top of page
Szukaj

BULLET TRAIN. ZABÓJCZY POCIĄG - Kataro Isaka

Mroczny thriller jednego z najpopularniejszych obecnie japońskich autorów, w którym sieć krzyżujących się spisków trzyma w napięciu do ostatniej stacji Akcja toczy się równie szybko, jak szybko jedzie japoński pociąg Shinkansen, do którego wsiadło dziewięciu zawodowych morderców i jeden amator. Profesjonaliści zyskują twarze zwykłych, z pozoru niewyróżniających się ludzi, a amator, który jest jeszcze uczniem gimnazjum, planuje intrygę z piekła rodem… Profesjonalni zabójcy wsiadają do tego samego pociągu, nie wiedząc o sobie nawzajem, ale czy to przypadek? I kto dojedzie do celu żywy? Czy Nanao, nazywany również Biedronką, największy pechowiec w branży, pracujący z tajemniczą Marią? Czy straszny, lecz równocześnie komiczny duet Mandarynka i Cytryna, którzy są najlepsi na rynku? Oprócz nich do poszukiwań walizki pełnej pieniędzy dołącza Książę, bezwzględny, wyrafinowany młodociany despota i Kimura, który znalazł się w pociągu, żeby pomścić synka. Ale to dopiero czwórka, nie licząc Księcia, poza nimi na pokładzie pociągu ukrywa się jeszcze pięciu innych morderców, a na ostatniej stacji czeka okrutny szef mafii...

Świat usłyszał o Kataro Isaka (Isace?) za sprawą filmu Davida Leitcha, który był dość luźną adaptacją książki tego autora. Film całkiem dobry, komedia sensacyjna w stylu Hollywood, z gwiazdorską obsadą i dość ciekawym sposobem ustawienia kamer. Ale w książce kamer nie ma i tu musi zadziałać wyobraźnia czytelnika. Na szczęście dla nas Isaka jest mistrzem opowieści i nakreśla swą opowieść bardzo obrazowo, dając czytelnikowi sposobność obejrzenia tej historii własnymi oczami i własnym umysłem poprzez wspomnianą wyobraźnię.

Czy książka słusznie określana jest mianem mrocznego thrillera? Mam tu pewne wątpliwości. Mroczny thriller to raczej coś innego niż to, co zaprezentował nam japoński pisarz. No, chyba że w Japonii tak właśnie wyglądają mroczne thrillery, ale wtedy należałoby wydać po japońsku Carole Johnstone, Aurelię Blancard albo Wojtka Wójcika, wtedy Japończycy zrozumieliby, co znaczy mroczny thriller.


Ani nazwisko, ani osobowość nie mają żadnego znaczenia.

Mimo tego niefortunnego określenia gatunkowego książka jest mocna, czasami nawet bardzo mocna, ale ta moc przetykana japońskim poczuciem humoru sprawia, że czyta się tę książkę jednym tchem, z dużym napięciem emocjonalnym, jednocześnie zrywając boki ze śmiechu. Czasami odnosiłem wrażenie, że autor używa formy satyrycznej lub - co gorsza - pastiszu, ale to błędne wyobrażenie, bo kiedy zdamy sobie sprawę z tego, jak żyją Japończycy i jakimi wartościami się kierują, to ta książka staje się arcyciekawym zwierciadłem mało znanego nam koniec końców narodu.

Fantastycznie skonstruowana powieść, która wybija się znacząco prawdopodobnie ponad większość tego, co czytaliście w ostatnim dziesięcioleciu. Faktycznie jest to typowa literatura japońska, ale z drugiej strony podsycona nieco angielskim sposobem opowiadania zawiłych historii, przypomina trochę filmy Guya Ritchiego. Swoją drogą film z pewnością byłby lepszy, gdyby to Ritchie go wyreżyserował, a nie Leitch.

To, co dzieje się w tej książce, często pokazane jest z kilku perspektyw i to właśnie czyni tę powieść fascynującą, bo oto mamy kilka zdarzeń, które za każdym razem są niczym zupełnie inna historia.

Brawurowe tempo, fantastyczne dialogi, zabójczo dobrze nakreślone postaci i humor, który powali każdego.


W 1994 roku, po zestrzeleniu samolotu z prezydentem Rwandy, zaczęła się rzeź. Hutu mordowali Tutsi. W ciągu stu dni zginęło ponad osiemset tysięcy ludzi, w większości zostali ścięci maczetami z rąk sąsiadów. Z prostego rachunku wynika, że dziennie zabijano osiem tysięcy ludzi, co daje pięciu-sześciu na minutę.

[Pamiętaj! Zanim obejrzysz film, przeczytaj książkę!]


Jest w tej książce wszystko to, co sensacyjna książka mieć powinna, są walki wręcz, strzelaniny, spektakularne zabójstwa, tajemnicza śmierć, porwania, walizka pieniędzy, którą wszyscy chcą zdobyć, a poza tym wielowymiarowe postaci, świetne dialogi i ciekawe opisy. Książka zapieprza tak szybko, jak Shinkansen, którym jadą bohaterowie, nie ma tu pustych przebiegów, przerw na głębszy oddech, tu akcja śmiga z turbo prędkością, mijając kolejne stacje niezauważenie.

Książka wielokrotnie zaskakuje, zwroty akcji są tak nagłe i tak niespodziewane, że kiedy masz ochotę już odłożyć książkę, mówisz sobie "O nie, walić to! Czytam dalej!".

Książka zdecydowanie lepsza od filmu, bo choć film oglądało się całkiem przyjemnie, to jednak zamiana japońskich bohaterów na amerykańskich to nieporozumienie. To, co dzieje się w tej książce, o czym i jak rozmawiają bohaterowie, nie leży po prostu w naturze Jankesów, nie pasują do takiej historii, co innego, gdyby to byli Angole, ale nie są. Zastanawiam się, dlaczego tak mało Japończyków w tym filmie... Książka zdecydowanie lepsza, taka "japońska", prawdziwa i bliższa japońskiej kulturze. To nie jest tylko fajny kryminał, lekkie czytadło, tam jest głębia japońskiej kultury, której za cholerę w hollywoodzkim filmie nie zobaczysz.

Mamy nadzieję, że wkrótce pojawią się inne książki tego autora na polskim rynku, liczymy po cichu na Trzech zabójców w wersji polskiej, to dopiero ponoć jest jazda bez trzymanki!


- Nie o ciebie się martwię, tylko o Wataru. Ciebie można by rozgnieść butem, a i tak byś przeżył.

Tę książkę polecamy każdemu, kto lubi szybkie i przemyślane historie, a jednocześnie tak zawiłe, że do ostatniej strony nie będziesz w stanie rozgryźć intrygi. Majestat tej książki jest większy niż wszystkie inne kryminalne historie z Japonii. To prawdziwy gatunkowy majstersztyk. Jedna z najlepszych tego typu książek, jakie czytałem.


"Wirtuozerska powieść, pełna czarnego humoru i niespodziewanych zwrotów akcji. Jakby Tarantino spotkał braci Coen!"

- The Times -


"Jeśli skusicie się na lekturę, pod tą pozornie humorystyczną powłoką znajdziecie i mnóstwo fabularnego napięcia, i zaskakująco trafną refleksją na temat natury zła w człowieku."

- Aleksandra Borowiec | autorka Empatajzera -


"Kiedy wydawało mi się, że wiem już, dokąd ten pociąg zmierza, Isaka dokładał kolejny zwrot akcji i zmieniał przystanek końcowy."

- Piotr Szczyszyk | Filmoznawca -


KATARO ISAKA

Isaka urodził się w Matsudo City w prefekturze Chiba w Japonii. Po ukończeniu wydziału prawa Uniwersytetu Tohoku pracował jako inżynier systemowy. W 2000 roku Isaka zdobył nagrodę Shincho Mystery Club za swoją debiutancką powieść Ōdyubon no Inori, po czym został pełnoetatowym pisarzem. W 2002 roku powieść Isaki Lush Life zyskała duże uznanie krytyków, a nominowana do nagrody Naoki Jūryoku Piero (2003) przyniosła mu popularność. Jego kolejne dzieło Ahiru to Kamo no Koin Rokkā zdobyło 25. nagrodę Yoshikawa Eiji dla nowych pisarzy. Jūryoku Piero (2003), Dzieci (2004), Grasshopper (2004), Shinigami no Seido (2005) i Sabaku (2006) były nominowane do Nagrody Naoki. Isaka był jedynym autorem w Japonii nominowanym do nagrody Hon'ya Taishō w każdym z pierwszych czterech lat przyznawania nagrody, ostatecznie wygrywając w 2008 r. z Remote Control (oryginalny japoński tytuł: Golden Slumber). Ta sama praca zdobyła również 21. nagrodę Yamamoto Shūgorō. Książki Isaki sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Jego powieść Maria Beetle z 2010 roku została zaadaptowana do filmu Bullet Train z 2022 roku z Bradem Pittem w roli głównej.


Tytuł: Bullet Train. Zabójczy pociąg

Autor: Kataro Isaka

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Data wydania: 26 lipca 2022

Tytuł oryginalny: Maria Bītoru

Tłumaczenie: Anna Horikoshi

Premiera: 2010 r.

Projekt graficzny okładki: Joanna Wasilewska

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Format: 145 x 215 mm

Liczba stron: 408

ISBN: 978-83-8202-636-8


KUP TERAZ


E-BOOK

PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Historia nowego pokolenia słynnych brytyjskich gangsterów. Wraz z latami trzydziestymi XX wieku w Wielkiej Brytanii nadchodzą duże zmiany. Miasta zaczynają się zmieniać z przepełnionych smogiem ośrodków przemysłowych w metropolie handlowe, a pomimo zniszczeń, spowodowanych przez nową wojnę, społeczeństwo staje się coraz bardziej nowoczesne. Zmiany dotyczą nie tylko życia zwykłych ludzi – kryminalne podziemie również ewoluuje, szukając nowych obszarów ekspansji… WIĘCEJ O KSIĄŻCE
WYDAWNICTWO ZYSK I S-KA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ZYSK I S-KA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.zysk.com.pl www.hultajliteracki.pl

#kataroisaka #bullettrain #mariabītoru #mariabeetle #zabojczypociag #wydawnictwozyskiska #hultajliteracki #recenzja #powiesc #kryminal #sensacja #thriller #literaturajaponska #literaturaazjatycka #wydawnictwozysk #ksiazka #beletrystyka #zyskiska #zysk


hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page