top of page
Szukaj

CZAS HURAGANÓW - Fernanda Melchor

Grupa dzieci z La Matosy, zubożałej wioski w Meksyku, dokonuje makabrycznego odkrycia. W mętnych wodach kanału znajduje rozkładające się ciało miejscowej wiedźmy. Była ona postrachem mężczyzn i ratunkiem dla kobiet. Każdy z bohaterów wnosi do dochodzenia nowe szczegóły, nowe akty zepsucia i brutalności. Prawda przenika do gleby, zatruwając wszystko dookoła. Śledztwo odsłania mroczny świat, w którym dominują bieda, przemoc, mizoginia i najmroczniejszy erotyzm. Gdzie uprzedzenia i wykluczenie społeczne wyznaczają los i umacniają piekielny krąg. Gdzie beznadziejność osiąga punkt kulminacyjny i doprowadza do zabójstwa wiedźmy, której zwłoki są jak oko huraganu, przekraczające czas i przestrzeń, obserwujące wirowanie opowieści utkanych w przeszłości i przenikających teraźniejszość.Historia przedstawiona przez Fernandę Melchor, rozgrywająca się w wyimaginowanym miasteczku La Matosa, pozornie przypominającym meksykański stan Veracruz, szybko przekracza ograniczenia związane z historią kryminalną. Winowajcy są wymieniani na początku narracji, wobec czego najważniejsze staje się pytanie o to, dlaczego. Napisana z brutalnym liryzmem nakreśla okrutny, a zarazem fascynujący portret Meksyku. Stawia także odwieczne pytania o naturę zła.


Nazywali ją Wiedźmą, tak samo jak jej matkę. Była Małą Wiedźmą, gdy stara zajęła się leczeniem i rzucaniem uroków, i po prostu Wiedźmą, kiedy została sama, w roku, w którym osunęła się ziemia.

Tajemnica morderstwa, dla której tłem jest groza i brud


Wreszcie, po wielu latach od premiery w Meksyku, do Polski dotarła książka Czas huraganów jednej z najważniejszych meksykańskich autorek, Fernandy Melchor. Akcja książki toczy się w fikcyjnej wiosce, La Matosa. Pewnego dnia grupka chłopców znajduje w kanale rozkładające się ciało kobiety. Okazuje się, że jest to tamtejsza wiedźma, ciesząca się szacunkiem mieszkańców, którzy korzystali z jej pomocy i pieniędzy. To wydarzenie staje się punktem wyjścia do całej historii. Motyw zabójstwa czarownicy staje się epicentrum zdarzeń małej społeczności; jedna z mieszkanek próbuje wykorzystać sytuację na swoją korzyść, by pozbyć się znienawidzonego członka rodziny, jednocześnie, jako uciekinierka, w wiosce zjawia się młoda dziewczyna po traumatycznych przeżyciach, której losy zaczynają przeplatać się z wątkiem morderstwa, a także z losami głównych bohaterów. Czas huraganów został oparty na prawdziwych wydarzeniach; zabójstwie kobiety z Veracruz podejrzewanej o uprawianie czarów. Autorka zamierzała dokładniej zbadać sprawę i na podstawie faktów napisać reportaż, jednak ze względu na duże niebezpieczeństwo postanowiła użyć morderstwa, jako bazy do historii wymyślonej, ale skupiającej się na dzisiejszych problemach Meksyku.


Ta suka wydawała się prawie martwa, a w szpitalu o mały włos nie zabrali nas na policję, pierdolone skurczybyki, nagle jednak zdał sobie sprawę, że mówi sam do siebie, że w pokoju nikogo nie ma...

Książka składa się z ośmiu rozdziałów napisanych w dość specyficzny sposób; nie zawierają akapitów, są strumieniem świadomości, do czego Melchor została zainspirowana twórczością znanego na całym świecie, Gabriela Garcíę Márqueza. Ponadto użyła języka bardzo kolokwialnego, typowego dla małych wiosek i prostych społeczności, skupiając się również na „meksykanizmach” i regionalizmach, dzięki czemu potęguje efekt prawdziwości snutej opowieści. Melchor skupiła się na problemach dzisiejszego Meksyku: tożsamości indywidualnej i zbiorowej, uzależnieniu i handlu narkotykami, mizoginizmie, seksizmie, przemocy seksualnej wobec kobiet (i nie tylko) zadawanej przez najbliższych, braku odpowiedniej opieki medycznej, homoseksualizmie, fanatyzmie religijnym. Bohaterowie, których poznajemy, reprezentują poszczególne kwestie społeczne, ukazując jednocześnie, w jaki sposób muszą sobie z nimi radzić bez pomocy państwa w zapomnianych miejscowościach wyrzuconych na margines Meksyku. Opowieść została niesamowicie dobrze przyjęta w swojej ojczyźnie, ale również na świecie. Została nagrodzona za nietuzinkowy styl, jednak przede wszystkim za ważne tematy, jakie porusza i przybliża czytelnikom w różnych zakątkach globu.

W fikcyjnej wiosce, zapoznając się z fikcyjnymi bohaterami, możemy poznać i zrozumieć specyfikę Meksyku; „El Universal” uznał książkę za świadectwo przemocy, korupcji i biedy. Książka przenosi nas w inne miejsce, tak odległe od naszego domu, tak bardzo przerażające i momentami niewiarygodne w swojej brutalności, a jednocześnie wciągające z ogromną siłą i niepozwalające się wyrwać aż do ostatniej strony.


Gdzie jest kasa?, wrzeszczał ten obrzydliwy wieprz, gadaj albo uduszę cię jak jebanego szczura. Gadaj albo utnę ci kutasa i wsadzę w dupę, pierdolony zboku, wydupczony pedale - dureń chciał, żeby Brando powiedział mu, gdzie są pieniądze...

"Tajemnica morderstwa, dla której tłem jest groza i brud – książka Melchor wskazuje na narodziny meksykańskiej gwiazdy. (…) Nie jest to wybór do klubu książki Oprah, tego można się spodziewać, ale nie możesz przeoczyć tej powieści. O ile jesteś na nią przygotowany."

- The Guardian -

"W swojej imponującej nowej powieści Fernanda Melchor zgłębia powiązania między bajką a kobietobójstwem (femicide) – określeniem, którego meksykańskie feministki używają do rozliczenia się z narastającymi, coraz bardziej sadystycznymi morderstwami kobiet i dziewcząt w ich kraju. (…) Melchor tworzy opowieść nie tylko potępiającą potworność, ale także uosabiającą piękno i żywotność, które ta potworność wypacza"

- The New York Times -


FERNANDA MELCHOR

Ur. w 1982 roku w Veracruz w Meksyku. Ukończyła dziennikarstwo na tamtejszym uniwersytecie. Debiutowała jako autorka książki non-fiction Aquí no es Miami oraz zbioru opowiadań Falsa liebre. Czas huraganów to jej druga powieść, za którą otrzymała Anna Seghers Award i była nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera (krótka lista). W 2019 roku zdobyła też Internationaler Literaturpreis – niemiecką nagrodę dla najlepszej powieści obcojęzycznej tłumaczonej na niemiecki. Otrzymała też kilka nagród w Meksyku za swoją pracę dziennikarską, w tym w 2018 roku nagrodę PEN Mexico za działalność literacką i dziennikarską.


Tytuł: Czas Huraganów

Autor: Fernanda Melchor

Wydawnictwo: MOYA

Data wydania: 11 sierpnia 2021 r.

Tytuł oryginalny: Temporada de huracanes

Tłumaczenie: Katarzyna Sosnowska

Premiera: 2017

Liczba stron: 256

Oprawa: Twarda

Projekt okładki: Tomasz Majewski

Format: 135 x 205 mm

ISBN: 978-83-66967-24-3

Autor recenzji: Sylwia Roszczyk | HL


KUP TERAZ


E-BOOKPATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Wysokie obcasy

lubimyczytać.pl


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Czy rosyjskiej pisarce uda się rozwiązać jedną z największych tajemnic XX wieku?

W styczniu 1959 roku grupa studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej w Swierdłowsku (dzisiejszy Jekaterynburg) pod przywództwem Igora Diatłowa wyruszyła na północny Ural z zamiarem zdobycia szczytów Otorten i Ojka-Czakur. Wieczorem pierwszego lutego uczestnicy wyprawy rozbili obóz na zboczu góry Chołatczachl, aby przeczekać pogarszającą się pogodę...

WIĘCEJ O KSIĄŻCE
WYDAWNICTWO MOVA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO MOVA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.mova.com.pl

www.hultajliteracki.pl


#czashuraganow #fernandamelchor #wydawnictwokobiiece #wydawnictwomova #ksiazka #literaturameksykanska #hultajliteracki #kobiece #mova #powiesc #beletrystyka ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z NAMI AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie