top of page
Szukaj

BONA - Magdalena Niedźwiedzka.

"Historię trzeba umieć opowiedzieć, aby słuchacza nie zanudzić", napisał znany polski wieszcz. Od tamtej pory minęło trzysta lat, a "opowiadaczy" historii było w tym czasie tak wielu, że trudno ich wszystkich zliczyć. Tak samo zresztą, jak trudno było ich zapamiętać. I oto pojawia się Zmierzch Jagiellonów, a wraz z tą serią Magdalena Niedźwiedzka, którą zapamiętacie, nawet, gdybyście tego nie chcieli.

W końcu wpadła nam w ręce powieść historyczna, od której nie można się oderwać. Nieprzekombinowana, aby ocierać się o sci-fi, bez prostackich dialogów rodem z Korony Królów, nienudna, jak flaki z olejem, ale przede wszystkim, niegłupia. Ba, wręcz bardzo dobrze napisana, sprytnie zakręcona i nieco feministyczna, co tylko dodaje tej książce smaczku. Jeśli tak ma wyglądać cała seria, to my już jesteśmy w niej zakochani i z nieukrywaną niecierpliwością czekamy na kolejne tomy.

Po wielu publikacjach niskich lotów i jeszcze gorszym serialu, mieliśmy obawy sięgając po książkę Niedźwiedzkiej. Ale wystarczyło kilka stron, aby stwierdzić, że mamy do czynienia z czymś zupełnie innym, o niebo lepszym i bardzo, ale to bardzo dobrze napisanym.


PIERWSZA Z CYKLU BIOGRAFICZNYCH POWIEŚCI

MAGDALENY NIEDŹWIEDZKIEJ

"ZMIERZCH JAGIELLONÓW"


Bona opiera się o występ muru przy oknie, zastanawiając się, co będzie, jeśli znów urodzi córkę. Straci władzę nad Zygmuntem, szacunek poddanych, wiarę we własne możliwości. Nagle do królowej dociera, jak krucha jest podstawa jej autorytetu, jakby jedynym, co mogła zaoferować Polsce i królowi, był syn.

Jeśli książka biograficzna kojarzy Wam się z nudnym przytaczaniem wciąż tych samych faktów, na zmianę z marnej jakości anegdotami, to właśnie ta książka taka nie jest. Bona to wręcz przeciwieństwo "techniczno-bibliotecznej" biografii, a Magdalena Niedźwiedzka ma po prostu talent, wiedzę i pomysł. Bona to trochę polityki, trochę namiętności, trochę nienawiści i zdrady oraz bezwzględnej surowości i metodyczności epoki renesansu. Czyta się tę książkę bardzo dobrze i choć nie jest to nowatorskie podejście do opowiadania historii, to jednak każdemu z nas przyda się świeże spojrzenie na przeszłość, która jest przecież cholernie ciekawa i pełna niesamowitych opowieści, oraz mocnych i wyrazistych postaci, mających niebywały wpływ na rozwój nie tylko Polski, ale też Europy, a może i świata. Jedną z nich była Bona Sforza d'Aragona, i nie podlega dyskusji fakt, że miała ogromny wpływ na rozwój obywateli tego kraju, zarówno mentalny, kulturowy, jak i duchowy. Jedni się jej bali, inni ją kochali, a jeszcze inni zazdrościli. Byli też i tacy, którzy wiele się od niej nauczyli.


Nikt w tym kraju nie przestrzega twoich rozkazów - zauważa Bona zgryźliwie - więc i ja nie zamierzam.

Polityka i spisek, wojny, krew i bezwzględność, zmieniają ludzi w bestie, które w renesansowych stolicach Europy przeistaczają się w wielkich humanistów, mecenasów sztuki i obrońców wiary. Oto ludzie targani namiętnościami, nieufni, pogrążający się w obsesjach i samotni: król Polski Zygmunt I Stary, wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern, Anna - księżna mazowiecka - oraz inne wybitne osobistości pierwszej połowy XVI wieku, a wśród nich przede wszystkim Bona Sforza - królowa Polski i wielka księżna litewska. Życie nauczyło ją skrywania uczuć. Już jako dziecko była świadkiem zdrady, śmierci, okrucieństwa i bezwzględności. Zrozumiała, że ludzie to wyłącznie zabawki w rękach nielicznych i że nikt, nawet własna rodzina, nie jest gwarancją bezpieczeństwa, zapewnia je jedynie status społeczny i bogactwo. Bała się kochać, ponieważ miłość oznaczała tylko ból.


MAGDALENA NIEDŹWIEDZKA

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Odbyła staże na uniwersytetach w Manchesterze i Londynie. Od dwudziestu lat pracuje w uczelni technicznej, równolegle pisząc powieści, najczęściej historyczne i biograficzne. Autorka zbeletryzowanych biografii Królewska heretyczka i Maria Skłodowska-Curie oraz cyklu Opowieści z angielskiego dworu. Łączy pracę na uczelni technicznej z pisaniem powieści. W wolnych chwilach maluje obrazy olejne i jak sama twierdzi - "bezskutecznie oswajam stare pianino".


TYTUŁ: Bona

AUTOR: Magdalena Niedźwiedzka

SERIA: Zmierzch Jagiellonów

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka

PREMIERA: 21/08/2018

LICZBA STRON: 672

FORMAT: 147 x 208 mm

OKŁADKA: twarda

ISBN: 978-83-8123-315-6


OCENA: 9,5 / 10


KUP TERAZ


PRZECZYTAJ FRAGMENT


STRONA MAGDALENY NIEDŹWIEDZKIEJ#bona #zmierzchjagiellonow #proszynskiiska #wydawnictwoprószyński #magdalenaniedźwiedzka #recenzja #prmiera

121 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page