top of page
Szukaj

BŁOTO - Hillary Jordan.

Rewelacyjna powieść Hillary Jordan, którą nie sposób odłożyć! Mieliśmy się dzisiaj wziąć do roboty od samego rana, ale najpierw zawaliliśmy pół nocy, a potem do południa siedzieliśmy z nosem w Błocie, wypijając przy tym hektolitry kawy. Absolutny majstersztyk! Niepowtarzalna, wyjątkowa, mocna, a momentami bardzo trudna.

The Guardian napisał, że jest to mistrzowska, niezwykle ważna opowieść z podzielonej rasowo Ameryki, ale my chcemy zauważyć, że tę powieść można śmiało osadzić w dzisiejszych realiach, w każdym zakątku świata.

Bezwzględna rewelacja wydawnicza, niebywały talent Hillary Jordan, oszałamiający pomysł na powieść, kapitalne dialogi i zachwycające opisy. Pełna energii opowieść, która sieje niepokój już od pierwszych zdań.

Jesteśmy oczarowani tą powieścią. Autorka lawiruje między emocjami, jak wytrawny kelner między pełnymi gośćmi stolikami w najdroższej, najbardziej wykwintnej restauracji w mieście. Ta książka, to danie główne literatury w tym roku. A może i ostatniej dekady! Jeśli chcesz przeczytać genialną powieść, musisz sięgnąć po Błoto, Hillary Jordan.

Optymalnie perfekcyjna narracja, wspaniale skonstruowane zdania, znakomicie zbudowane napięcie. No i fabuła – jak zawsze na czasie. Można wmawiać sobie, że czasy się zmieniły i że ludzkość nie jest rasistowska, ale to absolutne bzdury. Czy w latach czterdziestych, czy obecnie – ludzkość się nie zmieniła. Zmieniły się tylko zasady walki.


Razem z Henrym kopaliśmy dół na dwa metry. Gdybyśmy pochowali ciało choć odrobinę płycej, mogłoby wypłynąć przy pierwszej większej powodzi: "Siemacie, chłopaki! Pamiętacie mnie?"

Autorka nie pędzi z historią, nie skacze, nie gubi wątków i nie przyspiesza bez przyczyny. Nie przynudza i potrafi jak nikt inny trzymać w napięciu… usque ad finem!


"Bohaterowie tej wstrząsającej książki mają błoto za paznokciami i pod skórą. Niektórych ono uwiera, inni już się do niego przyzwyczaili. To powieść z amerykańskim adresem i uniwersalnym memento. Powinna być czytana wszędzie i z uwagą – tam, gdzie zło ma się dobrze, i tam, gdzie pośród niego można odnaleźć prawdziwą miłość. Bo o nie także jest Błoto."

- Jarosław Czechowicz | Krytycznym okiem -


"Bohaterowie uwięzieni w emocjonalnie wyżymających relacjach, od których nie ma ucieczki. Zatopieni w błocie lęków, uprzedzeń i dyskryminacji. Tytuł powieści to mocna metafora, którą każdy czytelnik powinien rozszyfrować samodzielnie."

- Elwira Przyjemska | Księgarka na regale -


CZASEM TRZEBA ZROBIC COŚ ZŁEGO,

ŻEBY POSTĄPIĆ SŁUSZNIE


Jak czekasz, że czarnuch pójdzie po rozum do głowy, do końca życia możesz się nie doczekać.

Rok 1946. Henry McAllan przenosi się z żoną Laurą z Memphis na farmę w Delcie Missisipi. Gdy on prowadzi plantację, ona walczy z przytłaczającą codziennością wychowania córek w domu bez prądu i wody, pod okiem kłótliwego i bezdusznego teścia, pośród wszechobecnego brudu i błota.

Kiedy McAllanowie borykają się z nawarstwiającymi się problemami, z europejskich frontów powracają Jamie, zawadiacki, ale emocjonalnie poobijany młodszy brat Henry’ego, i Ronsel, najstarszy syn Jacksonów, czarnoskórych dzierżawców farmy. Doświadczenie innego świata – bez podziału na czarnych i białych – pozwala im się zaprzyjaźnić. Ale rzeczywistość Południa brutalnie sprowadza ich na ziemię. Jamie i Ronsel zostają wystawieni na nieludzko ciężką próbę.

To, co się wydarzy, odciśnie piętno na obu rodzinach. Kto będzie bardziej winny: ci, którzy uczynili zło, czy ci, którzy do niego dopuścili?

BŁOTO TO DRAMATYCZNA POWIEŚĆ O NIEMOŻLIWEJ PRZYJAŹNI,

SILE UPRZEDZEŃ I ŚLEPYM GNIEWIE.


"Nie miałbym nic przeciwko temu, aby książka Błoto stała się lekturą obowiązkową w szkołach średnich na całym świecie. Absolutnie mądra powieść, czysta perfekcja literacka."

- Ivo Vuco | Pisarz -


Postanowiłam zaryzykować spotkanie z żydowskim cudzoziemcem, chociaż nie byłam pewna, czego mogę się spodziewać. Czy będzie kompetentny? Czy będzie próbował mnie oszukać? Czy w ogóle zgodzi się leczyć Murzyna?

HILLARY JORDAN - Wychowała się w Teksasie i Oklahomie. Studiowała anglistykę i nauki polityczne w Wellesley College oraz pisanie kreatywne na Uniwersytecie Columbia.

Zanim zajęła się beletrystyką, przez piętnaście lat pracowała jako copywriterka.

Jej pierwsza powieść, Błoto (Mudbound), od razu została doceniona przez krytykę. Otrzymała nagrody PEN/Bellwether Prize for Socially Engaged Fiction, ALA Alex Award i NAIBA Book of the Year for Fiction, a w 2017 roku została przeniesiona na ekran. Film Mudbound w reżyserii Dee Rees zdobył uznanie jury i publiczności na wielu festiwalach filmowych oraz cztery nominacje do Oscara, w tym za najlepszy scenariusz adoptowany.


TYTUŁ: Błoto

TYTUŁ ORYGINALNY: Mudbound

AUTOR: Hillary Jordan

WYDAWNICTWO: Otwarte

TŁUMACZENIE: Adriana Sokołowska-Ostapko

PREMIERA: 2018

LICZBA STRON: 352

FORMAT: 138 x 205 mm

OKŁADKA: miękka

ISBN: 978-83-7515-497-9


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ


PRZECZYTAJ FRAGMENT


WYDAWNICTWO OTWARTE
38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page