top of page
Szukaj

CZTERY KOMA ZAJĄC - Joanna Guzik

Czy myśleliście o zającu jak o uciekającym czasie? Czy to raczej czas, który zatrzymał się na moment na rozstaju drogi krajowej i olchy czarnej? Czy to postać bardziej skomplikowana? Im dalej w drogę bez znaków, tym opowieść dłuższa. Jak życie smakować, zaplanowaną mając odległość?Cztery stany a w każdym miłość nieznana. Zaczynając od stanu duchowego. Po stan ciekły. Zapalny. Docierając do Arizony, miejsca prowincjonalnych spraw ludzkich. Tomik w nieoczywisty sposób podzielony jest na cztery części: dziką, poznawczą, materialną i... samotność. A może to jednak wolność? Czy czytelnik będzie potrafił dostrzec te cienkie granice, po których sam stąpa?Wiersze traktują o felicytologii czyli kształtowaniu życia szczęśliwego, o przybieraniu masek, miłości i obecności pełnej absurdów. O indywidualności, a także o kadrach, do których chcielibyśmy powrócić i o tych, o których chcemy zapomnieć. Cztery koma zając to wędrówka po wszystkich stanach umysłu na każdym etapie naszego życia. Podróż do miejsc, gdzie horyzont wyryty jest w skałach.

Joanna Guzik powraca z nowym tomikiem poezji Cztery koma zając i udowadnia nim, że wciąż jest w czubie najlepszych polskich poetów współczesnych.

Mimo iż poezja jest piękną sztuką literatury, to sięgam po nią dość rzadko, gdyż boję się, że nie zinterpretuję jej poprawnie, nie zrozumiem, a potem wyjdę na ignoranta. Jednak wraz z nową książką Joanny Guzik uświadomiłem sobie, że po to właśnie są wiersze, aby każdy znalazł w nich to, co mu obecnie w duszy gra, aby interpretował każdy wiersz na własną modłę i aby mógł odnaleźć w nim samego siebie. Joanna Guzik to Poetka przez wielkie "P" i piszę to z całą odpowiedzialnością, bo jak określić Jej poezję, czy Ją samą, kiedy za każdym razem odbieram te wiersze zupełnie inaczej. Odnoszę wrażenie, że ta jedna książka raz za razem zmienia się magicznie w całkiem inną. Raz jeden wiersz mnie chwyci, innym razem znów go nie rozumiem, ale potem znów do niego wracam i odbieram go jeszcze inaczej.


WYBRANY
Nie poczułam niczego
kiedy dotknąłeś mnie
po raz pierwszy
dziś
nie czuję już nic
poza tobą

Joanna Guzik kolejny raz zabiera nas w świat swojej duszy, a ta jej dojrzała dusza bije pięknem z nagromadzonych w tej niewielkiej książeczce wierszy. Magma emocji wylewa się z impetem wielkim strumieniem i dociera do naszej wyobraźni w sposób niezwykle zastanawiający.

To, co najbardziej mnie w tej książce zachwyca, to nieprawdopodobna swoboda i pewność, z jaką Joanna Guzik posługuje się szerokim wachlarzem emocjami.

Czytając Cztery koma zając, można odnieść wrażenie zachęty do głębszego odczuwania, do głębszej refleksji.

Autorka używa metafor, paradoksów i antytez tak często, że stało się to już chyba jej znakiem rozpoznawczym. Zestawia ze sobą tematy z pozoru odległe, a jednocześnie sprawia, że są one sobie tak bardzo bliskie.

Każda kolejna książka tej autorki jest czymś wyjątkowym i nic nie zmieniło się również w Cztery koma zając. Jest pięknie, tajemniczo, a czasami nawet smutno i nostalgicznie.

Wspaniała ta poezja Joanny Guzik, dająca ogromną satysfakcję z jej zgłębiania. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz zagości w moim domu nowymi książkami.


TRZPIEŃ ZAOSTRZONY
jak ze wszystkiego
można nic
uczynić

gwoździe
przy zbijaniu desek
są wszystkim

polski język komplikując
są niczym
zbite z tropu

JOANNA GUZIK

Łodzianka, poetka, zakochana w książkach, teatrze i ręcznie tworzonych strojach. Jest autorką tomików wierszy "Miłość z wczorajszym oddechem" (2001), "Mieszkamy na dnie oceanu" (2002), "Pół etatu ciszy" (2007), "Syntetyczne pole kwiatów" (2016), "Ciało obce" (2019). W swoim dorobku ma również dwie antologie miłosne: "Włosy zaplątane w sen" (2002) oraz "Ubieram serce płatkami róż" (2004). Promuje artystyczne miejsca, których brakuje w przewodnikach. Poprzez organizowanie akcji charytatywnych zachęca innych do czytania. Pisze nie tylko wiersze, lecz także bajki dla dzieci

oraz prozę.


Tytuł: Cztery koma zając Autor: Joanna Guzik Wydawnictwo: Papierowy Motyl Premiera: 8/10/2021 Kategoria wydawcy: poezja Liczba stron: 104 Oprawa: miękka ze skrzydełkami Format: 112 x 185 mm ISBN: 978-83-65816-96-6 KUP TERAZ

JOANNA GUZIK W WYDAWNICTWIE PAPIEROWY MOTYL

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Zoja jest superbohaterką, a na dodatek księżniczką. Zupełnie taką jak każda z nas, małych i dużych, dziewczyn i kobiet. Nie wierzysz? Zajrzyj do opowieści, które przyniosą ci siłę, niezależnie od tego, ile masz teraz lat.

Czy bycie księżniczką lub superbohaterką oznacza, że otacza nas magia? Oczywiście, ale nie zupełnie taka, o jakiej dotąd czytaliście w bajkach. Ponieważ to magia, którą nie tworzą ani magiczne zaklęcia, ani magiczne różdżki. Nie ma też tu wróżek chrzestnych ani elfów czarodziejów. Jest za to moc, płynąca prosto z serca. Z czyjego serca? Ano właśnie z twojego! WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO PAPIEROWY MOTYL NA FACEBOOKU

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.papierowymotyl.pl www.hultajliteracki.pl


#czterykomazajac #joannaguzik #wydawnictwopapierowymotyl #poezja #hultajliteracki #recenzja #papierowymotyl ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW

•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

97 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page