top of page
Szukaj

BOMBA - Joelle Charbonneau

Ataki terrorystyczne w amerykańskich szkołach są tak częste, że już chyba nikogo nie dziwią. Wciąż jednak przerażają i wciąż podnoszą głosy oburzenia, prowokując do zmiany amerykańskiego prawa o broni palnej. Tym bardziej, że choć słowo terroryzm kojarzy się przeciętnemu człowiekowi z wyznawcami Allaha, to za 99,9% zabójczych ataków w szkołach na terenie USA stoją młodzi ludzie, nie mający nic wspólnego z działaniami militarnymi na bliskim wschodzie czy wiarą muzułmańską. Pobudki ich działań bywają zazwyczaj bardzo prozaiczne, lecz konsekwencje dramatyczne i przerażające.


Joelle Charbonneau prowadzi czytelnika przez klasy i korytarze szkolne podczas ataku terrorystycznego, kiedy to w rzeczonej szkole zaczynają wybuchać bomby. Historia opowiedziana z perspektywy sześciu bohaterów pokazuje różnorodność umysłów młodych ludzi, podejścia do spraw, które pojawiają się z zaskoczenia oraz sposób radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach, które zmuszają do przewartościowania swoich poglądów. Założenie z pozoru proste - wydostać się z budynku żywym - okaże się nie lada wyzwaniem, gdyż każdy z bohaterów jest jakby "z innej bajki" i wszyscy oni muszą spotkać się w jednym punkcie myślenia, aby współpraca mogła doprowadzić do happy endu. Czy tak się stanie? Czy bohaterowie książki Bomba będą umieli się porozumieć w chwili zagrożenia życia i wyjść z opresji cało?


Czy ta dziewczyna i jej koleżanki miały prawo mnie nienawidzić tylko dlatego, że nie była częścią ich grupy i nie ubierałam się tak jak one?

Świętą prawdą jest, iż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, co Autorka w perfekcyjny sposób stara się udowodnić poprzez osadzenie zupełnie odmiennych bohaterów w sytuacji - zdawałoby się - bez wyjścia, nadając im diametralnie inne osobowości, problemy i podejście do życia, ale przede wszystkim nakreśla świat wokół nich w sposób paskudny, uwłaczający, przesiąknięty stereotypami, oceniający ludzi w sposób mocno krzywdzący i niesprawiedliwy.

Dramat przesiąknięty ludzkim cynizmem, osadzony w bagnie subkultury zła i krzywdzących konwenansów, otoczony psychologiczną kompozycją i pragnieniem zrozumienia.

Mimo, iż książka dedykowana jest młodzieży, zachęcamy starszych do zapoznania się z powieścią Charbonneau, bo tej lektury długo nie zapomnicie.

Ta powieść to prawdziwa bomba!


OPOWIEDZIANA Z KILKU PERSPEKTYW HISTORIA O RÓŻNICACH,

KTÓRE NIE MUSZĄ BYĆ NIE DO POGODZENIA.


HISTORIA O TYM, ŻE POD POWIERZCHNIĄ MOŻE KRYĆ SIĘ WIĘCEJ.


HISTORIA O POTRZEBIE AKCEPTACJI.


Córka kongresmena, muzułmanin, sierota, kapitan drużyny futbolowej, dziewczyna z nadwagą oraz gej, który właśnie ogłosił coming out - sześcioro uczniów liceum spotyka się w dramatycznych okolicznościach . W ich szkole ktoś podkłada ładunki wybuchowe. Uwięzieni w zniszczonym budynku starają się przetrwać i uratować swoje życie. Po pewnym czasie okazuje się, że bombę podłożyło jedno z nich...


Zawsze będzie tym innym, który musi się wysilać, żeby się dopasować.

JOELLE CHARBONNEAU

Pisarka i śpiewaczka operowa. Występowała na scenach w Chicago, między innymi w przedstawieniach dla dzieci i młodzieży. Autorka bestsellerowej trylogii The Testing.

Jest również nauczycielką emisji głosu. Mieszka w Chicago, Illinois, USA.
TYTUŁ: Bomba

TYTUŁ ORYGINALNY: Time Bomb

AUTOR: Joelle Charbonneau

WYDAWNICTWO: YA!

PREMIERA: 27.02.2019

WYDANIE: pierwsze

LICZBA STRON: 352

OKŁADKA: miękka

FORMAT: 135 x 202 mm

ISBN: 978-83-280-6113-2


OCENA: 9/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORKI
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:


#joellecharbonneau #bomba #wydawnictwoya! #gwfoksal #recenzja #hultajliteracki

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie