top of page
Szukaj

CO WIDZIMY W GWIAZDACH - Kelsey Oseid

Czy wiesz na co patrzysz, kiedy zadzierasz nocą głowę i spoglądasz w niebo? Wiesz co to jest precesja lub ekliptyka? Potrafisz odnaleźć na niebie Psy Gończe, Perseusza czy Malarza? A może chcesz się dowiedzieć, co jest za Pasem Kuipera?

Kelsey Oseid wyrwie Cię z Ziemi i zabierze w podróż przez wszechświat, w którym planeta, na której żyjesz, jest tylko malutką niebieską kropeczką w rozległym kosmosie. Pokaże Ci jak czytać gwiazdy, jak je nazywać i jak odróżnić gwiazdę od planety, kiedy patrząc w niebo widzisz coś, czego nie pojmujesz. Ta książka, to mapa, która już dawno jest nieaktualna... a jednak wciąż prawdziwa. Jak to możliwe? Wszystkiego dowiesz się zgłębiając tę fascynującą lekturę. Piękną, a zarazem prostą i bardzo przystępną opowieść o wszystkim tym, co otacza naszą planetę.


ILUSTROWANY PRZEWODNIK PO NOCNYM NIEBIE


Historia ludzkości trwa ledwie chwilę w porównaniu z historią wszechświata - pierwszy Homo sapiens pojawił się na Ziemi około 200 tysięcy lat temu, podczas gdy wiek wszechświata szacujemy na 13,8 miliarda lat.

Mówiąc bardziej obrazowo, ludzkość zajmuje około 0.0014 procenta całego czasu istnienia wszechświata! Nic zatem dziwnego, że wiemy tak mało. Ale z drugiej strony bardzo dużo, jak na tak krótki okres panowania człowieka w tym układzie słonecznym. I właśnie najważniejsze z tej posiadanej przez człowieka wiedzy przekazuje w swojej książce Kelsey Oseid, która pisze o gwiazdozbiorach, Drodze Mlecznej, Księżycu, Słońcu, planetach, planetoidach, kometach i meteorach. A także o szeroko pojmowanej przestrzeni kosmicznej.


WENUSJAŃSKI DZIEŃ TRWA DŁUŻEJ NIŻ WENUSJAŃSKI ROK


Ciemna materia, ciemna energia, czarne dziury, mgławice, pulsary, kwazary. Im więcej wiemy na temat wszechświata, tym bardziej tajemniczy się wydaje - a badanie przestrzeni kosmicznej dopiero się zaczęło.

Bardzo ładnie wydana książka, napisana "przyjaznym" językiem, tłumacząca czytelnikowi "na chłopski rozum" co jest czym i gdzie się znajduje. Procesy, geneza nazw, trochę historii, trochę legendy i mnóstwo ciekawostek. Czy to się zwykłemu śmiertelnikowi do czegoś przyda? Może nie tak, aby mógł on zmienić bieg historii wszechświata, ale zdobywanie podstawowej wiedzy z różnych dziedzin jest obowiązkiem człowieka. Im więcej wiemy, tym mniej nas może zaskoczyć. A już z pewnością zaimponuje to naszym bliskim, kiedy zaczniemy im tłumaczyć co to jest Czarna Dziura. Podobno 55 % obecnie żyjących ludzi nie wie, co to jest Droga Mleczna. Warto zatem siegnąć po tę książkę, aby nie być jednym z tych pięćdziesięciu pięciu procent.


GWIAZDĄ POLARNĄ NIE ZAWSZE JEST TA SAMA GWIAZDA


Co widzimy w gwiazdach, to fascynujący przewodnik po nocnym niebie. Czytelnik nie tylko znajdzie tu zbiór podstawowych faktów z dziedziny astronomii, lecz także wyruszy wraz z autorką w niezwykłą podróż przez mity, legendy, wyobrażenia ludzkości na temat budowy wszechświata czy też pochodzenia gwiazdozbiorów. Ta książka - dzięki swojej artystycznej formie - jest jednocześnie dziełem sztuki i najlepszym wprowadzeniem w tajemnice kosmosu dla starszych dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych.


INDIANIE NAZYWALI KWIETNIOWĄ PEŁNIĘ RÓŻOWYM KSIĘŻYCEM

KELSEY OSEID - jest północnoamerykańską malarką i graficzką. Artystka - w swojej pracy i poza nią - szczególnie interesuje się przyrodą oraz więziami pomiędzy człowiekiem a światem natury. Mieszka w Minneapolis z mężem Nickiem, dwoma kotami i dwiema kurami.

TYTUŁ: Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie.TYTUŁ ORYGINALNY: What We See in the Stars: An Illustrated Tour of the Night Sky.AUTOR: Kelsey OseidWYDAWNICTWO: Nasza KsięgarniaTŁUMACZENIE: Magdalena KorobkiewiczPREMIERA: 2018LICZBA STRON: 160FORMAT: 203 x 203 mmOKŁADKA: TwardaISBN: 978-83-10-13312-0OCENA: 10/10KUP TERAZSTRONA AUTORKIWIDEO O KSIĄŻCE

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page