top of page
Szukaj

BRACIA SISTERS - Patrick DeWitt.

Dziki Zachód bez bohaterskich amantów? Proszę bardzo! Oto brudna i śmierdząca historia XIX wiecznej Ameryki Północnej, nakreślona gorączką złota oraz fantastyczną relacją dwóch szalonych braci Sisters. Niby komedia, a jednak dramat. Niby western, a jednak obyczaj. DeWitt pogodził ze sobą wiele gatunków, tworząc powieść niebywale prawdziwą, przejmującą i cholernie ciekawą.

Pewien Włoch powiedział kiedyś, że włoscy mafiosi nie wyglądają jak ci z amerykańskich filmów. Prawdziwego mafiosy nie poznasz na ulicy. Takie same wrażenie można odnieść w przypadku braci Sisters. Niby płatni zabójcy, a jednak trąci od nich prostactwem i peryferiami. Ale to tylko pozory, bo w gruncie rzeczy, to bardzo inteligentni mężczyźni, którzy nie tylko znają się na swojej robocie, ale też wiedzą, czego chcą od życia. I choć trup za trupem padają, jak muchy w upalny dzień, to jest w tej książce tak duży ładunek humoru i sympatii do bohaterów, że na wszystkie ich bezeceństwa jesteśmy w stanie przymknąć oko. Ta książka, to prawdziwa bomba emocjonalna, napisana tak dobrze, że nazwać DeWitta Mistrzem, to jak śmiertelny postrzał w brzuch, nazwać draśnięciem.


Jeśli chce sobie płacić za kierownika, to proszę bardzo. Ale zabieranie temu, co stoi niżej, to zły interes. Jak dla niego pracowałem, zrobili mi dziurę w nodze i koń mi się spalił.

Bracia Sisters to - mówiąc obrazowo - Coenowski humor, Lynchowski dramatyzm i Eastwoodwoski rozmach. Powieść DeWitta to wybuchowa mieszanka twórczości Cormaca McCarthy'ego i Pierre Lemaitre'a. Jedna z najlepszych książek ostatnich dziesięcioleci.

Charlie i Eli Sisters mają swoje problemy, złe wspomnienia i dylematy. Ale też marzenia i cel, lecz z pewnością nie mają żadnych zasad. Są przedstawicielami zgniłej społeczności młodego wciąż kraju, który targany gorączką złota, ściąga do Kalifornii największe szumowiny z całego nowego i starego kontynentu... a gdzie pieniądz, tam i przemoc.

Mistrzowskie dialogi bohaterów, ciekawe i nie rzadko śmieszne ich przemyślenia, choć czasami nieco dołujące, pozwalają na nakreślenie nowego spojrzenia na Dziki Zachód. Bez bohaterstwa, bez domków na prerii i stojących po stronie uciśnionych Indian byłych żołnierzy czy pięknej pani doktor. Surowizna - dzika, nasiąknięta krwią, chęcią szybkiego wzbogacenia się i czarnym humorem.

Najbardziej cieszy fakt, że nie jest to jedyna książka DeWitta, więc przygoda z jego literaturą dopiero się zaczyna.

Warto nadmienić, że 22 lutego 2019 roku do kin wchodzi film na podstawie powieści Bracia Sisters, w reżyserii Jacquesa Audiarda, który w rolach tytułowych obsadził Johna C. Reilly'ego oraz Joaquina Phoenixa.


Nie lubię się kłócić, a zwłaszcza z Charliem, który czasem potrafi być wyjątkowo okrutny w słowach. Jeszcze tego samego wieczora usłyszałem wymianę zdań między nim a jakąś grupką mężczyzn na drodze. Przysłuchiwałem się jej uważnie, żeby się upewnić, że nic mu nie grozi, ale był bezpieczny – zapytali go, jak się nazywa, on się przedstawił i zostawili go w spokoju.

"Jeśli są socjopatami, to sympatycznymi i w jakiś sposób niewinnymi. I jak na współczesną powieść przystało – z nierozwiązanymi problemami z dzieciństwa. To one ich tłumaczą, a może nawet usprawiedliwiają. Ich podróż po śmierć i złoto jest w gruncie rzeczy wyprawą w poszukiwaniu ojca."

- Kinga Dunin | krytykapolityczna -


Akcja powieści rozgrywa się w czasie gorączki złota w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Słynący ze swojej brutalności bracia Eli i Charlie Sisters zostają wysłani z Oregon City do Kalifornii ze zleceniem zabicia wroga swojego szefa. DeWitt przywraca w swojej książce do życia saloony, rozpadające się miasteczka zachodnich stanów i cały Dziki Zachód, kreśląc przy tym galerię barwnych, pełnokrwistych postaci i z wyczuciem dawkując napięcie, absurd, groteskę i śmiech. Bracia Sisters to mistrzowski hołd złożony czarnym westernom i ukłon w stronę Cormaca McCarthy’ego oraz Joela i Ethana Coenów. Książka znalazła się na listach bestsellerów, była nominowana między innymi do Nagrody Bookera i Nagrody im. Waltera Scotta dla najlepszej powieści historycznej, została także wyróżniona Nagrodą Kanadyjskiego Stowarzyszenia Pisarzy, Nagrodą Literacką Gubernatora Generalnego oraz Rogers Writers’ Trust Fiction Prize.


"Klasyczny western umarł, ale powieść 'Bracia Sisters' to dowód, że Dziki Zachód wciąż inspiruje twórców."

- Marcin Kube | RZECZPOSPOLITA -


PATRIC DeWITT

Pracował w różnych zawodach, miedzy innymi był robotnikiem, urzędnikiem i barmanem. Jako pisarz debiutował w 2009 roku powieścią, zawierającą wątki autobiograficzne, Ablutions. Uznanie przyniosła mu druga powieść, wydana w 2011 roku Bracia Sisters. Książka znalazła się na krótkiej liście do Nagrody Bookera oraz wyróżniono ją Nagrodą Literacką Gubernatora generalnego, a także Nagrodą Kanadyjskiego Stowarzyszenia Pisarzy. Bracia Sisters są pastiszem westernu, z akcją osadzoną w USA XIX wieku. Akcja kolejnej powieści, Podmajordomusa Minora, również rozgrywa się w XIX wieku, jednak tym razem w bliżej nieokreślonym europejskim państwie, a jej główny bohater zostaje służącym w tajemniczym zamku. DeWitt ma na koncie scenariusz do filmu Terri (2011) w reżyserii Azazela Jacobsa.


TYTUŁ: Bracia Sisters

TYTUŁ ORYGINALNY: The Sisters Brothers

SERIA WYDAWNICZA: Proza Świata

AUTOR: Patric DeWitt

WYDAWNICTWO: Czarne

PREMIERA (PL): 6 lutego 2013

TŁUMACZENIE: Paweł Schreiber

ILOŚĆ STRON: 336

OKŁADKA: miękka

FORMAT: 125 x 205 mm

ISBN: 978-83-7536-591-7


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


PROZA ŚWIATA
#patricdewitt #braciasisters #wydawnictwoczarne #prozaświata #thesistersbrothers #recenzja #hultajliteracki

35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page