top of page
Szukaj

CÓRKA RZEŹNIKA - Yaniv Iczkovits

Fania Kajzman – oddana żona i matka pięciorga dzieci – szokuje mieszkańców Motolu i sąsiednich wsi, gdy w środku nocy opuszcza swój dom i rozpływa się w mroku. Wprawdzie mężczyźni znikają w tej okolicy od wielu lat, ale żeby żona i matka? Czy ma to coś wspólnego z zaginionym szwagrem Fani, który zostawił jej siostrę już niemal rok temu i uciekł do Mińska? A może Fania dała się uwieść tajemniczemu Żiżkowi Breszowowi, który również zniknął tej samej nocy? Z pewnością ta ucieczka nie ma związku z osobliwym morderstwem na skraju drogi prowadzącej do miasteczka Telechany. Bynajmniej nie może tutaj chodzić o Fanię Kajzman, choć przecież mieszkańcy Motolu od lat nazywają kobietę "a wilde chaje", dziką bestią… To by jednak było aż nazbyt niesamowite. Prawda?

Co takiego mają w sobie żydowscy pisarze, że niemal każda ich książka staje się arcydziełem rozchwytywanym przez miliony na całym świecie i obsypywanym deszczem nagród? Nie wiem jak Wy, ale ja mam tak od zawsze, że kiedy widzę hebrajskie nazwisko autora, nie mogę oprzeć się pokusie sięgnięcia po tę książkę. I wiecie co? W 8 przypadkach na 10 książka mnie nie zawodzi. Jest dokładnie tym, czego od niej oczekuję, a zdarza się, że jest nawet znacznie lepiej. Nie inaczej było z książką Iczkovitsa, pomijając fakt, że książka (a jakże!) była wielokrotnie nagradzana, a wydana jest przepięknie, to już od pierwszej strony fabuła wciąga jak cholera i potwierdza fakt, że żydowscy pisarze są najlepsi na świecie i mają w sobie to coś, co sprawia, że ich książki są naprawdę wyjątkowe.


U bram nowego dnia czai się na nią i jej dzieci kolejny nieszczęsny poranek. Jankele pójdzie do chederu, a Mirl pomoże jej w sprzątaniu domu rodziny Goldszmitów przy ulicy Targowej, gdzie mieszkają bogacze Motolu. Razem będą szorować kafelki na podłodze wspaniałego, murowanego domu i kolejny raz zachwycać się perłowym naszyjnikiem pani Goldszmit, wartym przy tysiące rubli, tyle co całe życie tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem.

Styl autora tej książki jest bardzo podobny do stylu Elif Shafak, kto czytał książki tureckiej pisarki, ten wie, co mam na myśli, ale tym, którzy nie znają ani Shafak, ani tym bardziej Iczkovitsa, napiszę krótko i zwięźle, że jest to styl po prostu piękny.

Stwierdzenie, iż "nie sposób się oderwać" nie będzie w tym przypadku wytartym frazesem, tej książki naprawdę nie sposób odłożyć. Nie ma w niej nudy nawet przez chwilę, wszystko tu jest pięknie i skrzętnie przemyślane, a momenty, w których fabuła zwalnia, są na tyle ciekawe, że wciąż książka klei się do rąk, a oczy nie mają zamiaru spojrzeć na nic innego.

Temat trudny, czasami smutny i dołujący, ale autor zadbał o to, aby czytelnik od książki nie uciekał. I znów - tak potrafią pisać jedynie żydowscy autorzy.

Książka poruszy w czytelniku wszystkie możliwe emocje, jakkolwiek głęboko będą one schowane. Przyjaźń jest tu najważniejszym filarem i na nim właśnie autor oparł fabułę książki, tej siostrzanej, nieco wymuszonej i tej dziecięcej, płynącej z serca.

Wielowątkowa opowieść o siłach drzemiących w człowieku w obliczu zła, problemów, trudnych chwil, powieść z wieloma (mniej lub bardziej) wspaniałymi postaciami.

Przypomina mi trochę książki wydawane w Polsce przed wojną, których dzisiaj nie sposób dostać, a które niosły w sobie te same pokłady energii i emocji, jakie znajdziemy w Córce rzeźnika.

I oczywiście, jak w niemal każdej książce żydowskiego pisarza lub w książce o Żydach, nie mogło w niej zabraknąć żydowskiej kultury.

Córka rzeźnika to powieść idealna pod każdą postacią, warta poświęcenia czasu i pieniędzy; to lektura wyborna, napisana z rozmachem, piękna i mądra.


Imię "Żiżek", jeszcze nieznane w domu Natana Berla, pojawiło się już na ustach wszystkich innych. Przypadkiem, którego nawet diabeł by się nie powstydził, Fani i Żiżek zniknęli tej samej nocy. Ze wszystkich mężczyzn na świecie jej synowa dołączyła do tego nikogo, goja, człowieka, który podeptał swoją żydowskość za miskę zupy z kawałkami wieprzowiny, a cały swój czas spędza, siedząc w łodzi jak jakiś wiejski głupek.


Piątka (mniej lub bardziej) głównych postaci została przez Iczkovitsa skonstruowana wręcz idealnie i z namaszczeniem. Każdy z tych bohaterów jest bardzo wyrazisty, wielowymiarowy, ciekawy i poniekąd tajemniczy.

O fabule nawet nie wspomnę, bo ta jest wprost genialna. Napiszę jedynie, że jest to książka drogi, ma w sobie coś z "Czarnoksiężnika z krainy Oz", coś z książek Cormaca McCarthy'ego i coś, co zdaje się zupełnie i absolutnie nowe... co to takiego? Sami do tego dojdziecie, bo idę o zakład, że takiej książki jeszcze nie czytaliście.

Dramat przeplata się w tej książce z dość specyficznym humorem żydowskim i literaturą obyczajową, jednak w tym przypadku obyczaj stoi na bardzo wysokim poziomie. A już sam fakt polecenia tej książki przez Davida Grossmana spowodował, że po prostu musiałem po nią sięgnąć. I dobrze, bo jest świetna i warta podsunięcia pod nos każdemu, kto lubi dobrą, wykwintną literaturę.


Wyrasta tu piąta kolumna złożona z najlepszych spośród nas, wysoko postawieni arystokraci z Petersburga, doradcy cara, budują prywatne armie pod naszym nosem.

Obsypana nagrodami - w tym prestiżowymi Wintage Literary Prize, Agnon Prize oraz Ramat Gan Prize - pikarejska powieść o kobiecie, która uzbrojona w rzeźniczy nóż wyrusza w niebezpieczną podróż, by przywrócić spokój swojej rodzinie.


"Nieskrępowana wyobraźnia i tętniący życiem styl głęboko zapadną wam w pamięć. Niesamowita, działająca na wyobraźnię lektura."

- David Grossman | pisarz -


"Niezwykle piękna i zaskakująca opowieść."

- Gary Shteyngart | pisarz, satyryk -


"Iczkovits ma ogromny talent I będzie o nim jeszcze bardzo głośno."

- Dorit Rabinyan | pisarka, scenarzystka -


Foto: źródło - Wikipedia

YANIV ICZKOVITS ( יניב איצקוביץ' )

Autor książek, takich jak Pulse, Adam and Sophie oraz Wittgenstein's Ethical Thought, a także wykładowca i scenarzysta. Otrzymał stypendium habilitacyjne na Uniwersytecie Columbia, a przez lata prowadził wykłady z filozofii na Uniwersytecie Telawiwskim. Jego Córkę rzeźnika obsypano deszczem nagród, przede wszystkim prestiżowymi Ramat Gan Prize, Agnon Prize oraz Wingate Literary Prize, powieść ta znalazła się również na krótkiej liście Sapir Prize. Autor na co dzień mieszka z rodziną w Tel Awiwie.


Tytuł: Córka rzeźnika

Autor: Yaniv Iczkovits

Wydawnictwo: Poznańskie

Data wydania: 13 października 2021

Tytuł oryginalny: Tikkun Ahar Hatzot ( תיקון אחר חצות‎' )

Tłumaczenie: Anna Halbersztat

Premiera: 2015 r.

Projekt graficzny okładki: Andrew Smith | Adaptacja: Magda Bloch

Mapy i ilustracje: Halley Docherty

Oprawa: twarda

Liczba stron: 528

Format: 205 x 150 mm

ISBN: 978-83-66736-31-3


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOKPATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Booklips.pl

Chidusz.com


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Książka burzy utrwalony obraz patriarchalnej Rosji i udowadnia, że system oparty na niewolnictwie powinien budzić wstyd i zdziwienie, a nie nostalgię. W chwili zniesienia pańszczyzny w 1861 roku dwadzieścia trzy miliony rosyjskich obywateli stanowiło prywatną własność ziemiaństwa. Chłopi byli sprzedawani jako żywy towar, przegrywano ich w karty, zsyłano na Syberię, okrutnie karano za nieposłuszeństwo i składanie skarg. Wiele postaci skrzywdzonych chłopów opisanych przez Turgieniewa, Tołstoja, Puszkina czy Dostojewskiego miało swoje pierwowzory w realnym życiu... WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO POZNAŃSKIE NA FACEBOOKU

WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.wydawnictwopoznanskie.pl

www.hultajliteracki.pl #corkarzeznika #yaniviczkovits #wydawnictwopoznanskie #hultajliteracki #recenzja #literaturazydowska #literaturahebrajska #literaturaizraelska #poznanskie #powiesc


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

68 wyświetleń0 komentarzy