top of page
Szukaj

CZAS PATRIOTÓW - Tom Clancy

Kiedy słyszymy dzisiaj o terrorystach, w głowie pojawia nam się obraz muzułmańskich bojowników, dżihadystów, hezbollahu czy Al-kaidy. Jednak na przełomie lat 80. i 90. sen z powiek polityków, policjantów oraz cywilów spędzały bojówki terrorystyczne z Europy. Była nią choćby Irlandzka Armia Republikańska, jedna z najgroźniejszych i najbardziej bezwzględnych grup terrorystycznych w historii Starego Kontynentu.


I to właśnie ten temat stał się osią, wokół której toczy się akcja kolejnej książki Toma Clancy'ego z serii o Jacku Ryanie. Wiemy od lat, że z książką Clancy'ego nie można się nudzić, jednak Czas patriotów, to coś więcej niż tylko wartka akcja i rozgrywki polityczne. Śledząc historię twórczości autora, można by rzec, że ta książka to pewnego rodzaju manifest, coś w rodzaju literackiej odezwy o bezwzględne poskromienie zła, jakim była IRA. Dziś już niewielu pamięta, jak bardzo brutalni i bezwzględni potrafili być irlandzcy terroryści. Odbijało się to nie tylko na Brytyjczykach, ale i na obywatelach Stanów Zjednoczonych, którzy ginęli zarówno na Starym Kontynencie, jak i na Nowej Ziemi. Nie bez powodu Clancy wplątał swojego bohatera w konflikt z europejskimi ekstremistami. Członkowie IRA, ich hiszpańscy odpowiednicy - ETA, czy niemiecka grupa - RAF, bez skrupułów zabijali niewinnych ludzi, porywali samoloty i podkładali bomby. Często byli wspierani przez wrogie Zachodowi państwa i ich przywódców np. libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego.


W ciągu pół godziny Ryan dwukrotnie znalazł się o krok od śmierci.

KLASYKA LITERATURY SENSACYJNEJ MISTRZA WARTKIEJ FABUŁY W NOWEJ ODSŁONIE.


Wspaniała dynamika oraz zaskakujące zwroty akcji i jak to u Clancy'ego - genialnie wykreowane postaci, które niemal wyskakują z książki. Clancy był mistrzem w swoim fachu, na co zwrócono uwagę już przy jego pierwszej powieści, wróżąc mu wspaniałą karierę pisarza. Początkujący autor zastrzegł jednak, że jeśli debiut poniesie klęskę, nie będzie dalej pisał. Na szczęście debiutancka powieść okazała się spektakularnym sukcesem i dzięki temu możemy zachwycać się choćby genialnym właśnie Czasem patriotów. Powieść napisana z ogromnym rozmachem, wspaniale skonstruowana i jak napisał New York Book Review: przerażająco prawdziwa.

Choć powieść liczy sobie już 33 lata, wciąż zachwyca, wciąż dostarcza niebywałych wrażeń, tym bardziej że dużo w niej odniesień do nie tak dawnej historii... Nie dawnej - dawnej, bo przecież duża część czytelników sięgających po recenzowane przez nas wznowienie nie pamięta ani czasów Zimnej Wojny, ani Związku Radzieckiego, ani zamachów Irlandzkiej Armii Republikańskiej, czy choćby wojny z narkotykowymi kartelami z Kolumbii, czyli tego wszystkiego, z czym mierzył się Jack Ryan, bohater wielotomowej serii o nieustraszonym historyku, analityku CIA, zastępcy dyrektora CIA, aż w końcu o prezydencie USA.


Jack Ryan, właściwie sir John Patrick Ryan Sr.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego w nagrodę za uratowanie następcy tronu brytyjskiego przed atakiem terrorystów. Odbył służbę w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Odszedł ze służby po wypadku lotniczym w czasie ćwiczeń u wybrzeży Krety, w którym doznał rozległych obrażeń. Wykładał historię w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis, w stanie Maryland. Zwerbowany do CIA zostaje asystentem dyrektora ds. Wywiadu by następnie przejąć jego stanowisko. Po odejściu ze służby państwowej wypoczywa, by wrócić i objąć pozycję doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego. W nagrodę za organizację działań w konflikcie z Japonią mianowany zostaje wiceprezydentem USA, by następnie zająć miejsce zmarłego tragicznie prezydenta.

Pochodzenie: Amerykanin

Data urodzenia: 17 maja1950

Rodzina: żona - Caroline „Cathy” M. Ryan (z.d. Muller); dzieci - Olivia Barbara „Sally” Ryan, John Patrick „Jack” Ryan Jr., Kathleen „Katie” Ryan, Kyle Daniel Ryan.

Kariera:

• Podporucznik Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych

• Doktor historii w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych

• Zastępca Dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej

• Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA

• Prezydent USA


To nie sen, pomyślał Ryan. To się dzieje naprawdę. Na moich oczach, jak na jakimś gangsterskim filmie. Dwa bydlaki mordują ludzi. Tu i teraz. Po prostu mordują. - Skurwysyny!

TOM CLANCY W NAJLEPSZYM WYDANIU


Przebywając w Londynie, Jack Ryan udaremnia zamach irlandzkiej Armii Wyzwolenia Ulsteru na rodzinę królewską. W trakcie wymiany ognia zabija brata przywódcy bojówki IRA. Walcząc w słusznej sprawie, sprowadza na siebie i swoją rodzinę śmiertelne niebezpieczeństwo. Teraz to oni znajdują się na celowniku terrorystów.

Jak potoczą się losy kultowego bohatera stworzonego przez Toma Clancy’ego? Czy Jack zdoła wyjść z opresji obronną ręką i uchronić swoich najbliższych? Czas patriotów to pasjonująca lektura dostarczająca ogromnej dawki emocji.

Trzymająca w napięciu fabuła, ekscytujące zwroty akcji, fascynujący bohater - to wszystko sprawia, że powieści zanurzone w uniwersum Clancy'ego pochłaniają bez reszty i są prawdziwą czytelniczą przygodą


"Przede wszystkim uważam się za człowieka opowiadającego historie, nie pisarza."

- Tom Clancy -


Kultowa już ekranizacja Czasu Patriotów z 1992 roku z Harrisonem Fordem w roli Jacka Ryana.


Leż spokojnie, palancie, albo ci łeb rozwalę!

TOM CLANCY

Amerykański pisarz powieści sensacyjnych urodzony w 1947 roku w Baltimore. Studiował filologię angielską. Międzynarodową sławę przyniosła mu już pierwsza powieść Polowanie na Czerwony Październik. Czas Patriotów to trzecia powieść w dorobku autora. Część jego dzieł zostało zekranizowanych, gdzie główne role grali aktorzy tacy jak Harrison Ford, Alec Baldwin czy Ben Affleck. Tom Clancy brał również czynny udział w tworzeniu kilku gier komputerowych. Jest jednym z trzech autorów (pozostali to John Grisham i J.K. Rowling), którzy w latach 90. XX wieku sprzedali ponad 2 miliony egzemplarzy pierwszego wydania. Zmarł 1. października 2013 roku.


Tytuł: Czas Patriotów

Autor: Tom Clancy

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Seria wydawnicza: Jack Ryan

Data wydania: 26 lutego 2020

Tytuł oryginalny: Patriot Games

Tłumaczenie: Leszek Erenfeicht & Władysław Masiulanis

Premiera: 1987

Projekt okładki: Sebastian Komorowski

Liczba stron: 672

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Format: 140 x 205 mm

ISBN: 978-83-240-5700-9


OCENA: 10/10

Uzasadnienie: Jedna z moich ulubionych książek wszech czasów. Wróciłam do niej po siedmiu latach i odkryłam ją na nowo, jak bym czytała ją po raz pierwszy! Genialna powieść.


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


TOM CLANCY W KSIĘGARNI INTERNETOWEJ ZNAK.COM.PL


OFICJALNA STRONA TOMA CLANCY'EGO


RECENZJA PIERWSZEGO TOMU SERII: "POLOWANIE NA CZERWONY PAŹDZIERNIK"
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Ginekolog zapyta Cię o ostatnią miesiączkę, a seksuolog – czy czerpiesz radość z seksu.

Seks jest papierkiem lakmusowym relacji. Czy można tworzyć dobry związek bez udanego życia seksualnego? Czy problemy małżeńskie można rozwiązać w łóżku? O seksie chcielibyśmy wiedzieć wszystko. Wstydzimy się, więc o nic nie pytamy...

WIĘCEJ O KSIĄŻCE


#tomclancy #jackryan #czaspatriotow #patriotgames #wydawnictwoznak #znakhoryzont #znak #hultajliteracki #recenzjaWYDAWNICTWO ZNAK HORYZONT NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ZNAK HORYZONT NA INSTAGRAMIE