top of page
Szukaj

DIABEŁ W MASZYNIE - Anna Kańtoch

No i proszę, Anna Kańtoch w życiowej formie... choć jak się tak dobrze zastanowić, to nasuwa się pytanie, kiedy autorka była bez formy? Każda jej kolejna powieść, każde kolejne opowiadanie udowadnia, że Edgar Alan Poe żyje, ma polski paszport i nosi sukienki. Diabeł w maszynie daje czytelnikowi to, czego ten oczekuje od tak uznanych pisarzy. Kiedy tworzymy listę wybitnych polskich autorów, Kańtoch musi na tej liście się znaleźć, bez względu na to, czy tego chcemy, czy nie.


Domenic Jordan to bohater literacki, którego warto znać, choćby z tego względu, że jak na polskie standardy stanowczo się wyróżnia na tle wszystkich pozostałych detektywów. Sceptyk i agnostyk pełną gębą, któremu autorka nadała bardzo ciekawe cechy, skomplikowany charakter i umieściła go w czasach, gdzie sprawy trudne do rozwiązania szybko nabierały oznak mistycyzmu i diabolicznych usprawiedliwień. Ekstremalnie ciekawa książka, zaskakująco skomponowane opowiadania, które w dłuższej perspektywie łączą się w jakiś sposób ze sobą, ocierają się o siebie i przenikają wzajemnie, dając wrażenie, że "już tu byliśmy". Trzeba mieć niebywały zmysł literacki i talent, aby skomponować opowiadania w ten sposób. Przyznam szczerze, że nawet mój ulubiony mistrz krótkiej formy - Edgar Keret - tak nie potrafi. Wspaniale wkomponowany motyw obyczajowy (rodzinny), który, mimo iż nie wydostaje się na pierwszy plan, sprawia wrażenie niezwykle istotnego.


NASTROJOWE INTRYGI I TAJEMNICE PRZYPRAWIAJĄCE O DRESZCZ GROZY,

MROCZNE KRYMINALNE ZAGADKI RODEM Z HORRORU


Nie mam pojęcia, kto jest prawdziwym Domenikiem Jordanem ani kim jest ten drugi, ale dopóki to się nie wyjaśni, żaden z was nie wyjdzie ze swojego pokoju. Będziecie mieli do dyspozycji służącego, który zadba o wasze potrzeby, jednak drzwi pozostaną zamknięte na klucz. I pchnąłem już rano do Alestry posłańca z kolejnym listem. Niech biskup zdecyduje, co w takiej sytuacji zrobić.


Diabeł w maszynie jest trzecią częścią serii opowiadań o Domenicu Jordanie i dajemy Wam słowo honoru, że wszystkie one, zarówno pięć najnowszych, jak i dwanaście wcześniejszych, zawartych w dwóch poprzednich tomach są świetne i zachwycające.


Diabeł w maszynie

Zbiór niezwykłych opowiadań kryminalnych Anny Kańtoch, w których detektyw zmaga się nie tylko z zagadkową zbrodnią, ale jest to zbrodnia, której towarzyszą zjawiska nadprzyrodzone.

Domenic Jordan jest lekarzem i protegowanym jednego z ważnych hierarchów Kościoła. Zajmuje się magią, a tak naprawdę jej naukową stroną. Rzeczywistość, z którą się spotyka, to nie tylko przedziwne choroby i nadnaturalne zdolności ludzi, lecz także niezwykłe istoty, które czasem pomagają mu w rozwiązaniu zagadek, a czasem są ich sednem. Demony, mroczne postaci, ludzie przeniknięci złem, jasnowidze - to codzienność Domenica Jordana. I mimo że wydaje się klasycznym detektywem, opierającym się na przesłankach naukowych, analizującym fakty i dowody, to jednak jego śledztwa zawsze dotyczą spraw nadprzyrodzonych. Pojawia się wszędzie tam, gdzie zbrodnia jest niezwykła i nikt inny nie potrafi sobie z nią poradzić. Nietuzinkowe zainteresowania, ale i wiedza, którą zdobył na uniwersytecie i w swych dotychczasowych śledztwach sprawiają, że jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie dzieje się coś niezwykłego i nikt inny nie może sobie z tym poradzić.ANNA KAŃTOCH

Pisarka i orientalistka (specjalność: arabistyka), autorka m.in. Miasta w zieleni i błękicie (2004), Diabła na wieży (2005) cyklu Przedksiężycowi (2010-2013) oraz powieści niesamowitej Czarne (2012).

Laureatka nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) za 2007 rok dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award

Pięciokrotna zdobywczyni Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, najważniejszego wyróżnienia dla polskich fantastów.  W 2013 roku otrzymała również Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść CzarneTYTUŁ: Diabeł w maszynie

AUTOR: Anna Kańtoch

WYDAWNICTWO: Powergraph

SERIA: Fantastyka

CYKL: Domenic Jordan (tom 3)

PREMIERA: 6 września 2019

PROJEKT OKŁADKI: Rafał Kosik

LICZBA STRON: 408

OPRAWA: twarda

FORMAT: 135 × 205 mm

ISBN: 978-83-66178-08-3


OCENA: 10/10

Uzasadnienie: Pomijając fakt, że książka wydana "na bogato", ładnie i schludnie, to jej treść dzięki niepowtarzalnemu stylowi autorki oraz jej niebywałym pomysłom urzeka, wciąga i pochłania. Wspaniały zbiór opowiadań. Jedna z niewielu autorów fantastyki, której książki kochamy czytać.


KUP TERAZ


E-BOOK


PAKIET 3 TOMÓW
PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI: Fantastyka, Katedra, Bestiariusz, Fantasta, Poltergeist.


DYSTRYBUTOR: Dressler

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Powieść powstała z tęsknoty za czasami, które odeszły, miastem, które nigdy nie istniało i historią, która nie mogła się wydarzyć. Puste niebo opowiada o magicznym Lublinie, niezwykłych mieszkańcach dawnych Kresów oraz dziwnych istotach z pogranicza zaświatów. Powieść Radka Raka to realizm magiczny w oryginalnym polskim wydaniu.

WIĘCEJ O KSIĄŻCE TU...


#annakantoch #powergaph #diabelwmaszynie #domenicjordan #hultajliteracki #recenzja

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie