top of page
Szukaj

CLINT. ŻYCIE I LEGENDA - Patrick McGilligan

Tego człowieka rozpoznaje się po jednej sylabie – bo jest tylko jeden Clint, prawdziwy amerykański samotny wilk. Eastwood to jeden z największych sukcesów Hollywood. Pierwotnie znany z grania w westernach – od tego czasu pokazał jednak szeroki repertuar aktorski i udowodnił, że jest nie tylko utalentowanym odtwórcą ról, ale również wybitnym reżyserem. Poza pracą Clint słynie z silnej osobowości, nigdy nie kryje się ze swoimi poglądami. Kiedy ukazała się ta biografia, krytycy chwalili ją za rzetelność zebranych materiałów, a jej bohater wpadł we wściekłość do tego stopnia, że pozwał autora o 10 milionów dolarów; skutkiem pozwu był zakaz rozpowszechniania książki w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie sprawa zakończyła się bez kary. Zaktualizowana książka "Clint. Życie i legenda" powstała na podstawie wyczerpujących rozmów z osobami bliskimi Eastwoodowi, dokumentów i materiałów o produkcji zarówno jego najsłynniejszych filmów, jak i mniej znanych dzieł. To pozycja obowiązkowa dla szerokiego grona jego wielbicieli oraz dla wszystkich interesujących się historią Hollywood.Porażki i komplikacje nierozerwalnie towarzyszą mitologii Eastwoodów.

Można się sprzeczać, którego z hollywoodzkich aktorów okrzyknąć tym największym, najwybitniejszym. I słusznie, dyskusja trwać powinna, bo Fabryka Snów to istna wylęgarnia wspaniałych artystów, których warto ze sobą zestawiać, porównywać ich, oceniać. Tym się żywi show business. A więc warto się sprzeczać, który z nich jest tym najwybitniejszym, i wielu z Was powie, że nie jest nim Clint Eastwood, jednak nie da się zaprzeczyć, że nawet jeśli nie jest największym aktorem w dziejach amerykańskiej kinematografii, to z pewnością można o nim powiedzieć, że jest legendą.

Czy musimy przytaczać tytuły jego filmów, aby kogoś przekonać? Myślę, że nie (i tak kilka wrzucimy😁⁠). Choć z pewnością wielu z Was byłaby zaskoczona, gdybyśmy napisali tu o dokonaniach Clinta Eastwooda reżyserskich, producenckich czy kompozytorskich.

Ten czterokrotny zdobywca Oskara niczego już nie musi nikomu udowadniać, jest wybitną filmową personą, a mając przeszło 90 lat, wciąż tworzy filmy, które osiągają niebywałe sukcesy. A przecież zaczynał w niskobudżetowych filmach klasy B i spaghetti westernach, na które dzisiaj patrzymy nieco z przymrużeniem oka. W końcu jednak przyszły do niego role porucznika Morrisa Schaffera w wojennym filmie sensacyjnym Tylko dla orłów (1968) oraz inspektora Harry’ego Callahana w dramacie Brudny Harry (1971), które uczyniły z Eastwooda topową gwiazdę filmów amerykańskich.

Jednak prócz filmowych (i nie tylko) sukcesów, ciągną się za nim również oskarżenia o kłamstwa, nienawiść za poparcie dla Donalda Trumpa i wiele innych skandali, włącznie z tym, że jest człowiekiem trudnym, zaborczym i apodyktycznym. Ale to jedna strona medalu, bo po drugiej stronie stoją za nim ci, którzy uważają go za dżentelmena, filantropa, wizjonera i geniusza. Kto ma rację? Sami znajdziecie na to odpowiedź, czytając książkę Patricka McGilligana.


Przez tę bliską relację Clinta z Lubinem - nie wspominając o licznych w początkach kariery zdjęciach, na których Eastwood prezentuje mięśnie - niektórzy w Hollywood spekulowali, czy na początku lat pięćdziesiątych Clint flirtował z mężczyznami. Nie ma dowodów na wyłom w jego zaciętej heteroseksualności, a Lubin na pewno nie utrzymywał z nim stosunków płciowych. Nawet on się jednak zastanawiał: Clint był taki przystojny.

Ta książka to jednak nie tylko Eastwood jako filmowiec, bo przecież imał się wielu różnych prac, skończył całkiem dobrą szkołę, jest też skutecznym biznesmenem, wyśmienitym politykiem i... łamaczem niewieścich serc, jest więc o czym pisać.

Patrick McGilligan wyłuskał z bogatej historii aktora to, co najlepsze i dołożył jeszcze nieco "od siebie", czyli mówiąc wprost: to, czego Eastwood nie umieściłby w swojej autobiografii. Jednak McGilligan to uznana marka i rzetelny dziennikarz, a proces, jaki wytoczył mu Eastwood, książce nie zaszkodził, a wręcz jeszcze jej pomógł w promocji. Być może był to zabieg promocyjny, a może aktorowi nie spodobało się to, co autor postanowił w książce zamieścić. W końcu jednak panowie postanowili podać sobie ręce i sprawa ucichła, choć spekuluje się, że McGilligan obiecał kilka fragmentów z książki usunąć.

Jakakolwiek jednak stoi za tym historia, nie umniejsza ona jakości tej publikacji, a już z pewnością nie powinna zniechęcić czytelnika, aby ten sięgnął po nią i poznał historię nie tylko wielkiego aktora (blisko 80 ról), reżysera (ponad 40 filmów), scenarzysty (6 filmów), producenta (prawie 40 filmów), piosenkarza, kompozytora i autora tekstów (14 filmów), polityka (był burmistrzem w Carmel-by-the-Sea, w Californii), biznesmena (jest właścicielem hotelu i restauracji Mission Ranch oraz pola golfowego Tehàma Golf Club), żołnierza (służył w U.S. Marines), a do tego sportowca, amanta, kolekcjonera dzieł sztuki, męża, ojca, dziadka, pradziadka (i to wszystko w jednej osobie!), ale też historię przemysłu filmowego, która na przestrzeni tych wielu dekad związanych z Clintem Eastwoodem rzuca bardzo ciekawe światło na Hollywood i panujące tam standardy, konszachty, wymagania i bruk. Jaki bruk? Ten, po którym trzeba się nieźle przeciągnąć, aby dotrzeć na szczyt, a i to wcale nie gwarantuje, że pozostanie się tam na zawsze. Eastwood, choć nie musi już nikomu nic udowadniać, a na szczycie siedzi niemal od ponad półwiecza, wie, jak trudno jest sprostać wytwórniom filmowym, kolegom po fachu, krytykom i dziennikarzom oraz odbiorcom jego filmów na całym świecie.


Warner Brothers uruchomił na użytek Clinta potężne działy reklamy i marketingu. Poczynając od tego tytułu, studio systemowo zajmie się urabianiem krytyków i wspieraniem promocji filmów Eastwooda. Każdy nowy film miał osobną kosztowną kampanię promocyjną, galowe przyjęcia dla prasy i gratisy, aranżowane wizyty na plenerach. Każdej premierze towarzyszył nagłaśniany wywiad z Clintem "na wyłączność".

Czytałem tę książkę z ogromną ciekawością i dużym zdziwieniem. Książka zrobiła na mnie niebywałe wrażenie; jest cholernie dobrze napisana, świetnie przetłumaczona (porównaliśmy ją z oryginałem dzięki uprzejmości OR Books) i bardzo, ale to bardzo ciekawa. Od tej chwili inaczej spoglądam na twórczość Clinta Eastwooda i całe Hollywood. Jak? Zostawmy to pytanie bez odpowiedzi...

A jeśli chodzi już o samego autora, to przyznać muszę, że oddał w ręce czytelnika kawał bardzo dobrze wykonanej roboty. W książce znajdziemy trochę zdjęć, choć z pewnością mogłoby być ich tam znacznie więcej, no i szkoda jednak, że zabrakło w niej słów samego Clinta Eastwooda, lecz nawet ich brak nie umniejsza jakości tej publikacji.

Zatem na koniec - chcąc określić tę książkę jednym słowem, napisałbym, że jest wyśmienita.


Jeśli kochasz jego filmy, cała reszta się nie liczy.

"Jedna z najbardziej ikonicznych postaci kina. Clint Eastwood. Człowiek legenda i tajemnica".

- Karolina Korwin Piotrowska | dziennikarka -


"Silny, a zarazem czuły; pewny siebie, choć skryty - taki właśnie jest Clint Eastwood".

- Tomasz Raczek | pisarz, dziennikarz, krytyk filmowy -


"Zupełnie inny obraz Eastwooda. Macho? Z pewnością. Geniusz? Nie podlega dyskusji. Ale czy dobry z niego chłop? Cóż, ta książka wywróci Wasze pojęcie o Eastwoodzie do góry nogami i mocno namiesza Wam w głowach!"

- Ivo Vuco | pisarz, dziennikarz, krytyk literacki -


Foto: OR Books

PATRICK McGILLIGAN

Jest jednym z najwybitniejszych amerykańskich biografów filmowych. Napisał życiorysy reżyserów George'a Cukora i Fritza Langa oraz nominowaną do Nagrody Edgara Alfred Hitchcock: A Life in Darkness and Light. Jego książki zostały przetłumaczone na dziesięć języków. Mieszka w Milwaukee w stanie Wisconsin.

Tytuł: Clint. Życie i legenda

Autor: Patrick McGilligan

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Data wydania: 16 czerwca 2021 r.

Tytuł oryginalny: Clint. The Life and Legend

Tłumaczenie: Ewa Penksyk - Kluczkowska

Premiera: 23 lipca 2015 r.

Liczba stron: 640

Oprawa: Twarda

Format: 158 x 225 mm

ISBN: 978-83-240-7961-2


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


PATRICK McGILLIGAN W WYDAWNICTWIE ZNAK HORYZONTPATRONAT MEDIALNY:

Film.org.pl


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Rok 1955. Do niewielkiej miejscowości w sercu Brazylii przybywa tajemniczy Niemiec. Szuka pokoju do wynajęcia. Gościnę znajduje u rodziny Souza. Córka gospodarzy Pia wydaje się zauroczona tajemniczym nieznajomym. Nikt nawet nie podejrzewa, że gościem jest nazistowski lekarz Josef Mengele.

WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO ZNAK HORYZONT NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ZNAK HORYZONT NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.hultajliteracki.pl

www.wydawnictwoznak.pl #patrickmcgilligan #clinteastwood #clint #zycieilegenda #literaturafaktu #biografia #hollywood #aktor #rezyser #kompozytor #producentfilmowy #wydawnictwoznak #wydawnictwoznakhoryzont #znak #znakhoryzont #horyzont #hultajliteracki #recenzja #zycie #legenda


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE•

•PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY•