top of page
Szukaj

CESARSKI ZEGARMISTRZ - Christoph Ransmayr.

Człowiek mówi, że ujarzmił czas, aby móc ustalać kolejność zdarzeń. Ale czy można ujarzmić samodzielną wielkość, niezależną od innych wielkości biegnącą w takim samym rytmie w całym Wszechświecie od początku jego istnienia? Jego upływ zależy przecież od obserwatora i jest różny dla różnych obserwatorów. Chińczycy twierdzą, że czas jest bezcenny, więc trzeba nauczyć się go cenić, lecz pod żadnym pozorem nie wolno z nim walczyć.

Nie jest to łatwa powieść, ale z pewnością jest to powieść piękna i wielka. Filozoficzna baśń o wiwisekcji czasoprzestrzeni, próbie zapanowania nad czymś ulotnym i nieuchwytnym. Dwóch mężczyzn, którzy pragną tego dokonać z dwóch różnych powodów. Motywacją jednego jest ból, a drugiego rozdmuchane ego i mania wielkości.

Jaki pogląd na czas mieli mieszkańcy Ziemi, zanim poznaliśmy ogólną teorię względności? To bardzo mądra i, jak pisaliśmy już wcześniej, bardzo trudna powieść, do której trzeba podejść z dużym szacunkiem. Zanim zaczęliśmy czytać, zapoznaliśmy się z teorią względności i koncepcjami czasu: w fizyce i filozofii. Ku naszemu zdziwieniu odnaleźliśmy mnóstwo ukrytych przekazów tych właśnie koncepcji, co w naszych oczach uczyniło tę powieść jeszcze bardziej wartościową, a autora mistrzem gatunku. Zanim sięgniesz po Cesarskiego zegarmistrza, drogi czytelniku, musisz wiedzieć, że nie jest to zwykłe czytadło, mające zabić czas dłużącej się podróży autobusem, pociągiem, tramwajem czy metrem. To powieść, z którą musisz usiąść w cichym, odosobnionym miejscu i pozwolić się jej porwać do świata, w którym czas ma ogromne znaczenie.


Alister Cox, zegarmistrz i twórca automatów z Londynu, pan przeszło dziewięciuset mechaników precyzyjnych, jubilerów, złotników i srebrników, stał przy relingu trójmasztowca o nazwie Syriusz i marzł mimo promieniejącego porannego słońca, które wzniosło się już wysoko ponad wzgórza Háng zhōu i rozproszyło mgły nad powierzchnią czarnej wody.

CZY DLA KAŻDEGO CZAS PŁYNIE TAK SAMO?


Alister Cox, angielski zegarmistrz i twórca automatów, po tragicznej śmierci córki porzuca swoje rzemiosło i pogrąża się w rozpaczy. Szansę na wybawienie odnajduje w niespodziewanej propozycji - sam cesarz Chin prosi go, aby przybył do Zakazanego Miasta i stworzył trzy zegary, jakich jeszcze świat nie widział. Gdy jednak Cox trafia na dwór, zaproszenie i szczodre obietnice wszechwładnego monarchy okazują się czymś innym.

Cesarski zegarmistrz jest pełną maestrii powieścią o ojcowskiej miłości , wielkiej pasji i ambicji. To jednocześnie historia o zderzeniu odmiennych rzeczywistości - Wschodu i Zachodu - oraz o zetknięciu się zwykłego człowieka z władcą-bogiem, który pragnie stać ponad upływem czasu. Ransmayr tworzy zapierające dech w piersiach obrazy, snując filozoficzną refleksję nad uciekającym czasem. Ta wyjątkowa powieść sprawia, że czas zdaje się płynąć inaczej.


"Autor, posługując się dobitnym i eleganckim językiem, potrafi się wczuć w sytuację ludzi żyjących w odległej epoce. To prawdziwe dzieło sztuki."

- Frankfurter Allgemeine Zeitung -


"Christopher Ransmayr to filozof czasu w przebraniu niemieckojęzycznego pisarza."

- Die Welt -


"Opisy Ransmayra zachwycają. Czytając jego książki, można się poczuć jak w kinie."

- taz.de -


"Wyjątkowa, bardzo piękna powieść, jakich mało w dzisiejszej literaturze niemieckojęzycznej. Elegancja języka godna prawdziwego cesarza."

- Literatur Spiegel -


"Wielkie literackie osiągnięcie. Z przekonaniem można powiedzieć, że to arcydzieło."

- ARD/Druckfrisch -


"Siła tej powieści sprawia, że mgnienie oka staje się wiecznością, to, co dalekie, przybliża się uczucie zagubienia ustępuje miejsca poczuciu bezpieczeństwa, a rozproszone elementy składają się w całość."

- Der Standard -


Z naszych czaszek zostaną zrobione zegary z kukułką. Z naszych oczodołów o każdej pełnej godzinie będą wypadać petardy, w porach posiłków będziemy wypluwać gwiazdy z dmuchanego ryżu, a o północy lamety.

Powieść Cesarski zegarmistrz jest częścią Serii z Żurawiem publikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego. Jest to seria dla wielbicieli współczesnej prozy z różnych, odległych od siebie zakątków świata. Znajdą się w niej tytuły, które odniosły ogromny sukces w kraju pochodzenia bądź zostały wyróżnione najważniejszymi nagrodami literackimi. Każda książka będzie więc zaproszeniem do kolejnej podróży w najciekawsze rejony literatury współczesnej. A wszystko oprawione w cudownie piękne okładki projektu Małgorzaty Flis.
CHRISTOPH RANSMAYR

Austriacki pisarz mieszkający w Wiedniu, z wykształcenia filozof i etnolog. W swoich książkach czerpie inspirację z licznych podróży (między innymi po Azji i obu Amerykach) oraz z wydarzeń historycznych. Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Jest laureatem ponad dwudziestu prestiżowych nagród z dziedziny literatury, w tym: Nagrody Franza Kafki (Czechy), Nagrody im. Heinricha Bölla oraz Würth-Preis für Europäische Literatur (Niemcy), a także Prix Aristeion. W 2018 roku jego Latającą górę nominowano do The Man Booker International Prize.
TYTUŁ: Cesarski zegarmistrz

TYTUŁ ORYGINALNY: Cox oder Der Lauf der Zeit

AUTOR: Christoph Ransmayr

WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

SERIA WYDAWNICZA: Seria z Żurawiem

TŁUMACZENIE: Jacek St. Buras

PROJEKT OKŁADKI: Małgorzata Flis

PREMIERA ORYGINAŁU: 2016

PREMIERA POLSKA: 2018

LICZBA STRON: 272

OPRAWA: miękka

FORMAT: 148 x 210 mm

ISBN: 978-83-233-4424-7


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


SERIA Z ŻURAWIEM NA WUJ


SERIA Z ŻURAWIEM NA HULTAJU LITERACKIM


STRONA AUTORA
#christophransmayr #wydawnictwouniwersytetujagiellonskiego #wuj #seriazżurawiem #cesarskizegarmistrz #recenzja #hultajliteracki

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page