top of page
Szukaj

CAŁE MIASTO O TYM MÓWI - Fannie Flagg

Jako mieszkaniec maleńkiej, zażyłej społeczności, nie mogę nie dostrzec prawdy, jaka bije z książek Fannie Flagg. Ktoś, kto nigdy nie mieszkał w tego typu komunie, nie zrozumie, na czym polega jej wyjątkowość. Może jednak zanurzyć się w tę ciepłą powieść i pozwolić się ponieść przez uliczki i domy takiego miejsca, a przy okazji wejść do strefy zarezerwowanej jedynie dla literatury najwyższych lotów.


Recenzenci piszą o tej książce, że jest to literatura dla kobiet. Po pierwsze, jeśli Całe miasto o tym mówi jest powieścią dla kobiet, to Czterej pancerni i pies jest historią o łowieniu ryb. A po drugie umówmy się już na początku, że Fannie Flagg nie pisze kobiecej literatury. I co to w ogóle znaczy kobieca literatura? To jakiś banał i wyświechtany stereotyp. Pamiętacie Mężczyznę imieniem Ove Fedrica Backmana? Czy to była książka dla kobiet? A obie książki należą do tego samego gatunku, z tym że powieść Fannie Flagg ma w sobie więcej ciepła i humoru. Nie ma czego takiego jak kobieca literatura. Są horrory, kryminały, erotyki i wiele innych gatunków literackich, jak choćby obyczaj. Całe miasto o tym mówi jest właśnie taką literaturą obyczajową, ale na niebywale wysokim poziomie. Zresztą wystarczy przypomnieć sobie inne powieści Fannie Flagg (Boże Narodzenie w Lost River, Nie mogę się doczekać... kiedy wreszcie pójdę do nieba, Smażone, zielone pomidory, Babska stacja), aby zrozumieć, na czym polega fenomen autorki. Całe miasto o tym mówi potwierdza talent pisarski i piękno umysłu autorki, która nie siląc się na tanie chwyty, oddaje w ręce czytelnika powieść wręcz idealną dla każdego, kto lubi dobrą, mądrą i zabawną powieść o zmieniającym się przez pokolenia życiu. Podróż przez nieubłaganie płynący czas. To taka trochę plotkarska proza, a trochę biografia małego miasteczka, które stało się świadkiem niebanalnych historii jego mieszkańców.


RODZINA TO SKARB, ZYCIE JEST DAREM, A MIŁOŚĆ NIGDY NIE UMIERA...


W wieku dwudziestu ośmiu lat Lordor Nordstrom opuścił dom w Szwecji z zamiarem kupienia ziemi w Ameryce...

Całe miasto o tym mówi to kolejna powieść z Elner Shimfissle i miasteczkiem Elmwood Springs, ale tym razem, jako kronika tejże miejscowości od jej powstania po niejako sądny dzień, kiedy zakochani w Elmwood Springs umierają, a młodsi mieszkańcy chcą wyjechać. Piękny hołd autorki dla setek miast pokroju Elmwood Spings, które kiedyś tętniły życiem, a dzisiaj są oazą opustoszałych domów, wron i hulającego wiatru. Nic dziwnego, że Amerykanie zakochali się w tej powieści, ma ona swoje uroki, którym mogli ulec tylko Oni, ale mimo to, książka warta jest każdej spędzonej z nią chwili, bo to nie tylko powieść obyczajowa, ale swego rodzaju historia Ameryki, opowiedziana w arcyciekawy sposób. Elmwood Springs to tylko jeden puzzle całej amerykańskiej układanki, historii bardzo ciekawej i często powielającej się na tym kontynencie, lecz wciąż pięknej (czasami smutnej), ciekawej (z pozoru oklepanej) i mądrej (bywa, że źle interpretowanej).

Trzeba również oddać honory tłumaczce, która wykonała wspaniałą pracę!


Gene, przysięgam, że Gerta i Elner wyglądają tak samo jak w dniu mojej śmierci, wciąż są tak samo pulchniutkie i słodkie!

1889, Missouri. Dziesięć lat wcześniej szwedzki imigrant Lordor Nordstrom kupił kawałek żyznej ziemi. Wkrótce potem dołączyli do niego inni osadnicy i tak powstało Elmwood Springs. Niedawno za namową sąsiadów zamieścił w gazecie ogłoszenie matrymonialne...


1889, Chicago. Katrina Olsen od pięciu lat jest służącą w dużej posiadłości. jej uwagę właśnie przykuł prasowy anons:


37-letni Szwed pozna Szwedkę

w celu matrymonialnym.

Mam dom i krowy.

Lordor Nordstrom

Swede Town, Missouri


...i tak zaczyna się ta historia. Poznajcie dowcipną i pełną ciepła opowieść o losach mieszkańców amerykańskiego miasteczka i posłuchajcie, o czym plotkuje się na Spokojnych Łąkach. Lokalny cmentarz może nie jest najlepszym miejscem na pogaduszki, a jednak gwarno tam jak na targowisku.


W swojej najnowszej powieści Flagg opisuje przeszło sto trzydzieści lat z życia mieszkańców Elmwood Springs. Lektura tej książki to znakomity lek na współczesny egoizm i zabieganie.


"Błyskotliwa wielopokoleniowa saga. Proste mądrości życiowe zaserwowane przez Flagg z serdecznym, ciepłym humorem pozwalają czytelnikowi naprawdę odpocząć od zgiełku współczesnego świata."

- People -


"Flagg z charakterystycznym dla siebie życzliwym poczuciem humoru zapisuje kronikę sukcesów i porażek małej, zżytej społeczności. Losy postaci splatają się ze sobą czasami w najmniej spodziewany sposób, dzięki czemu o życiu mieszkańców Elmwood Springs czyta się z zapartym tchem."

- Bookpage -


"Będziecie zaskoczeni pomysłem narracji, a nazwiska postaci spowodują u was salwy śmiechu. Słodko-gorzka opowieść o życiu i śmierci, o wspaniałych początkach i nieoczekiwanym końcu. Fannie Flagg, jaką kochacie."

- Ivo Vuco | polski pisarz, krytyk literacki, redaktor naczelny Hultaja Literackiego -
FANNIE FLAGG

Amerykańska pisarka i aktorka. Autorka poczytnych powieści obyczajowych. Laureatka Harper Lee Prize oraz Scripter Award za scenariusz do opartego na fabule jej książki filmu Smażone, zielone pomidory (reż. Jon Avnet). Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się również jej powieść Boże Narodzenie w Lost River, którą bardzo mocno polecamy.
TYTUŁ: Całe miasto o tym mówi

AUTOR: Fannie Flag

WYDAWNICTWO: Literackie

DATA WYDANIA: 15 marca 2018

SERIA AUTORSKA: Elmwood Springs

TYTUŁ ORYGINALNY: The Whole Town's Talking

TŁUMACZENIE: Dorota Dziewońska

PREMIERA: 2016

PROJEKT OKŁADKI: Peter Malone

LICZBA STRON: 464

OPRAWA: miękka ze skrzydełkami

FORMAT: 143 x 205 mm

ISBN: 978-83-08-06477-1
OCENA: 9/10

Uzasadnienie: Wspaniała powieść wielopokoleniowa z biografią miasta w tle, które reprezentuje wszystkie małe miasteczka w USA. Wybornie napisana, wybornie przetłumaczona.
KUP TERAZ


INNE POWIEŚCI FANNIE FLAG W WYDAWNICTWIE LITERACKIM
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Szczepan Twardoch

Król + Królestwo. Historia Jakuba Szapiro / Dwie bestsellerowe powieści

Król i Królestwo. Historia żydowskiego boksera, Jakuba Szapiro, w dwóch bestsellerowych powieściach autorstwa Szczepana Twardocha – finalisty Nagrody Literackiej Nike 2019 (za Królestwo), nominowanego do Bestsellera Empiku (za Króla).

WIĘCEJ O KSIĄŻKACH...

www.wydawnictwoliterackie.plHULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie