top of page
Szukaj

BELLA DONNA - Nadia Szagdaj

Potraficie, tak na szybko, wymienić czołówkę najlepszych pisarzy kryminałów retro? Pewnie, że potraficie, ale... chwileczkę, zapytamy jeszcze raz... Czy potraficie wymienić najlepszych pisarzy kryminałów retro?? No dobrze, czy zatem jest wśród nich Nadia Szagdaj? Jeśli jest, to tak, potraficie. Jeśli nie ma, to powinniście zweryfikować swoją listę. Lecz zanim to zrobicie, zapoznajcie się z serią Autorki o śledztwach Klary Schulz.


Nasze zdziwienie sięga zenitu. Tego nie spodziewaliśmy się po tej książce. Aż dziw bierze, że Szagdaj nie dorównuje popularnością Bondzie, Ćwirlejowi, Krajewskiemu czy Wrońskiemu, tym bardziej, że jest od nich lepsza. Co za styl! Co za język! Co za klimat! Promo na okładce: Kryminał najwyższej klasy! oddaje w zupełności to, co chcielibyśmy o tej książce napisać. Szagdaj wymiotła konkurencję poza horyzont kryminalnych zdarzeń. To Ona zasługuje na tytuł Królowej (i Króla, a co!) kryminału. Ta powieść jest tak dobrze skonstruowana i tak zjawiskowo napisana, że aż trudno było książkę odłożyć, choć wskazówki zegara wskazywały już trzecią godzinę nowego dnia. Absolutne objawienie dla nas, choć cykl ten był już wydawany wcześniej przez innego wydawcę, spotykamy się z nim po raz pierwszy. Wydawnictwo Dragon zapewnia jednak, że w przygotowaniu są kolejne tomy serii, zatem czekamy z niecierpliwością.


Według mojej wiedzy, bardzo jeszcze pobieżnej, ale za to z najlepszego źródła, wciągu ostatnich piętnastu lat nie było w kraju zbrodni o cechach na tyle podobnych, aby uznać je za cykl. Te dwie charakteryzują się specyficzną brutalnością.

"Klara Schulz jest postacią trochę bajroniczną, a trochę beckettowską i to nadaje jej niewyobrażalnej siły przetrwania w szowinistycznym świecie przedwojennej Europy. Kobieta silna, niezależna, błyskotliwa i mądra, a jednocześnie, cudowna, wrażliwa i delikatna. Najwspanialsza postać polskiej literatury kryminalnej. Dajcie Szagdaj berło i koronę, niech dzieli i rządzi w tym gatunku literackim, bo została do tego stworzona!"

- Ivo Vuco | pisarz, dziennikarz śledczy, krytyk literacki -


"Świetna wiadomość: Klara Schulz powraca! Nadia Szagdaj jak zawsze w znakomitym stylu opisuje kolejną sprawę nieobliczalnej pani detektyw z Breslau. Rozpalająca lektura!"

- Grzegorz Chojnowski | Dyrektor Radia Wrocław Kultura -


Kryminał retro najwyższej klasy!


Rok 1914. Podczas wernisażu wystawy znanego malarza Adolfa Ludemanna w Breslau dochodzi do mrożącego krew w żyłach incydentu. Zamiast najnowszego obrazu mistrza, oczom publiczności ukazuje się makabryczny widok – pomalowane krwią płótno, do którego ktoś przymocował fragmenty ludzkiego ciała…

Klara Schulz, która wyjechała do nadmorskiego miasteczka Leba, by ukoić ból po stracie męża, odnajduje na plaży okrutnie okaleczone zwłoki. Okazuje się, że brakujące części ciała znalazły się na obrazie w Breslau, a ofiara to sam Ludemann. Kobieta od razu angażuje się w śledztwo. Sprawy nie ułatwia jej niespodziewane uczucie do młodszego mężczyzny…


NADIA SZAGDAJ

Urodzona w 1984 roku we Wrocławiu. Z wykształcenia wiolonczelistka i śpiewaczka operowa, z pasji - pisarka. Związana również z fotografią, filmem i radiem. Autorka serii Kroniki Klary Schulz i Nowe śledztwa Klary Schulz oraz thrillerów Love i To nie jest amerykański film. Laureatka plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia, dwukrotnie nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus" oraz do Nagrody Kulturalnej Gazety Wyborczej "Warto".


TYTUŁ: Bella Donna

AUTOR: Nadia Szagdaj

WYDAWNICTWO: Dragon

SERIA: Nowe śledztwa Klary Schulz

DATA WYDANIA: 5 czerwca 2019

PROJEKT OKŁADKI: Maciej Pieda

LICZBA STRON: 320

FORMAT: 135 x 205 mm

OPRAWA: miękka

ISBN: 978-83-7887-905-3


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Arthur Conan Doyle - Przygody brygadiera Gerarda

Etienne Gerard jest żołnierzem wojsk napoleońskich. Ma specyficzne poczucie humoru, doskonałe mniemanie o sobie i słabość do pięknych kobiet. Historia wielkich kampanii, sławnych bitew i karkołomnych potyczek. A wszystko to opowiedziane dowcipnie i z finezją przez żołnierza armii cesarskiej. W 1970 roku na podstawie powieści powstał film Przygody Gerarda w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Etienne Gerard to wojak Szwejk epoki napoleońskiej!#nadiaszagdaj #belladonna #klaraschulz #śledztwo #kryminałretro #wydawnictwodragon #hultajliteracki #recenzja #radiowrocław #rwkultura #radioram #dlalejdis #czytnik #nowalijki #dragonkryminał

71 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page