Szukaj

CZARODZIEJ - Fernando Morais

Po przeczytaniu tej książki długo zastanawiałem się nad jej recenzją. Co mam napisać, od czego zacząć, na co zwrócić uwagę? Pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy była taka: Przygodę z książkami Paulo Coelho zacznij od książki Fernando Moraisa. I na tym w zasadzie powinienem skończyć, bo to jedno zdanie wszystko wyjaśnia. Niestety, większość Polaków czytała już książki Brazylijczyka, więc nie mógłbym zostawić z jednym zdaniem książki, która zmieni Twoje spojrzenie na człowieka. Jedna z moich redakcyjnych koleżanek nazwała Paula Coelho Lordem Byronem naszych czasów. A tylko powiem, że zgadzam się z tym w stu procentach.


Jedni uważają Paula Coelho za wybitnego pisarza, inni za wariata, a są też i tacy, którzy nie rozumieją fenomenu jego książek. Tym ostatnim nie możemy pomóc, bo treści tych powieści nie zmienimy i albo się je lubi, albo nie. Jednak tym, którzy uważają go za wariata, polecam książkę Fernando Moraisa - Czarodziej. To książka, która wszystko wyjaśnia i dowodzi, że mamy do czynienia z człowiekiem o wybitnym umyśle. Pamiętać również należy, że Coelho urodził się w Brazylii w roku 1947. Powinniśmy brać to pod uwagę, kiedy zaczynamy o nim rozmawiać i starać się zrozumieć czasy, w których dorastał. Czasy częstych buntów, strajków i demonstracji na kontynencie południowoamerykańskim, rewolucji seksualnej, ruchu hipisowskiego, wojny w Azji, która stała się polem bitew amerykańsko-radzieckich, gwałtownego skoku technologicznego, wszędobylskich sekt i społecznej anarchii, nad którą nie było kontroli. Czesi mają Jaromíra Nohavicę, Polacy Wojciecha Młynarskiego, Rosjanie Wladimira Wysockiego, a Brazylijczycy Paulo Coelho. Każdy z nich był/jest inny, ale wszystkich ich łączyły trudne czasy, miłość do słowa i zmysł obserwacji otaczającego ich świata.


Ptak to czy samolot? Nie, to gwiazda popkultury Paulo Coelho, którego książki rozeszły się w ponad stu milionach egzemplarzy.

Wielkie umysły mają jeden wspólny mianownik, mianowicie nikt ich nie rozumie i potrzeba czasu, aby dostrzec w tym, co robią piękno, słuszność i odwagę. Paulo Coelho, jest jak John Lenon, tyle że w odwrotnej kolejności. Najpierw szedł pod prąd, nierozumiany, pomijany i negowany, a dopiero potem stał się wyobrażeniem mądrości, intelektu i mistycyzmu. Ocena Polaków o tym pisarzu jest dość uboga i prosta: ten od Alchemika i Zachira, co to pisze książki bardzo religijne i czasami trudne. Tak odpowiadali zapytani przeze mnie o Coelho znajomi. To jakby powiedzieć, że Dostojewski to idiota, a Bułhakow był mistrzem i żył z jakąś Małgorzatą. Gdzieś dzwoni, ale nie wiem w jakim kościele. Po to właśnie pisze się biografie, aby zrozumieć człowieka, o którym mowa. Nie oceniaj działań króla, niepoznawczy jego historii - powiedział Bolesław Chrobry.

Czarodziej to pełna emocji opowieść o człowieku szukającym własnej tożsamości, swojej drogi i miejsca na ziemi. To opowieść o rewolucjach, walkach, miłości, zdradzie i muzyce... O diable i bogu... O zranionej duszy i niedocenianym geniuszu... Jednak przede wszystkim o pasji, sile wiary we własne umiejętności, spełnianiu marzeń i godności, która jest tym, co w życiu najważniejsze.


Narkotyki są dla mnie tym, czym karabin maszynowy dla komunisty czy partyzanta.

Fernando Morais prowadzi czytelnika przez wszystkie kolory życia Coelho, nie ukrywając ciemnych stron, nie gloryfikując swojego bohatera, i niczego nie ubarwiając. Podaje czarno na białym historię taką, jaka była, pozwalając czytelnikowi zajrzeć w najskrytsze zakamarki umysłu człowieka, którego nazwał Czarodziejem. Jeśli wydaje Ci się, że Paulo Coelho jest nudnym człowiekiem, który przykuty całe życie do biurka ślęczy nad maszyną do pisania, to jesteś w błędzie. Paulo Coelho to ćpun, hipis, wywrotowiec, kryminalista, rewolucjonista, satanista, eternalista, sekciarz, muzyk, aktor, kochanek, podróżnik, nauczyciel, filozof, a dopiero potem pisarz, choć prawdę mówiąc, pisarzem czuł się od wczesnych lat młodości. Wszystko, co przeżył, wszystko, przez co przeszedł, ma wpływ na jego książki. Piękno i siła jego powieści pochodzą nie tylko z głębi serca, ale też życiowych doświadczeń, przed którymi nie uciekał, przed którymi się nie uchylał, które brał na plecy i niósł tak długo, jak musiał.

Czarodziej to fascynująca konstrukcja, piękna opowieść i zapierająca dech w piersiach historia, która jest równie zaskakująca, jak pierwsza krytyka Alchemika czy Bridy. Pewne jest natomiast, że powieści Coelho łączą ludzi na całym świecie, uwielbiają go jednakowo chrześcijanie, muzułmanie, wyznawcy judaizmu, buddyzmu czy ateiści. Po jego książki sięgają ludzie bez względu na kolor skóry, preferencje seksualne czy status majątkowy. Tego chciał Paulo Coelho i to osiągnął.


W Nowym Jorku zaskoczona Amerykanka mówi: "Paulo, ty masz kwadratowego penisa!"

Niesamowita historia Paula Coelho, który narodził się martwy, próbował popełnić samobójstwo, trafił do szpitala psychiatrycznego, odurzał się narkotykami, poszukiwał swojej tożsamości seksualnej, spotkał Szatana, odzyskał wiarę, był więziony przez dyktaturę, zrewolucjonizował brazylijski rock i stał się jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. Paulo Coelho de Souza przyszedł na świat w deszczowy poranek 24 sierpnia…


Fernando Morais tym razem poświęcił uwagę postaci, która stała się żyjącą legendą ostatnich lat. Paulo Coelho jest pisarzem uniwersalnym, zdobył sławę na niespotykaną skalę, sprzedał 100 milionów egzemplarzy swoich książek i jest najczęściej tłumaczonym na świecie żyjącym autorem. Czarodziej to fascynująca historia gwiazdy popkultury, goszczonej i podziwianej przez książąt, szejków, królowe i prezydentów. To opowieść, której nie stworzyłby nawet najbardziej szalony scenarzysta filmowy.


"Lepiej , żeby Paulo Coelho zajął się przepowiadaniem deszczu - najlepiej w swoim ogródku".

- Eugênio Bucci | Folha de São Paulo (1987 r.) -


"Alchemik należy do książek, które raz odłożone nie potrafią wzbudzić naszego zainteresowania".

- Raul Giudicelli | Jornal de Commercio (1988 r.) -


"Autor pisze bardzo źle. Nie potrafi używać zaimków, przyimki stosuje na chybił trafił, nie odróżnia czasowników "mówić" i "powiedzieć"."

- Luiz Garcia | O Globo (1990 r.) -


"Pod względem stylistycznym Brida jest książką nieudaną. To imitacja nużącego języka Richarda Bacha z domieszką Castanedy. Powieść Paula Coelho roi się od stereotypów."

- Juremir Machado da Silva | O Estado de São Paulo (1990 r.) -


"Alchemik to najpiękniejsza powieść, z jaką się zetknąłem."

- Banana Yoshimoto | Japońska pisarka (1992 r.)


"Taka powieść to rzadkość. Jest jak nieoczekiwanie znaleziony skarb, którym należy się cieszyć i dzielić."

- Sylvie Genevoix | L'Express (1994 r.)


"Mistrz! Nikt już tak nie pisze, jak Paulo Coelho! -

- Kirkus Review (1998 r.) -


"Paulo Coelho wyznaczył nowe trendy w literaturze dwie dekady temu, lecz wciąż pozostaje pisarzem niedoścignionym, któremu mogą zazdrościć autorzy z całego świata".

- Der Spiegel (2010 r.) -


W Londynie ostatecznie rozwiały się marzenia, że kiedyś zostanę sławnym pisarzem.

PAULO COELHO

Brazylijski pisarz i poeta. Najczęściej tłumaczony autor z pośród wszystkich żyjących autorów.

Autor między innymi kultowego Alchemika, Bridy i Zahira. W Polsce jego dzieła wydawane są przez Wydawnictwo Drzewo Babel.FERNANDO MORAIS

(ur. w 1946 roku, w Marianie, w stanie Minas Gerais). Od 1961 roku jest dziennikarzem. Pisał na łamach „Jornal da Tarde”, „Veja”, „Folha de São Paulo”. Był redaktorem w TV Cultura. Laureat wielu prestiżowych nagród.

Przez osiem lat był deputowanym stanu São Paulo. W latach 1988-1991 pełnił funkcję sekretarza do spraw kultury, a w latach 1991-1993 sekretarza do spraw edukacji stanu São Paulo. Jest autorem scenariusza do serialu dokumentalnego emitowanego przez telewizję brazylijską Pięćset lat i pięć dni, które wstrząsnęły Brazylią. Napisał także 9 książek, które przełożono i wydano w dziewiętnastu krajach. Olgę, biografię Olgi Benario Prestes przeniósł na ekran Jayme Monjardima. Film w 2005 roku kandydował do Oscara, obejrzało go pięć milionów widzów. Jest też członkiem Akademii Marianense. Prowadzi zajęcia na wydziale literatury. Prawa do Czarodzieja sprzedano do ponad 30 krajów.TYTUŁ: Czarodziej. Biografa Paula Coelho

AUTOR: Fernando Morais

WYDAWNICTWO: Drzewo Babel

DATA WYDANIA: 27 listopada 2009

TYTUŁ ORYGINALNY: O Mago -An authorized biography of the writer Paulo Coelho

TŁUMACZENIE: Zofia Stanisławska

PREMIERA: 2008

PROJEKT OKŁADKI: Michał Batory

LICZBA STRON: 480

OPRAWA: miękka ze skrzydełkami

FORMAT: 225 x 149 mm

ISBN: 978-83-89933-11-9


OCENA: 10+/10

Uzasadnienie: Mistyczna, pełna, pochłaniająca i przede wszystkim rozjaśniająca umysł na temat życia, inspiracji i twórczości Paula Coelho. Napisana pięknym językiem, świetnie skonstruowana. Plus za wspaniałe zdjęcia.PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


POLSKA STRONA PAULA COELHO


OFICJALNA STRONA PAULA COELHO


BLOG FERNANDO MORAISA

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

W swojej najbardziej autobiograficznej powieści Paulo Coelho pozwala nam przeżyć na nowo wielkie marzenie pokolenia hipisów o pacyfistycznej przemianie świata. Paulo jest długowłosym, zbuntowanym młodzieńcem, który pragnie zostać pisarzem. Uciekając przed brazylijską dyktaturą wojskową w 1970 roku wyrusza w świat w poszukiwaniu wolności i sensu ludzkiej egzystencji. W Amsterdamie spotyka Karlę, młodą Holenderkę, z którą legendarnym Magic Busem wyrusza do Nepalu, nowego kultowego miejsca na hipisowskiej mapie świata. Podróż przez Europę będzie początkiem ich niezwykłej historii miłosnej i głębokiej przemiany duchowej. Powieść o wolności, o młodzieńczym buncie i poszukiwaniu siebie... WIĘCEJ O KSIĄŻCE


#fernandomorais #czarodziej #biografiapaulacoelho #paulocoelho #drzewobabel #hultajliteracki #recenzjawww.drzewobabel.plHULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

24 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie