top of page
Szukaj

BECOMING. MOJA HISTORIA - Michelle Obama

Można się spierać, który z amerykańskich prezydentów był najlepszy. Można dywagować, który z nich zrobił dla Stanów Zjednoczonych najwięcej. Ale nie można podważyć faktu, że najbardziej kochaną przez obywateli USA pierwszą damą była Michelle Obama. I wciąż nią jest, mimo, iż od kilku lat nie mieszka już w Białym Domu... Choć Amerykanie z miłą chęcią widzieliby ją na fotelu prezydenckim.


Co takiego jest w tej kobiecie, że z dnia na dzień stała się ulubienicą Amerykanów? Gdzie tkwi sekret jej porażającej osobowości, która spaja ludzi na całym świecie? Becoming. Moja historia odpowiada na te pytania bardzo dosadnie i ze szczegółami. Na te i na wiele innych pytań. Z tej książki jasno wynika, że Michelle Obama zna swoją wartość i mocno stąpa po ziemi. Zawsze wiedziała czego chce, a najważniejsze wartości życia, przekazane przez rodziców, pielęgnowała, jak największy skarb, do którego dostęp przecież mają wszyscy, lecz nie każdy wie, co z tym skarbem zrobić. Nie znaczy to jednak, że jej życie usłane było wyłącznie różami, a nawet jeśli, to pamiętać należy, że każda róża ma kolce. Michelle Obama nie boi się opowiadać o sobie, nie unika trudnych tematów, ciężkich chwil w życiu, ale też potrafi rozbawić do łez, wzruszyć (bardzo) i pocieszyć. Była pierwsza dama USA potrafi opowiadać, a w książce Becoming. Moja historia robi to, jak wytrawny doświadczony pisarz.


W dzieciństwie miałam zwyczajne pragnienia. Chciałam mieć psa. Chciałam mieszkać w domu ze schodami, w którym całe dwa pietra zajmuje jedna rodzina. Chciałam też mieć, sama nie wiem czemu, czterodrzwiowe kombi zamiast dwudrzwiowego buicka, który był dumą i radością mojego ojca. Kiedy mnie pytano, kim zostanę, gdy dorosnę, odpowiadałam, że pediatrą. Dlaczego? Bo uwielbiałam małe dzieci, a ponadto szybko zauważyłam, że dorosłym podoba się taka odpowiedź.

Biografia biografii nierówna, to oczywiste, ale sposób jej przedstawienia tak, aby zachęcić czytelnika, musi być wyjątkowy. W tym przypadku to Autorka, i bohaterka w jednym jest wyjątkowa, i mogłaby naskrobać cokolwiek, a książka i tak by się sprzedała. Jednak Michelle Obama nie byłaby sobą, gdyby nie zrobiła czegoś na dwieście procent. Lektura tej książki uświadomiła nam, jak ważna jest konsekwencja w działaniu, determinacja, ciężka praca i przede wszystkim wierność własnym ideom i zasadom. To nie jest książka o polityku, nie jest nawet książką o żonie polityka. To książka o wspaniałej kobiecie, posiadającej w sobie niebywały pokład energii i empatii; zarażającą szczęściem i uśmiechem. Jimmy Fallon powiedział niedawno o niej, że kiedy weszła do studia, w którym nagrywali ich wspólne show, to jakby nagle zawitało w studiu słońce. Szczerość, odwaga i dobro, to cechy, których Michelle Obama nigdy nie ukrywa. I taka jest właśnie ta książka - szczera, odważna i dobra... cholernie dobra. Jedna z najlepszych autobiografii, jaką czytaliśmy.


OSOBISTE WSPOMNIENIA NAJBARDZIEJ LUBIANEJ

PIERWSZEJ DAMY STANÓW ZJEDNOCZONYCH


Michelle Obama opisuje doświadczenia, które ją ukształtowały – od dzieciństwa w południowym Chicago, przez lata pracy na kierowniczym stanowisku, kiedy godziła macierzyństwo z karierą, aż do czasu spędzonego w najsłynniejszym domu świata. Pisząc z niebywałą szczerością, odwagą i humorem, odkrywa kulisy swojego życia rodzinnego. To zaskakująco intymny rozrachunek życia kobiety wrażliwej i stanowczej, która konsekwentnie odmawiała spełniania oczekiwań innych i której historia zachęca, by pójść w jej ślady.

"Nie wiem wszystkiego o Ameryce, o życiu, o tym, co przyniesie przyszłość. Znam jednak siebie. Mój ojciec Fraser nauczył mnie ciężko pracować, często się śmiać i dotrzymywać słowa. Moja matka Marian pokazała mi, jak samodzielnie myśleć i korzystać z własnego głosu. W naszym zatłoczonym mieszkanku na South Side w Chicago pokazali mi, że należy doceniać wartość historii: naszej rodziny, mojej własnej, kraju. Nawet jeśli bywa brzydka lub niedoskonała. Nawet jeśli odcisnęła głębsze piętno, niż byśmy chcieli. Twojej historii nikt ci nie odbierze. Należy do ciebie." - Michelle Obama (Z przedmowy) -


Kiedy była małą dziewczynką, cały świat Michelle Robinson stanowiło południowe Chicago. To tam dzieliła sypialnię z bratem Craigiem, z którym w parku bawiła się w berka, i tam jej rodzice, Fraser i Marian Robinsonowie, wychowywali ją na otwartą i odważną osobę. Ale życie wkrótce zabrało Michelle znacznie dalej: z korytarzy Princeton, gdzie dowiedziała się, jak to jest być jedyną czarną kobietą w grupie, do szklanej biurowej wieży, gdzie pracowała jako wpływowa prawniczka do spraw korporacyjnych - i gdzie pewnego letniego poranka w jej biurze pojawił się student prawa, niejaki Barack Obama, wywracając do góry nogami wszystkie jej misternie ułożone plany.

W książce Michelle Obama po raz pierwszy opisuje wczesne lata swojego małżeństwa, kiedy walczyła o zachowanie równowagi między pracą, rodziną a szybko rozwijającą się polityczną karierą męża. Wrzuca czytelnika w sam środek prywatnych rozmów o tym, czy Barack powinien ubiegać się o prezydenturę, oraz jego późniejszej kampanii prezydenckiej, w której stała się postacią tyleż popularną, co krytykowaną. Pisząc z niebywałym wdziękiem, humorem i szczerością, odkrywa kulisy swojego zycia rodzinnego. Opisuje, jak Obamowie znaleźli się w centrum zainteresowania światowych mediów i jak wyglądało ich życie w Białym Domu przez osiem kluczowych lat, kiedy poznawała Amerykę, a Ameryka poznawała ją.

Becoming - Moja historia zabierze czytelników i do skromnej kuchni w Iowa, i do sal balowych w pałacu Buckingham, ukazując momenty zachwytu, smutku i olbrzymiej wytrwałości, ale nade wszystko dając wgląd w duszę postaci wyjątkowej i w swoich działaniach prekursorskiej. Postaci, która starała się żyć autentycznie, używając siły swojego głosu i osobistej historii do wyższych celów. Opowiadając swoją historię szczerze i odważnie, Michelle Obama stawia nam pytanie: kim jesteśmy i kim chcemy się stać?


Rola pierwszej damy budziła mój entuzjazm i pokorę, lecz ani przez chwilę nie sądziłam, że będzie łatwa czy urocza. Zresztą nikt, w odniesieniu do kogo używano jednocześnie słów "pierwsza" i "czarna", nie byłby w stanie tak pomyśleć. Stałam u stóp góry i wiedziałam, że będę musiała wejść na szczyt, aby wkraść się w łaski publiki.

"Po tej książce, jak po żadnej innej, marzeniem moim jest poznać autorkę. Zamienić z nią kilka słów, spojrzeć głęboko w oczy i powiedzieć: "Thank you". Recenzenci mówią, że Becoming jest książką inspirującą, ale ja uważam, że to Michelle Obama inspiruje, a książka jest tylko drogą, która pomaga dotrzeć do szerszej liczby odbiorców Jej przekazu."

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -MICHELLE OBAMA

Pełniła funkcję pierwszej damy Stanów Zjednoczonych od 2009 do 2017 roku. Jako absolwentka Princeton University i Harvard Law School rozpoczęła karierę prawniczą w kancelarii Sidley & Austin w Chicago, gdzie poznała swojego przyszłego męża Baracka Obamę. Pracowała również w urzędzie burmistrza Chicago, na University of Chicago oraz w jego Centrum Medycznym. Była założycielką chicagowskiego oddziału Public Allies - organizacji przygotowującej młodych ludzi do podjęcia pracy w słuzbie publicznej. Obamowie obecnie mieszkają w Waszyngtonie, mają dwie córki - Malię i Sashę.


TYTUŁ: Becoming. Moja Historia

TYTUŁ ORYGINALNY: Becoming - Michelle Obama

AUTOR: Michelle Obama

WYDAWNICTWO: Agora

WYDANIE: 1

PREMIERA: 13. 02. 2019

TŁUMACZENIE: Dariusz Żukowski

PROJEKT OKŁADKI: Christopher Brand

LICZBA STRON: 500

FORMAT: 165 x 235 mm

OPRAWA: miękka / twarda / e-book / audiobook

ISBN: 978-83-268-2773-0


OCENA: 10+++/10


KUP TERAZ


BECOMINGMICHELLEOBAMA.COM


MICHELLE OBAMA WHITE HOUSE


OFICJALNA STRONA MICHELLE I BARACKA OBAMÓW


MICHELLE OBAMA NA FACEBOOKU


MICHELLE OBAMA NA TWITTERZE


THE OBAMA FOUNDATION

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:#wydawnictwoagora #michelleobama #becoming #mojahistoria #recenzja #hultajliteracki #publio #kulturalnysklep #prawolubni

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie