top of page
Szukaj

BARBARA RADZIWIŁŁÓWNA - Magdalena Niedźwiedzka

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych władczyń Europy, krnąbrna, wygadana, pewna swego, budząca skrajne emocje. Mająca jednakowoż duży wpływ na mężczyzn, politykę i na historię w ogóle. Barbara Radziwiłłówna zdaje się najbardziej kochaną i szanowaną władczynią przez artystów oraz historyków. Kolejna odsłona Zmierzchu Jagiellonów i kolejna wspaniała, wyjątkowa kobieta w biografii autorstwa wyjątkowo utalentowanej pisarki. Wyjątkowo utalentowanej dlatego, że jak mało który pisarz w Polsce potrafi zestawić fakty historyczne z beletrystyką w taki sposób, jak robi to właśnie Ona - Magdalena Niedźwiedzka.


Boną byliśmy oczarowani, ale Barbara Radziwiłłówna jest jeszcze lepsza. Wybaczcie nam nasz kolokwializm, ale tak właśnie jest. Może to zasługa samej Barbary, a może autorki... A może obu pań. Genialnie skonstruowana powieść biograficzna, zachwycająca, wciągająca, ale najważniejsze, że napisana wspaniałym językiem. U Magdaleny Niedźwiedzkiej stało się to już standardem. Już od pierwszych stron da się zauważyć, że w powstanie tej książki autorka włożyła mnóstwo serca, pracy oraz inwencji twórczej. Jak w poprzednim tomie, tak i tu musimy uczciwie przyznać, że jest to zupełnie inny wymiar biografii. Autorka podnosi kolegom po fachu poprzeczkę po raz kolejny, a przecież za kilka tygodni premierę będzie miała trzecia część Zmierzchu Jagiellonów. Barbarę Radziwiłłównę czyta się po prostu wybornie, a po przeczytaniu tej książki jesteśmy pewni, że gdyby bohaterka książki Magdaleny Niedźwiedzkiej przeczytała to, co autorka o niej skreśliła, byłaby wielce zadowolona.


Barbara nie wierzy własnym uszom. Jej wiecznie nieobecny mąż skłonny jest płacić za jej rozrywki, mimo że sam w nich nie będzie uczestniczył? Budzi się w niej nadzieja, że świat może nie jest taki podły, a małżeństwo takie złe.

Po pierwsze, bardzo zgrabnie przechodzimy z pierwszego tomu do drugiego. Bona wciąż się pojawia, co przecież uzasadnione, ale jest jej dużo, dużo mniej, bo skupiamy się na Barbarze Radziwiłłównie (choć na początku różnie to z tym bywa). Po drugie, język, którym operuje autorka, oddaje wspaniale obraz tamtych czasów i ich klimat. I wreszcie po trzecie, w tej książce nie ma nudy, tu każde zdanie zaciekawia, każda strona trzyma w napięciu, każdy rozdział jest ważny, istotny i cudownie skomponowany, a bohaterowie prawdziwi, namacalni i kolorowi. Barbara Radziwiłłówna to kolejny dowód na to, że Magdalena Niedźwiedzka jest jednym z najlepszych biografów na świecie.


Druga z cyklu biograficznych powieści

Magdaleny Niedźwiedzkiej Zmierzch Jagiellonów


Barbara Radziwiłłówna

To kolejna po Bonie postać z autorskiego cyklu Magdaleny Niedźwiedzkiej "Zmierzch Jagiellonów". Może nie tak wyrazista i charakterna jak Bona, ale za to wygadana i nieprzejmująca się konwenansami. Jej nieprzeciętna uroda miała ogromny wpływ na losy kraju; o mały włos wybuchłaby przez nią wojna domowa. Jak to często bywa z pięknymi kobietami, była oskarżana o złe prowadzenie się, a nawet czary. Książka o niej to również historia wielu interesujących postaci i koronowanych głów, łącznie z Boną, która szczerze nienawidziła Barbary i zabiegała o unieważnienie jej małżeństwa z Zygmuntem II Augustem. Radziwiłłówna jest fenomenem polskiej kultury. Mimo że żyła krótko, należy do grona najsławniejszych kobiet w historii Polski. Jej dzieje badało wielu uczonych, losy opiewali słynni poeci, a na płótnach uwieczniali ją wybitni artyści. Jawi się jako osoba buńczuczna, pewna siebie i swojego uroku, budzi ogromną sympatię.


PREMIERA: 21.08.2018 PREMIERA: 26.02.2019 PREMIERA: 10.09.2019

Barbara Radziwiłłówna to drugi tom z serii Zmierzch Jagiellonów. Seria zapoczątkowana została w 2018 roku biografią Bony, a już we wrześniu bieżącego roku ukaże się tom trzeci, zatytułowany Anna Jagiellonka.


Miłościwa pani Barbara nie korzysta z pomocy dwórek ani służby. Kiedy objawy się nasilają, wyrzuca damy z komnaty, nie pozwala im dokończyć swojej toalety, jej samej zaś brakuje na to sił. Ukrywa chorobę. Trudno zgadnąć, kiedy się naprawdę zaczęła. Panie... nie wiem, jak ma mi to przejść przez gardło... moje doświadczenie mówi, że nikt z podobnymi objawami długo nie żył.

MAGDALENA NIEDŹWIEDZKA

Autorka zbeletryzowanych biografii Królewska heretyczka i Maria Skłodowska-Curie oraz cykli Opowieści z angielskiego dworu i Zmierzch Jagiellonów. Łączy pracę na uczelni technicznej z pisaniem powieści. W wolnych chwilach maluje obrazy olejne.
KUP TERAZ


STRONA AUTORKI
Patroni medialni książki: Świat Kobiety oraz Ciekawostki Historyczne
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Trzeci i ostatni tom serii o Agacie Stec, kontrowersyjnej policjantce z gdańskiego wydziału śledczego.

Po zabójstwie ważnego świadka w śledztwie po serii makabrycznych morderstw w Gdańsku, gdyńskiego biznesmena Jacka Biernata, mężczyzny wyjątkowo bliskiego komisarz Agacie Stec, niespodziewanie to ona nagle znajduje się w kręgu podejrzeń i mimo braku przekonujących dowodów trafia do aresztu... Po więcej kliknij tu: BIAŁE KŁAMSTWA
#magdalenaniedzwiedzka #barbararadziwillowna #zmierzchjagiellonow #wydawnictwoproszynski #hultajliteracki #recenzja #biografia
20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page