top of page
Szukaj

BAŚNIE BRACI GRIMM DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY - Philip Pullman

W związku ze strajkiem nauczycieli, polecamy strajkującym, jak i uczniom, którzy zostali w domach, tę oto książkę. Baśnie braci Grimm napisane na nowo przez Philipa Pullmana, jednego z najwybitniejszych pisarzy przełomu XX/XXI wieku. Bracia Grimm bez cenzury to lektura nie tyle obowiązkowa, co z pewnością cholernie ciekawa, pozwalająca spojrzeć na świat baśni z nieco innej perspektywy. Tak, jak i my wszyscy powinniśmy spojrzeć na rzeczywistość z kilku różnych stron...

Philip Pullman postanowił wziąć na warsztat 50 Baśni braci Grimm i opracować je na nowo, według własnego pomysłu. Okładka mogłaby sugerować, że doszło w tej książce do przewrotu absolutnego i wymieszania baśni z błotem, na co szczerze mówiąc, liczyliśmy. Niestety, zmiany okazały się kosmetyczne, a wabik w postaci zapisu, iż wersje Pullmana znanych baśni są BEZ CENZURY, pozostał jedynie wabikiem, na który większość czytelników dała się nabrać. Bo jeśli słowa "ekscentryczny", "seksowny", czy "morderca" zmuszają wydawcę do umieszczenia takiego zapisu na okładce, to wiedz, że masz przed sobą książkę lekką, miłą i przyjemną, nie mającą nic z mroczności Edgara Alana Poe, czy erotyzmu E.L. James. Autor zmienił nieco fabułę każdej z baśni, trochę ją uporządkował, a język uwspółcześnił tak, aby był bardziej zrozumiały dla dzisiejszego czytelnika. Pomysł na tę książkę wydawał się świetny, ale efekt końcowy okazał się być zupełnie inny, niż przedstawiony nam przez wydawcę.


50 NA NOWO OPRACOWANYCH BAŚNI O ZAKLĘTYCH KSIĘŻNICZKACH, ODWAŻNYCH DZIECIACH, NIKCZEMNYCH KRÓLACH I NIEWIERNYCH ŻONACH

Wczoraj bawiłam się w lesie przy studni, tato, i moja złota kula wpadła do wody. Rozpłakałam się i byłam bardzo smutna, a potem wyciągnęła ją dla mnie żaba. Nalegała, bym przyrzekła, że uczynię ją swoim najlepszym przyjacielem. Myślałam, że nigdy nie wyjdzie z wody, ale teraz stoi za drzwiami i chce wejść!

I choć dostaliśmy coś zupełnie innego, niż się spodziewaliśmy, to musimy szczerze przyznać, że Baśnie Braci Grimm w wersji Pullmana czyta się z dużym zaciekawieniem, a całość jest naprawdę dobra i godna polecenia. Hejt jaki się wylał na książkę w Internecie wynika zapewne z wprowadzenia czytelnika w błąd okładką i opisem, które miałyby sugerować kontrowersyjną zawartością. Przyznajemy się, że też daliśmy się nabrać, ale w żadnym wypadku nie czyni to z tej książki złej publikacji. Reklama dźwignią handlu, a okładka jest poniekąd reklamą książki. Z tym, że w tym przypadku, poszło to za daleko i zrobiło się niesmacznie. A wystarczyłaby jedna mała kosmetyczna zmiana: pozbycie się zapisu BEZ CENZURY, i podejście czytelnika byłoby zupełnie inne. Tym bardziej, że nie jest to pomysł ani autora, ani wydawcy oryginału. Przedobrzył polski wydawca.

Ale, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, bo książka jest ciekawa, dobrze napisana i naprawdę fajnie się czyta odświeżone baśnie szalonych braci Grimm.

My jesteśmy z lektury bardzo zadowoleni i szczerze książkę Pullmana Wam polecamy.


DAWNO, DAWNO TEMU...

W dalekich krainach, w których wiatr snuł najdziwniejsze opowieści...

W dalekich krainach zamieszkanych przez wiedźmy, królewny i morderców...

W dalekich krainach, w których niebezpiecznie było znaleźć się po zmroku...

... LUDZKIM LOSEM RZĄDZIŁA MAGIA


Spośród najsłynniejszych europejskich baśni mistrz fantastycznych opowieści, Philip Pullman, wybrał 50, aby zaprezentować je w nowej odsłonie. Od klasycznych historii o Roszpunce, Królewnie Śnieżce i Kopciuszku, aż po mniej znane, pełne grozy trzy wężowe liście, Narzeczoną mordercy i Śmierć ojcem chrzestnym. Wszystkie zostały przypomniane z całym ich okrucieństwem i odwagą obyczajową, a także opatrzone krótkim i fascynującym komentarzem.


JEDEN MAŁY KRO DZIELI CIĘ OD WYJŚCIA Z BEZPIECZNEJ CODZIENNOŚCI.

NIE ZWLEKAJ DŁUŻEJ I PODDAJ SIĘ MAGII OPOWIEŚCI...


PHILIP PULLMAN

Urodził się w Norwich w 1946 roku. Dzieciństwo i młodość upłynęły mu na licznych podróżach, w czasie których zbierał najciekawsze historie z różnych stron świata. Jest wykładowcą literatury angielskiej i wielokrotnie nagradzanym autorem książek dla dzieci i młodzieży. Jego najsławniejszym dziełem jest trylogia Mroczne materie, należąca już do klasyki literatury XX wieku. Przez "The Times" został uznany za jednego z 50 najwybitniejszych pisarzy brytyjskich.TYTUŁ: Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży.

TYTUŁ ORYGINALNY: Grimm Tales for Young and Old

AUTOR: Philip Pullman

WYDAWNICTWO: Albatros

TŁUMACZENIE: Tomasz Wyżyński

PREMIERA: 19 listopada 2017

WYDANIE: 2

PROJEKT OKŁADKI: Wydawnictwo Albatros Sp. z o.o.

OPRAWA: twarda

LICZBA STRON: 464

FORMAT: 143 x 205 mm

ISBN: 978-83-7885-994-9


OCENA: 8/10


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


Książka dostępna w wersji AUDIOBOOK. Czyta Krystyna Czubówna


STRONA AUTORA


#wydawnictwoalbatros #philpullman #braciagrimm #baśnie #recenzja #hultajliteracki #jedynkapolskieradio

45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie