top of page
Szukaj

CZAS MROKU - Anthony McCarten.

Ci, którzy nas śledzą wiedzą, że nie zajmujemy się polityką. Ale obok Winstona Churchilla nie mogliśmy przejść obojętnie, bo to nie tylko polityk, ale w dzisiejszych czasach to już niemal ikona popkultury. Anglicy uwielbiają Churchilla cytować, Amerykanie go podziwiają, Niemcy szanują, Francuzi Anglikom zazdroszczą, a Polacy kochają jak swojego. Churchill, to synonim człowieka odważnego, inteligentnego, twardego i pewnego siebie, ale też poczciwego człowieka, który wolność, pokój, prawo i porządek stawiał ponad wszystko inne.

Książka skupia się przede wszystkim na początkowych dniach rządów Churchilla, na jego ciężkiej pracy i walce z nieprzychylnymi mu ludźmi, na jednoznacznym i kategorycznym sprzeciwie wobec Hitlera, na jego wspaniałych, wyważonych aczkolwiek mocnych i mądrych przemowach, oraz na zakulisowych rozgrywkach w rządzie Wielkiej Brytanii. Na trudnym czasie okrutnej wojny, która zmuszała go do intensywnej pracy ponad siły i podejmowania decyzji, które mogły przekreślić jego karierę polityczną na zawsze w jednej chwili. Jednak zawarte w książce liczne retrospekcje nakreślają wizerunek tego człowieka i ukazują nam w skrócie jego drogę do władzy, która wcale nie była dla niego priorytetem. Ukazują nam to, kim był i jaki był w młodości, co z pewnością miało duży wpływ na to, jakim był człowiekiem, kiedy obejmował urząd Premiera Wielkiej Brytanii.


Każdy przywódca musi mieć nieco szczęścia: musi trafić na czasy odpowiadające jego zdolnościom.

Jego działania nie były czymś nadzwyczajnym, niejeden człowiek na jego miejscu podjąłby te same decyzje. Nadzwyczajnym było to, jak je podejmował i jak je przedstawiał opinii publicznej oraz jak twardo stał przy swoim. Nadzwyczajnym było to, że jako jeden z niewielu polityków Zjednoczonego Królestwa był człowiekiem niesterowalnym i nieustępliwym.

Bardzo dobrze napisana opowieść o nietuzinkowym człowieku, o człowieku wyjątkowym i bardzo ważnym dla losów świata. Anthony McCarten nakreśli fantastyczny obraz jednego z najsłynniejszych polityków w historii. Książka jest znacznie pełniejsza niż film, który choć równie dobry, nie jest w stanie oddać tego, co zawarte zostało w publikacji książkowej.

Szczerze polecamy tę książkę absolutnie wszystkim, bo jest to niesamowita pozycja wydawnicza, która z pewnością zauroczy każdego czytelnika. Jedna z lepszych książek, z jaką mieliśmy okazję się zapoznać.


Choć nikt się tego nie domyślał, Churchill właśnie testował surową jeszcze wersję przemówienia, które już na zawsze będzie z nim kojarzone.

Maj 1940 roku. Trwa wojna, demokracje europejskie upadają, wojska Hitlera uderzają na Belgię, Holandię i Francję, a angielska opinia publiczna nadal nie rozumie, że świat stanął nad przepaścią. Zaledwie kilka dni po objęciu stanowiska premiera Winston Churchill ma przed sobą trudny wybór - negocjować z nazistami i uniknąć inwazji na Wielką Brytanię czy sprzeciwić się i narazić życie rodaków. Churchillowi nie sprzyjają ani król, ani własna partia. Musi przekonać naród. Wygłasza mowę, która porusza serca Brytyjczyków...


Spośród wszystkich talentów, jakimi obdarzono ludzi, żaden nie jest tak cenny jak talent krasomówczy.

"McCarten mistrzowsko opisał wiosnę 1940 roku, kiedy losy świata spoczywały na barkach Winstona Churchilla. Rzetelna książka, od której nie można się oderwać."

- Michael F. Bishop | dyrektor National Churchill Library and Center -


"U McCartena fakty historyczne wciągają jak najlepsza powieść. Trzymająca w napięciu, pouczająca, odważna książka."

- Piers Brendon | historyk, były dyrektor Churchill Archives w Cambridge -


ANTHONY McCARTEN - Pisarz, dramatopisarz, scenarzysta. Autor scenariusza do filmu Teoria Wszystkiego, za który zdobył nominację do Oscara oraz statuetkę BAFTA (Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej).


TYTUŁ: Czas Mroku. Jak Churchill zawrócił świat znad krawędzi.

TYTUŁ ORYGINALNY: Darkest Hour

AUTOR: Anthony McCarten

WYDAWNICTWO: Marginesy

TŁUMACZENIE: Jan Wąsiński

PREMIERA: styczeń 2018

LICZBA STRON: 320

OKŁADKA: miękka

FORMAT: 145 x 210 mm

ISBN: 978-83-65780-92-8


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


PRZECZYTAJ FRAGMENT


WYDAWNICTWO MARGINESY


12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page