top of page
Szukaj

AUTOSTOPEM PRZEZ GALAKTYKĘ - Douglas Adams

Kilka lat przed premierą filmu Man in Black, który zresztą okazał się ogromnym sukcesem, jego twórcy zastanawiali się, jak ma wyglądać świat, który chcieliby opisać. Chodziło im przede wszystkim o postaci kosmitów i powiązane z nimi historie. Pierwowzór filmu, jakim był komiks Lowella Cunninghama miał dobrą historię i świetnych głównych bohaterów. Jednak co z kosmitami? Komiksowe stwory były nijakie i Solomon do spółki z Sonnenfeldem szukali inspiracji. Wtedy jeden z producentów, Walter F. Parker, kazał przeczytać obu twórcom MIB książkę Douglasa Adamsa - Autostopem przez Galaktykę. Trzy miesiące później scenariusz został domknięty i w końcu można było wyznaczyć datę rozpoczęcia zdjęć do filmu.


To nie jedyna inspiracja kultową powieścią Adamsa, Hollywood (i nie tylko) dość często czerpią z tej książki garściami. Wystarczy wspomnieć choćby takie produkcje, jak Potwory i spółka, Marsjanie atakują, czy Moja macocha jest kosmitką. Powstała również bezpośrednia ekranizacja książki Adamsa w reżyserii Gartha Jenningsa (2005), która jednak mocno podzieliła wielbicieli twórczości brytyjskiego pisarza oraz mnóstwo książek, komiksów, a nawet tekstów piosenek czy wierszy (Sic!). Spodziewać się można, że wcale się na tym nie skończy i twórcy wszelacy wciąż będą sięgać po inspirację do twórczości Adamsa. Nic dziwnego, skoro Autostopem przez galaktykę cieszy się ogromną popularnością od ponad czterdziestu lat.


Historia Autostopem przez Galaktykę jest obecnie tak zawiła, że za każdym razem, kiedy ją opowiadam, przeczę sam sobie, a ilekroć uda mi się przedstawić ją prawidłowo, jestem błędnie cytowany.

Kiedy czytałem tę powieść po raz pierwszy, zastanawiałem się, gdzie jest granica absurdu i czy w ogóle jakaś istnieje. Zakochałem się w tej książce bez pamięci i każde jej wznowienie, jest dla mnie miłym wydarzeniem.

Najnowsze wydanie tej kultowej książki jest publikacją bardzo wyjątkową; książka została wydana dla uczczenia 42. rocznicy pierwszej publikacji; znakomicie zilustrowana przez wielokrotnie nagradzanego rysownika i autora książek Chrisa Riddella.

Pięknie i solidnie wydana książka to wspaniały wstęp do tego, co znajdziecie w środku, czyli prawdziwie angielski humor w kosmicznym wydaniu. Książka jest tak absurdalna, że momentami bawi do łez, a czasami wprowadza czytelnika w stan zażenowania, ale nie mogło być inaczej, skoro autorem jest człowiek, który pisał skecze dla Monty Pythona. I choć nie jest to mocno złożona historia, to jednak wspaniale skonstruowana i wyśmienicie opowiedziana; zaskakująca, sarkastyczna, pełna nietuzinkowych i mentalnie pokracznych postaci, które są tak wspaniałe, urocze i nieprzewidywalne, że kiedy książka dobiega końca, żal ściska cztery litery, bo chciałoby się więcej i więcej. Nie stresujcie się jednak, bo jest tego więcej, w końcu to trylogia w pięciu częściach, więc czekamy cierpliwie na wznowienie kolejnych tomów i mamy ogromną nadzieję, że Chris Riddell również weźmie w tym udział.Napisano, że Pangalaktyczny Gardłogrzmot działa, jakby ktoś wytłukiwał pijącemu mózg z głowy plastrami cytryny owiniętymi wokół sztaby złota.

Pewnego dnia młody Ziemianin Arthur dowiaduje się z zaskoczeniem, że jego najbliższy przyjaciel Ford jest kosmitą, a Ziemia niemal za chwilę zostanie zniszczona, gdyż znajduje się na trasie planowanej międzygalaktycznej autostrady. Jak mu przekazuje beznamiętnie przyjaciel, informacja o tych planach została już dość dawno wywieszona w jakimś galaktycznym urzędzie na planecie Alfa Centauri, tyle że Ziemianie jej nie oprotestowali, co oznacza, że wyrazili zgodę. Unicestwienie ojczystej planety oraz zagłada całego ludzkiego gatunku to dla Arthura dopiero początek niesamowitych przygód, albowiem tuż przed katastrofą Ford zabiera go statkiem kosmicznym w podróż po Galaktyce, w trakcie której zbiera materiały do nowej edycji kompendium wszelkiej znanej wiedzy, czyli przewodnika Autostopem przez Galaktykę. W trakcie tej niekończącej się podróży, odbywanej między innymi w towarzystwie neurotycznego robota Marvina, Arthur spróbuje rozwiązać największą zagadkę kosmosu oraz odpowiedzieć na odwieczne pytanie o sens życia.


„Ekstremalnie śmieszna powieść… Natchnione szaleństwo, które nie zostawia suchej nitki na niemal każdym frazesie rodem z science fiction”.

- Washington Post -


„Niezdarny bohater, Arthur Dent, przypomina bohaterów Vonneguta, a jego podróże to dzika satyra na istniejące instytucje”.

- Chicago Tribune -


"Gdyby na Olimpiadzie w Tokyo rywalizowały książki, Autostopem przez Galaktykę zdobyłoby złoto".

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki, dziennikarz -


Kręcę się tu i tam, nie? Nachodzi mnie chęć, by coś zrobić, i - hej! Czemu nie? - robię to. Wbijam sobie do głowy, że zostanę prezydentem Galaktyki, i po prostu nim zostaję, to całkiem łatwe.

Photo credit Daily Mirror/Mirrorpix/Mirrorpix via Getty Images

DOUGLAS ADAMS

(ur. 11 marca 1952 w Cambridge, zm. 11 maja 2001 w Santa Barbara, Kalifornia) – brytyjski pisarz science fiction, dziennikarz i scenarzysta. ukończył kurs literatury w St. John’s College na Uniwersytecie Cambridge. Pisał skecze m.in. dla Monty Pythona oraz scenariusze do serialu Doktor Who. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz, głównie w rozgłośni radiowej BBC. Tam też 8 marca 1978 o godzinie 22:30 rozpoczęto nadawanie jego najbardziej znanego dzieła – serialu radiowego Autostopem przez Galaktykę. Seria od samego początku zyskała sobie wielką popularność, głównie z powodu absurdalnego, acz inteligentnego humoru Adamsa.

We wrześniu 1979 ukazała się drukiem pierwsza część powieści wzorowanej na motywach słuchowiska radiowego pod tym samym tytułem, a dwa lata później telewizja BBC wyemitowała pierwszy odcinek serialu telewizyjnego. W następnych latach historia bohatera Autostopem przez Galaktykę rozrosła się do rozmiarów książkowej „trylogii w pięciu częściach”. Również dwie inne powieści Adamsa, poświęcone przygodom nietypowego detektywa – Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego i Długi mroczny podwieczorek dusz – zdobyły sporą popularność. Razem z zoologiem Markiem Cawardine napisał też Ostatnia okazja, by ujrzeć – książkę o ginących gatunkach zwierząt. Po śmierci pisarza ukazał się zbiór opowiadań, obejmujący niewydane dotąd teksty, zatytułowany Łosoś zwątpienia. Adams był też pionierem stosowania nowoczesnych technologii – używał e-maila i Usenetu, zanim stały się popularne, przewidywał rozwój hipertekstu, był fanem komputerów Macintosh i wszelkich gadżetów. Założył zbliżony charakterem do Wikipedii portal H2G2 – przewodnik po Galaktyce tworzony wspólnie przez społeczność internetową. Koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu nazwę Deep Thought na cześć maszyny z Autostopem przez Galaktykę, zaś portal AltaVista nazwał swój serwis tłumaczący Babel Fish, zainspirowany rybką-tłumaczem z tej samej książki. Był współautorem dwóch odcinków serialu animowanego Doctor Snuggles. Zmarł na zawał serca w trakcie prac nad wyprodukowaniem filmu opartego na motywach pierwszej części cyklu Autostopem przez Galaktykę. Film ten trafił na ekrany w 2005.


Tytuł: Autostopem przez Galaktykę (Edycja ilustrowana)

Autor: Douglas Adams

Ilustracje: Chris Riddell

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Data wydania: 05 maja 2021 r.

Tytuł oryginalny: The Hitchhiker's to the Galaxy

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek

Premiera: 1978 r.

Liczba stron: 320

Oprawa: twarda

Format: 140 x 205 mm

ISBN: 978-83-8202-201-8


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


DOUGLAS ADAMS W WYDAWNICTWIE ZYSK I S-KA
PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Fantasta

Bestiariusz

Biblioteka Feniksa

Katedra

Secretum

Ostatnia Tawerna
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Źródło to historia nieprzeciętnie uzdolnionego architekta, Howarda Roarka. Nie podporządkowuje się on powszechnie panującym poglądom i gustom. Pomimo wiążącej się z tym samotnością i cierpieniem podąża drogą, którą wskazują mu serce i rozum.

Jest to opowieść o ambicji, władzy, pieniądzach i miłości - miłości tak niezłomnej, że niczym masywne kamienne wieże wznoszone przez bohatera zatriumfowała nad oszustwem, rozłąką, zazdrością i okrutnymi atakami tych, którzy pragnęli ją zniszczyć.

WIĘCEJ O KSIĄŻCE


WYDAWNICTWO W.A.B NA FACEBOOKU

WYDAWNICTWO W.A.B. NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE
www.zysk.com.pl www.hultajliteracki.pl#douglasadams #autostopemprzezgalaktyke #wydawnictwozyskiska #chrisriddell #hultajliteracki #wydawnictwozysk #klasykaliteratury #fantastyka #zyskiska #zyskZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW

•ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie