top of page
Szukaj

ATLAS MITÓW - Thiago de Moraes.

To jest właśnie przykład książki napisanej dla dzieci, którą przywłaszczają sobie dorośli. A kiedy już wpadnie w nasze ręce, czytamy ją od dechy do dechy jednym tchem. Tyle fascynujacych rzeczy w jednym miejscu, tyle ciekawych historii, tyle niebywałej wiedzy zamkniętej między dwoma okładkami, a wszystko okraszone świetną grafiką.

Przyznać trzeba, że mitologia to jedna z najciekawszych dziedzin nauki i choć trudna do ogarnięcia w całości przez przeciętnego Kowalskiego, to jednak przeciętny Kowalski zgłębia świat mitów częściej, niż mu się wydaje. Wystarczy spojrzeć na mnogość filmów, książek i gier komputerowych związanych z tą tematyką, aby stwierdzić, że mity to bardzo wdzięczny temat dla twórców, a ich odbiorcy to ogromna rzesza fanów tego "podwórka". Thor, Mumia, Herkules, Starcie Tytanów, Sita śpiewa bluesa, Hoshi O Ou Komodo, Klątwa tygrysa, Wędrówka przez sen, Troja, Vikings, Okami... To tylko kilka produkcji na różnych polach artystycznych, edukacyjnych czy po prostu komercyjnych, które czerpią ze świata mitów.


Niektórzy ludzie powiadają, że zanim powstał nasz świat, był tylko głęboki ocean albo jajo, względnie kości martwego olbrzyma.

Wejdź do królestwa bogów w tej wyjatkowej wyprawie do świata

legend i mitów.


Książka Moraesa, zbiera te wszystkie mity (i jeszcze wiecej) w jedną zgrabną całość i daje mocną, a może nawet potężną dawkę wstępu do tego ogromnego świata, podzielonych przecież na dziesiątki albo i setki mniejszych fantastycznych światów, które mimo wielu różnic kulturowych łączy osoba boga (lub bogów). Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że każdy z tych bogów był inny, ale kiedy prześledzimy dokładnie spisane historie tych wszystkich różnorakich ludów, okazuje się, że są one do siebie łudząco podobne. Wojny bogów, potopy, plagi, susze, składanie ofiar, etc., wyliczanki nie ma końca. Nawet zachcianki bogów oraz ich dekrety są łudząco do siebie podobne. Ale każdy ze światów miał też swoje, niepowtarzalne historie, które ukrztałtowały dzisiejszy obraz kulturowy naszej planety. Czy mity zawierają w swoich przekazach choć część prawdy? Zaiste tak jest, ale trudno dzisiaj oddzielić prawdę od rzeczy wymyślonych i chyba właśnie to jest w tym wszystkim tak fascynujące - poszukawnie. Niech ta książka będzie zatem katalizatorem dla młodego pokolenia w poszukiwaniu tego, co jeszcze nieodnalezione. Bo czyż eksploracja nie jest fascynująca? Mitologia to przecież nie tylko religioznawstwo, to również etnologia, antropologia, teoria literatury, teologia, socjologia i historia, a więc ogromne pole do popisu. Zaś dla starszych czytelników, może to być początątek przygody z czymś zupełnie nowym. Może dzięki tej książce sięgniecie po inne publikacje, skupiające się na temacie, który Was zafascynuje w Atlasie mitów?


Bogowie mieli poważny problem. Potężny demon, zwany Mahisza napadł na niebo, pokonał wszystkich bogów, a potem ich wyrzucił. Potrafił przyjmować dowolną postać, dysponował niewiarygodną mocą i nie mógł go pokonać żaden śmiertelnik.

Atlas mitów pozwala lepiej zrozumieć dzisiejszy świat, ale odkrywa przed nami również rzeczy, o których nie mieliśmy pojęcia. Zawarte w nich historie Thora i Lokiego znają dzisiaj prawie wszyscy za sprawą filmów, seriali i gier. Ale czy ktoś słyszał kiedykolwiek o Hanumanie czy Susano-o? No właśnie, takich bogów, półbogów, herosów i mitycznych wojowników są całe zastępy i warto sobie przybliżyć choć część z nich, bo to wiedza może nie tyle przydatna, co ogromnie ciekawa i, zapewniam Was, inspirująca. Wiedzą coś o tym twórcy filmu Thor lub Achilles.

Autor oddał nam w ręce świetny kawałek literatury i proszę mi wierzyć, że choć książka wygląda na taką, po którą sięgają dzieci, to odziwo, wszyscy moi goście zaczytują się w niej bez pamięci jeszcze dobrze nie usiądą w fotelu. A są to ludzie w przedziale wiekowym 20-40 lat!) Potrafią zatrzymać się przed półką z książkami, chwycić Atlas mitów (nie wiem jak to sie dzieje, że zawsze wybierają tę książkę jako pierwszą) i stać tak przez godzinę lub dłużej, wertując kartka po kartce, strona po stronie. Gdybyście widzieli, jakie mają wtedy wypieki na policzkach...


Według mitologi nordyckiej koniec świata nastąpi wskutek wielkiej bitwy. Wcześniej pojawi się wiele sygnałów, że sprawy nie ida w dobrym kierunku.

Poznaj bogów, herosów, ich wrogów, sprytne i fantastyczne bestie z dwunastu mitologii - egipskiej, nordyckiej, azteckiej, japońskiej, polinezyjskiej, słowiańskiej, greckiej, rdzennych Amerykanów, irlandzkiej, hinduistycznej, plemienia Janomamów i ludu Joruba.

Niezwykłe mapy każdego z mitycznych światów wzbogacone o najciekawsze opowieści oraz fakty sprawiają, że Atlas mitów zachwyci nie tylko dzieci, lecz także dorosłych.


THIAGO de MORAES

Jako dziecko wciąż był strofowany za to, że zamiast się skupiać, bazgrolił. Nadal jest ganiony, tylko już nie za stawianie zygzaków. Kiedy nie czyta i nie rysuje starożytnych bogów, Thiago tworzy książki dla dzieci. Jest laureatem wielu nagród za ilustracje. Mieszka w południowym Londynie z rodziną.


TYTUŁ: Atlas mitów

TYTUŁ ORYGINALNY: Myth Atlas

AUTOR: Thaigo de Moraes

WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia

TŁUMACZENIE: Anna Nowak

PREMIERA: 2018

ILOŚĆ STRON: 96

OKŁADKA: Twarda

FORMAT: 285 x 350 mm

ISBN: 978-83-10-13377-9


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORA

#thiagodemoraes #atlasmitow #wydawnictwoczytelnik #premiera #recenzja

87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page