top of page
Szukaj

CHŁOPCY Z PARANZY - Roberto Saviano.

W 2006 roku powieść Gomorra umieściła go na liście dziesięciu najbardziej poczytnych autorów na świecie. W tym samym roku, włoska organizacja przestepcza Camorra umieściła go na liście osób, które trzeba zabić. Tym samym z dnia na dzień Saviano, za sprawą książki o mafii neapolitańskiej oraz samych mafiozów z Neapolu, podzielił nie tylko Włochów, ale niemal cały świat.

Organizacji przestępczych na całym świecie jest tak dużo, że trudno je wszystkie zliczyć. Jednak żadna z nich nie chciałaby, aby ktokolwiek napisał o niej cokolwiek. Nie bez powodu uważane są przecież za organizacje tajne, a wszystkie ich poczynania są ścisłą tajemnicą. Nic dziwnego, że Comorra wściekła się i wydała wyrok śmierci na Saviano, skoro ten bezceremonialnie i ze szczegółami opowiedział o metodach działania, o kulisach zawiązywanych paktów z innymi grupami przestępczymi, z policją, z politykami. Przez książki tego włoskiego dziennikarza śledczego Comorra stracił już setki milionów euro. A straci ich znacznie więcej, bo oto Roberto Saviano wraca z kolejną mocną pozycją, w której tym razem skupia się na młodych chłopcach, wchodzących dopiero w świat ogromnych pieniędzy i brutalnych zbrodni.


Spojrzenie to teren prywatny, suwerenna ojczyzna o nienaruszalnych granicach. Patrzeć na kogoś, to jak wejść do jego domu bez pozwolenia. Zatrzymanie spojrzenia na czyjejś twarzy jest równoznaczne z naruszeniem jego nietykalności. Kto nie spuszcza wzroku, manifestuje swoją władzę.

Który z innych obecnie żyjących pisarzy pisze jeszcze w ten sposób!? Ta niebywała forma w połączeniu z tematami, jakie Saviano porusza w swoich książkach powoduje, że mamy do czynienia z fenomenalną lekturą. Nie trzeba fascynować się mafią, aby sięgnąć po Chłopców z Paranzy. Historia równie dobrze mogłaby mówić o rybakach, a powieść nie straciłaby swego uroku ani odrobinę. Książki Saviano czyta się, jak powieści Aleksandra Dumasa i nie ma w tym stwierdzeniu krzty przesady. Piękny styl, świetna narracja, mistrzowsko nakreślone postaci i akcja, które nie zwalnia tempa nawet na ułamek sekundy, lecz też nie pędzi na złamanie karku. Wszystko jest w tej książce wyważone, poukładane i przemyślane, a bohaterowie książki tak wyraźni, jak sąsiedzi zza ściany, z którymi mijasz się każdego dnia na korytarzu. Saviano po raz kolejny udowodnił, że jest mistrzem w swoim fachu, a Gomorra nie była przypadkowym, jednorazowym strzałem.


Udeżenie w twarz było tak silne, że na chwilę stracił wzrok. Dopiero kiedy gwałtownie zamrugał kilka razy, znowu zobaczył przed sobą mężczyznę w nowiutkich adidasach.

Roberto Saviano po raz kolejny penetruje rzeczywistość, która od zawsze stanowi centrum jego zainteresowania, i umieszcza w niej swoich fikcyjnych bohaterów, oddając czytelnikom do rąk przejmującą opowieść o przemocy i bezsilności, okrucieństwie i niewinnosci.


Słowo paranza ma zwiazek z morzem. Zwykło się nim nazywać łodzie, z których łowi się nocą ryby, wabiąc je silnym sztucznym światłem. Chłopcy z Forcelli, niesławnej dzielnicy Neapolu, podobnie jak paranze na morzu, przemierzają miasto, polując na ludzi i znacząc teren. Jednocześnie jednak, omamieni złudnym blaskiem pieniędzy i władzy, sami są jak ryby, które raz złapane w sieć, trzepoczą się w niej, jeszcze pełne życia, ale już bliskie śmierci.


"Z przejmującą szczerością, która cechuje prawdziwych pisarzy, Saviano opowiada historię o zawziętym i smutnym sercu Neapolu."

- Elena Ferrante | włoska pisarka, autorka słynnego cyklu neapolitańskiego -


Dziesięciu chłopców pędzi na skuterach pod prąd wąskimi uliczkami Neapolu. Zamierzają podporządkować sobie miasto. Mają po pietnaście lat, normalne rodziny i niewinne ksywy: Maharadża, Śnieta Ryba, Ząbek, Lollipop, Dron. Noszą markowe buty, tatuują sobie na skórze imiona dziewcząt.

To nieletni przestępcy świadomi, że nie mają przyszłości. Nie boją się więzienia ani śmierci, bo uznali, że jedyna ich szansa to postawic wszystko na jadną kartę, i to jak najwcześniej. Wiedzą, że "pieniądze mają ci, którzy je sobie biorą, nie ci, co czekają, aż ktoś im je da", wyruszają więc w miasto na swoich skuterach, by zdobyć pieniądze i, przede wszystkim, władzę.

Książka opowiada o tym, jak młodociany gangpowiązany z kamorrą, paranza, jak w dialekcie neapolitańskim nazywa sie takie grupyogniowe, pod dowództwem nastoletniego Nicolasa Fiorilla, zdobywa sobie pozycję w kryminalnej hierarchii miasta. Strzelać uczą się na dachach domów, celując do anten satelitarnych z kałasznikowów i pistoletów półautomatycznych. Potem schodzą na ulicę i sieją strach z wysokości siodełek swoich skuterów. Stopniowo obejmują kontrolę nad całymi dzielnicami, wygrywając rywalizację z innymi gangami i dogadując się ze starymi bossami, którzy najlepsze czasy mają już za sobą.


Książki Roberto Saviano publikowane przez Wydawnictwo Sonia Draga
Książki Roberto Saviano publikowane przez Wydawnictwo Sonia Draga

ROBERTO SAVIANO

Urodził się 22 września 1979 roku w Neapolu jako syn nauczycielki i lekarza. Razem z rodzicami mieszkał w małym miasteczku, Casal di Principe, oddalonym ponad 20 km od Neapolu, uważanym za twierdzę kamorry rządzonej przez klan Casalesi. Ukończył studia filozoficzne na Università degli Studi di Napoli. W 2006 roku wydał książkę Gomorra, Podróż po imperium kamorry, która okazała się ogromnym sukcesem, ale naraziła Roberta Saviano na zemstę mafii – rząd włoski przydzielił mu ochronę, a on sam był zmuszony do opuszczenia Neapolu. Od maja 2014 włoska telewizja Sky Atlantic nadaje dwunastoodcinkowy serial Gomorra, który bije rekordy popularności. Zakupiły go już telewizje 70 krajów. Saviano znakomicie łączy pisanie z dziennikarstwem śledczym. Nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukazały się także Zero Zero Zero i Chodź ze mną, drążące problem przestępczości zorganizowanej. Chłopcy z paranzy, to kolejny rozrachunek ze środowiskiem mafijnym, a w przygotowaniu kontynuacja: Drapieżny pocałunek.


TYTUŁ: Chłopcy z paranzy

TYTUŁ ORYGINALNY: La paranza dei bambini

AUTOR: Roberto Saviano

WYDAWNICTWO: Sonia Draga

TŁUMACZENIE: Alina Pawłowska - Zampino

PREMIERA: 17 październik 2018

WYDANIE: 1

LICZBA STRON: 400

OKŁADKA: Miękka

FORMAT: 143 x 205 mm

ISBN: 978-83-8110-511-8


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ WYDANIE PAPIEROWE

KUP TERAZ E-BOOK (epub / mobi)

KUP TERAZ AUDIOBOOK (czyta Marcin Przybylski)


ROBERTO SAVIANO
99 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page