top of page
Szukaj

BRUNO. EPOKA GENIALNA - Anna Kaszuba-Dębska

Życie Schulza było trudne i nie rzadko smutne. Choć uznany za literackiego geniusza, nie miał siły przebicia, a wszystko to, co mógł uznać za sukces (wcale nie było tego dużo), osiągnął ciężką pracą. Przyszło mu żyć w czasach, które łatwymi nie były, może w innych okolicznościach świat by go wielbił jeszcze za życia, ale stało się jednak inaczej. Ani włoscy wydawcy, ani niemieccy, austriaccy czy francuscy nie byli zainteresowani jego twórczością, choć dzisiaj tłumaczy się go na wiele języków. Autor wielu opowiadań, wydanych później w dwóch bardzo dobrze przyjętych książkach zginął nagle, jak miliony innych ludzi w tamtych czasach... Pozostały po nim wspomnienia i legendy oraz kolejna książka, której... do dziś nikt nie odnalazł.


Świat przypomniał sobie o Brunonie Schulzu dopiero po wojnie, z początku nieco nieśmiało, lecz z czasem ten genialny artysta stał się bożyszczem nastolatków, a jego Sklepy cynamonowe czy Sanatorium pod Klepsydrą czytali wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy sympatie polityczne.

Dzisiaj Schulz jest legendą, ulice noszą nazwę jego imienia, stawiane są pomniki, ekranizowane jego opowiadania, wystawiane sztuki na podstawie jego książek, organizowane literackie festiwale ku czci i pamięci pisarza, a za swojaka mają go Ukraińcy, Żydzi i Polacy. Sklepy cynamonowe stały się na długi czas lekturą szkolną, a w bibliotekach ta książka krąży z rąk do rąk, jako jedna z najczęściej wypożyczanych. Gdyby przeżył wojnę, stałby się zapewne jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarzy na świecie.


Obecna Rzesza Wielkoniemiecka, z ustawodawstwem popierającym ludzi gatunkowo lepszych, cenniejszych, wysokowartościowych, określanych jako rasa panów, to twór, który nie akceptuje takich jak on. Jest Untermenschem, podczłowiekiem, a w nowym aryjskim społeczeństwie nie obowiązuje humanizm wobec podludzi i zasady etyczne ich nie dotyczą.

Wielu pisarzy i historyków pochylało się w przeszłości nad biografią Bruno Schulza, ale dopiero książka Anny Kaszuby-Dębskiej pozwala zrozumieć, z jakimi problemami borykał się pisarz, jakie przyświecały mu wartości i jak trudne to były dla niego czasy, w których przyszło mu żyć.

Książka doskonała, wielowątkowa, nielinearna, ale też cudownie uporządkowana. Autorka stworzyła dzieło kompletne, po którym prawdopodobnie już nikt inny nie będzie chciał pisać o autorze Sklepów cynamonowych... bo po co, skoro Kaszuba-Dębska spięła wspaniałą klamrą wszystko to, co wydawać by się mogło ważne i błahe, bliskie i dalekie, słuszne i kontrowersyjne. 78 lat po tragicznej śmierci pisarza doczekaliśmy się jego biografii, którą uznać możemy za absolutną, drobiazgową, solidną i ostateczną.

Dawno nie było na rynku wydawniczym tak dobrze napisanej książki biograficznej, która opowiadałaby nie tylko historię człowieka, ale też czasów i miejsc, w jakich dane było żyć bohaterowi. Nawet długie dygresje oraz z pozoru nieważne szczegóły są w tej książce czymś nadzwyczaj wyjątkowym. Książka piękna, ciekawa i bardzo potrzebna, jesteśmy nią usatysfakcjonowani. To ogromna przyjemność poznać bliżej Bruno Schulza za sprawą Anny Kaszuby-Dębskiej i jeszcze większa przyjemność czytać książkę pisarki, która (jak nam się wydaje) jest Schulzem zafascynowana.

Jesteśmy przekonani, że to najważniejsza publikacja o tym nietuzinkowym człowieku i jedna z najlepszych książek, jaka ukazała się na rynku polskim w ostatnim dziesięcioleciu.

Czy przyszłoroczne jury Literackiej Nagrody Nike powinno zwrócić na tę książkę uwagę? Zdecydowanie tak!


Nie ma człowieka - są tylko nieskończone odległe od siebie i suwerenne sposoby bycia, nie mieszczące się w żadnej jednolitej formule, nie sprowadzalne do żadnego mianownika.

Niepokojący, barwny portret Schulza – artysty niepowtarzalnego.


Jako dziecko: piąty. Najmłodszy syn Jakuba Schulza i Henrietty z domu Kuhmerker. Po śmierci ojca i brata: jedyny żywiciel rodziny. Jako uczeń: wybitny. Jako nauczyciel: nieznoszący swojej pracy. Za sprawą Xięgi Bałwochwalczej: nazywany przez niektórych szerzycielem pornografii. Dzięki Zofii Nałkowskiej: geniusz awangardy. W Drohobyczu: artysta wyjątkowy. W żydowskim getcie: jeden z wielu mu podobnych, którego śmierć nie znaczy nic.

Pozostały po nim niekompletne listy, legenda o niedokończonej powieści, baśniowe malowidła ścienne wykonane podczas wojny dla synka gestapowca. I miano jednego z najważniejszych prozaików 20-lecia międzywojennego, o którego Sklepach cynamonowych słyszał każdy Polak.


"Co go pociągało w kobietach, jakie stosunki panowały w rodzinie, dlaczego i jak zaczął pisać i ostatecznie: jak zginał? Bruno Schulz na nowo, w pełnym wymiarze. Tę biografię czyta się z przyjemnością."

- Klementyna Suchanow | pisarka, redaktorka, tłumaczka -


"Odkąd sięgam pamięcią, Bruno Schulz był jednym moich trzech literackich bogów. Wraz z Boy-Żeleńskim i Bolesławem Prusem ukształtowali moją miłości do literatury. Teraz dostałem coś, na co czekałem całe życie: cudownie kompletną biografię jednego z nich. Czekam na dwóch pozostałych."

- Ivo Vuco | pisarz, dziennikarz, krytyk literacki -


Z otwartych ust unosi się para. Ciepła jeszcze krew napełnia je po brzegi. Stróżki płyną sinymi wargami, po brodzie i szyi, wypełniają małżowiny uszne, moczą włosy. Krwista plama rozlewa się wokół głowy. Powoli rozpływa, snuje krawężnikiem, sięga ulicy, meandruje pomiędzy kamieniami bruku. Wcześniej huk. Zdziwienie. Krzyk. Myśl. Ostatnie mrugnięcie. Koniec.

ANNA KASZUBA-DĘBSKA

Malarka, graficzka, ilustratorka. Pisarka. Reżyserka filmów animowanych i reklam. Znana z instalacji artystycznych Projekt szpilki i Emeryty inspirowanych dziełami Brunona Schulza. Współtworzy Fundację Burza Mózgów organizującą największy w Europie Festiwal Literatury dla Dzieci. Autorka książki Kobiety i Schulz. W 2018 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatura.Tytuł: Bruno. Epoka genialna

Autor: Anna Kaszuba-Dębska

Wydawnictwo: Znak

Liczba stron: 672

Oprawa: Twarda

Projekt okładki: Wojciech Kwiecień-Janikowski

Format: 144 x 205 mm

Wydanie: Pierwsze

ISBN: 978-83-240-5899-0


KUP TERAZ


ANNA KASZUBA-DĘBSKA W WYDAWNICTWIE ZNAK


WIĘCEJ O AUTORCE
PATRON MEDIALNY KSIĄŻKI:

Kraków - Miasto Literatury Unesco


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Żeby przejąć włądzę nad kobietami, wystarczyło oskażyć je o czary.

Zima, rok 1617. Morze zabiera ze sobą czterdziestu rybaków z Vardø – wszystkich mężczyzn z osady. Maren wie, że od tej chwili kobiety mogą liczyć tylko na siebie. Wraz z innymi mieszkankami wyspy bierze się do ciężkiej pracy, od której zależy ich przetrwanie. Kobiety rozplątują rybackie sieci swoich braci, wypływają na połów łodziami ojców, oprawiają ciężkie skóry reniferów, walczą z bezlitosną przyrodą... WIĘCEJ O KSIĄŻCE
WYDAWNICTWO ZNAK NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ZNAK NA INSTAGRAMIE


HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

Program o książkach w Halo Radio

"Halo, tu się czyta!" w każdą niedzielę od 11:00 do 13:00


www.wydawnictwoznak.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


#annakaszubadebska #brunoschulz #wydawnictwoznak #bruno #epokagenialna #biografia #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta #sklepycynamonowe #sanatoriumpodklepsydra

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•