top of page
Szukaj

CZYNNIK DIABŁA - Craig Russell

Kochamy dobrze napisane książki, ale jest ich tak mało, że z trudem do nich docieramy. I nie sugerujcie się ilością pozytywnych opinii na naszej stronie, bo przez 4 lata wydaliśmy ich niecałe 300, co w zestawieniu z liczbą wydanych książek w tym czasie, jest raptem kroplą w morzu. Niestety, wpadają nam często w ręce tak złe powieści, że po ich przeczytaniu ogarnia nas złość nad zmarnowanym czasem. Są książki, nad którymi można polemizować, ale są też takie, w których nic nie gra, absolutnie nic!


Czynnik diabła miał być powieścią łamiącą wszelkie stereotypy, jakoby w dzisiejszych czasach autorzy popadli w matnię otępienia literackiego i kopiowali jeden drugiego, nie potrafiąc wymyślić już nic innowacyjnego. Zabieraliśmy się za tę powieść pełni nadziei na rewolucyjne podejście do gatunku, jakim jest thriller. Chcieliśmy zostać miło zaskoczeni, pragnęliśmy, aby opadła nam szczęka z wrażenia, aby książka okazała się nieodkładalna... I co zrobił Craig Russell? Zrobił wszystko, aby sprostać naszym wymaganiom. Napisał powieść, która zasługuje na owacje! W końcu znalazł się ktoś, kto się nie bał i przepchnął przez sito wydawcy książkę wspaniałą, piorunująco zniewalającą, z fabułą, która mogłaby nawiązywać do najlepszych powieści tego gatunku, gdyby nie fakt, że nikt wcześniej nie napisał czegoś podobnego. Najważniejsze jednak w tej powieści jest to, jak cholernie dobrze autor operuje słowem, jak dobrze dobrał każde słowo i jak ciekawie zbudował każde zdanie, łącząc je w nad wyraz ciekawe rozdziały. Całość wyborna, lekka i kusząca, a jednocześnie przerażająca i obłędnie hipnotyzująca.


Pojawienie się głosu, tej posępnej osobowości, było niczym wschód straszliwego czarnego słońca napełniającego pomieszczenie w wieży połyskliwą ciemnością złowrogo wsączającą się w grube kamienne, pradawne mury. Mimo że pacjent był skrępowany i bezpiecznie przypięty pasami do kozetki, Viktor czuł się dziwnie samotny i bezbronny. Przerażony. To, co słyszał, nie miało sensu. Nie mogło go mieć.

Gotycki thriller Szkota, który postanowił osadzić fabułę swojej nowej powieści w czeskiej Pradze... Na pierwszy rzut oka może dziwić i zastanawiać, ale już pierwsze zdania książki pozwoliły wierzyć, że oto trafiła się powieść, która rzuci na kolana. Uwierzcie nam - nie ma się do czego przyczepić. Wszystko w tej powieści zagrało perfekcyjnie. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku przekład, który jest równie idealny, co kunszt literacki autora. Tak wyborne i perfekcyjne tłumaczenie powieści to skarb. Będziecie usatysfakcjonowani w stu procentach! Fabuła arcyciekawa, mistrzowsko wykreowane postacie, bezbłędnie poprowadzone komeraże między bohaterami, wzorowa manipulacja czytelnikiem, genialnie rozpisane wątki i dialogi nad wyraz sprawne, podszyte autentyzmem swoich czasów. Powieść palce lizać! Polska redakcja na szóstkę, a okładka bliska dziełu sztuki. Tak właśnie powinna wyglądać powieść, która chce podbić świat. Szkoda tylko, że tak mizernie promowana. To jedna z lepszych książek ostatniej dekady, a zdaje się, że umknęła większości czytelnikom niezauważenie. Na szczęście będzie szansa, aby o niej więcej opowiedzieć, bo już niebawem Columbia Pictures/Sony rusza z produkcją ekranizacji Czynnika diabła, która nosić będzie tytuł: Where the Devil Hides.

Wydawcą powieści w USA jest nie kto inny, jak sam Jason Kaufman, który ma nosa do dobrych książek, jak mało kto. Należy zatem spodziewać się szybkiego i spektakularnego sukcesu powieści Craiga Russella, może wtedy polscy czytelnicy ruszą do księgarni po egzemplarze. My ze swojej strony zapewniamy, że warto. Nie czytając Czynnika diabła, traci się możliwości obcowania z genialną powieścią, jedną z najlepszych, jakie moglibyście wziąć dzisiaj do rąk i zaszyć się gdzieś w samotni, tocząc walkę z diabłem u boku Viktora Kosáreka.


Wszyscy jesteśmy zarażeni potencjałem szaleństwa i czynienia zła, ale tylko kruche psychiki padają ofiarą jego w pełni rozwiniętej formy.

Praga, rok 1935. Młody psychiatra Viktor Kosárek, były student Carla Gustava Junga, przybywa do otoczonego mroczną sławą zakładu dla obłąkanych Hrad Orlu. Wyposażona w nowoczesny sprzęt placówka znajduje się w zamku przez wieki obrosłym ponurymi legendami. Zamknięto tam sześcioro najokrutniejszych morderców w kraju: Drwala, Klauna, Kolekcjonera Szkła, Wegetariankę, Skiomantę i Demona. Kosárek zamierza wykorzystać najnowsze osiągnięcia techniki, aby wyizolować u nich archetypiczny składnik osobowości odpowiedzialny za czynienie zła - tak zwany czynnik diabła. Gdy tylko zaczyna odkrywać ich zdumiewające tajemnice, natrafia na łączący całą szóstkę zatrważający wspólny element. W tym samym czasie mieszkańców Pragi ogarnia przerażenie - w jej ciemnych zaułkach grasuje bowiem nieuchwytny morderca. Policyjny śledczy Lukáš Smolák, desperacko usiłujący złapać sprawcę, przez gazety nazwanego Skórzanym Fartuchem, zauważa podobieństwo między nim a działającym przed półwieczem w Londynie Kubą Rozpruwaczem. Smolák zwraca się po pomoc do lekarzy w Hradzie Orlu, mających doświadczenie z psychotycznymi kryminalnymi umysłami. Zachodzi obawa, że Skórzany Fartuch może mieć jakieś związek z szóstką zamkniętych w zakładzie pacjentów. Zanurzona w międzywojennej rzeczywistości Europy Środkowej i osadzona w cieniu gęstniejącego za czeską granicą nazistowskiego mroku stylowo napisana, doskonale skonstruowana, bogato zobrazowana powieść jest wspaniałą rozrywką. Nie sposób się od niej oderwać.


Wrócę - syknął mu do ucha głos. - Wrócę i pokażę ci prawdę, a ona cię oślepi. Pokażę ci takie koszmary i przerażenie, że ich piękno i jasność cię spalą.

"Przyśpieszający tętno i szarpiący nerwy, a zarazem elegancki i szalenie pomysłowy thriller. Pulsująca złem międzywojenna Praga oraz posępna klinika dla obłąkanych - oto najbardziej ekscytujący dom strachów, w jakim kiedykolwiek byłem." - A.J. Finn | autor bestsellera 'Kobieta w oknie' -

"Jeden z najbardziej zapadających w pamięć thrillerów roku. Naprawdę wyjątkowy - jego założenia są niezwykle oryginalne, a atmosfera stworzona poprzez zestawienie wspomnień pacjentów z koszmarami dziejącymi się ówcześnie sprawia, że czytelnika przechodzą lodowate dreszcze." - Booklist -

"Zwala z nóg! 'Czynnik diabła' jest najlepszy w swoim gatunku." - BookPage -

"Inteligentna, klimatyczna lektura, pełna zwrotów akcji i z fenomenalnym zakończeniem." - Kirkus -

"Horror psychologiczny oraz klimatyczny folklor wschodnioeuropejski łączą się w wywołującej dreszcze powieści - być może najbardziej przerażającej lekturze roku, od której nie da się oderwać - nowym gotyckim thrillerze szkockiego pisarza Craiga Russella." - SyFy Wire -

"Zapadająca w pamięć i przerażająca." - Crime Readers -

"'Czynnik diabła' jest mistrzowskim połączeniem gatunków. Są w nim ślady powieści o Kubie Rozpruwaczu 'Prosto z piekła' Alana Moore’a i Eddiego Campbella, szczypta 'Twierdzy' F. Paula Wilsona oraz 'Listy siedmiorga' Marka Frosta… Russell odnajduje Diabła w szczegółach - i to naprawdę mu się udaje. - Criminal Element -

"Absolutnie wciągający thriller, świetna intryga i doskonałe tempo. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli literatury kryminalnej i horrorów… Z pewnością zajmie należne jej miejsce obok 'Drakuli', 'Jekylla i Hyde’a' oraz 'Frankensteina'. - Live and Deadly -

"'Czynnik diabła' jest z całą pewnością jedną z książek, które w tym roku trzeba przeczytać! - Fantasy Hotlist -

"Niczym w kalejdoskopie mieszają się tu elementy mitu, historii, polityki, psychologii, romansu, zbrodni, tajemnicy i finezyjnego horroru. Oto znakomita powieść pełna zwrotów akcji, bawiąca się z czytelnikami, którzy usiłują przewidzieć absolutnie zaskakujące zakończenie." - Rougeski Reads -


"Wielu porównuje 'Czynnik diabła' do najznamienitszych powieści grozy w historii literatury. Ja się z tym nie zgodzę... 'Czynnik diabła' jest czymś zupełnie innym, jest znacznie lepszą powieścią niż te, do których się ją porównuje."

- Ivo Vuco | autor 'Synonimu Zła'" -
CRAIG RUSSELL

Jest cenionym, wielokrotnie nagradzanym szkockim pisarzem, którego książki przetłumaczono na dwadzieścia pięć języków. Zadebiutował w 2005 roku powieścią Krwawy orzeł, w której po raz pierwszy pojawił wie główny bohater jego książek, hamburski detektyw Jan Fabel. Russell jest również autorem cyklu powieści noir, których akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku w Glasgow. Ich bohaterem jest szkocki prywatny detektyw Lennox.

W 2015 r. zdobył  nagrodę McIlvanney, w 2008 - nagrodę Crime Writers’ Association Dagger in the Library.TYTUŁ: Czynnik diabła

AUTOR: Craig Russell

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka

DATA WYDANIA: 1 października 2019

TYTUŁ ORYGINALNY: The Devil's Aspect

TŁUMACZENIE: Alina Siewior-Kuś

PREMIERA: 2019

PROJEKT OKŁADKI: Tomasz Majewski

LICZBA STRON: 584

OPRAWA: miękka ze skrzydełkami

FORMAT: 140 x 205 mm

ISBN: 978-83-8169-164-2


OCENA: 10/10

Uzasadnienie: Wybornie skonstruowana, magicznie wciągająca, mrożąca krew w żyłach. Nieodkładalna. Bardzo dobrze napisana, świetnie przetłumaczona.


KUP TERAZ


E-BOOK


WERSJA Z DUZYMI LITERAMI


OFICJALNA STRONA AUTORA

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Kontynuacja bestsellerowego Lśnienia! Pamiętacie małego chłopca obdarzonego niezwykłą mocą? Chłopca nękanego przez duchy? Chłopca uwięzionego w odludnym hotelu wraz z opętanym ojcem? Możecie już poznać jego dalsze losy!

Grupa staruszków nazywająca się Prawdziwym Węzłem przemierza autostrady Ameryki w poszukiwaniu pożywienia. Z pozoru są nieszkodliwi - emeryci odziani w poliester, nierozstający się ze swoimi samochodami turystycznymi. Jednak Dan Torrance już wie, a rezolutna dwunastolatka Abra Stone wkrótce się przekona, że Prawdziwy Węzeł to prawie nieśmiertelne istoty żywiące się substancją wytwarzaną przez poddane śmiertelnym torturom dzieci obdarzone tym samym darem, co Dan... WIĘCEJ O KSIĄŻCE.
#craigrussell #czynnikdiabla #proszynski #hultajliteracki #TheDevilsAspect #recenzja
www.proszynski.pl

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page