top of page
Szukaj

ANONIMOWA DZIEWCZYNA - Greer Hendricks & Sarah Pekkanen

Forma wywierania wpływu na osobę lub grupę w taki sposób, by nieświadomie i z własnej woli realizowała cele manipulatora, wymaga nie lada umiejętności, spokoju i cierpliwości. Od lat tajemnicą poliszynela są badania mające na celu szybkie i łatwe przejęcie kontroli nad człowiekiem poprzez jego mózg. Bez względu na to, jaki to kraj, z jakim ustrojem politycznym, czy aspiracjami, agencje wywiadowcze pracują w pocie czoła, zatrudniając najlepszych specjalistów, którzy tworząc nowe metody, osiągają spektakularne rezultaty. Jednak nie tylko agencje rządowe zagięły parol na tę dziedzinę nauki (jeśli można ją tak nazwać), są też prywatne kliniki, wyedukowani eksperymentatorzy z osobowością wariata czy szaleni naukowcy, mający na celu osiągnąć nieosiągalne. Skutki są zawsze takie same, cierpi człowiek. Zazwyczaj nie do końca świadomy tego, co właśnie się z nim dzieje.


Techniki i metody wpływania na innych sklasyfikować można w obrębie sześciu głównych kategorii: Prawo odwzajemniania; Siła autorytetu; Polityka stada; Konsekwencja i zaangażowanie; Sympatia;

Niedostępność. Istnieje również technika opierająca się na zaskoczeniu, tak abyśmy nie mieli czasu podjąć racjonalnej decyzji oraz bardzo powszechna i oczywista reguła maksymalizacji własnego interesu, czyli dążenia do osiągnięcia maksymalnych korzyści przy minimalnych kosztach i stratach. Wszystko to zostało zaprzęgnięte do powieści przez autorki i skrzętnie wykorzystane w budowaniu intrygi. Umówmy się, że to, co dla szarego człowieka tej planety jest sufitem, dla "psychologów" takich jak Hendricks i Pekkanen jest podłogą. Obie panie wykorzystały swoje dziennikarskie umiejętności, fascynację psychologią i wiedzę w kwestii manipulowania jednostką, aby oddać w ręce czytelnika jedną z najlepszych historii ostatniego dziesięciolecia. Zabójcza perfekcja przy tworzeniu postaci jest stemplem wiarygodności autorek, a sposób narracji wykorzystuje techniki manipulowania człowiekiem (czytaj: czytelnikiem), jakim jest choćby powtarzalność zdarzeń poprzez opowiadanie tej samej historii z dwóch różnych źródeł. Celem takiego zabiegu jest utrwalanie pewnych wiadomości, które mają nam być przekazane, przez co skupiamy się na "tu i teraz", zamiast myśleć o tym, co ma lub może nastąpić. Zatem jeśli widzimy, że recenzenci pieją z zachwytu nad zaskakującym zakończeniem, to my chcemy piać z zachwytu nad sposobem konstrukcji książki, która doprowadza do takiego zachowania.


Rozłączam się i dokładnie w chwili, gdy Taylor zaczyna wchodzić do salonu, upuszczam telefon z powrotem na krzesło. Zostawiła go ekranem do dołu, czy do góry? Nie mam czasu, aby sobie przypomnieć, bo dziewczyna jest już przy mnie. Patrzy na komórkę. Coś mnie ściska w żołądku. Nawaliłam. Uświadamiam sobie, że leżał ekranem w dół. Źle go odłożyłam. Z trudem przełykam ślinę, myśląc o jakiejś wymówce.

Oszukujemy siebie tak często, że gdyby nam za to płacili, moglibyśmy się spokojnie utrzymać - napisał Stephen King w jednej ze swoich książek. Iloczyn (nawet nie suma) niewinnych kłamstw i niegodziwości może prowadzić na skraj drogi bez wyjścia. Dalej trzeba sobie torować ją samemu i, choć zdajemy sobie sprawę z tego, że skutki będą opłakane, wciąż oszukujemy się, że mamy wpływ na swoje działania, że zawsze możemy zawrócić z obranej przez siebie drogi... ale, czy aby na pewno wybranej przez siebie? Na tym właśnie polega manipulacja, o której piszą Hendricks i Pekkanen.

Swoją opowieść ubrały w uzależnienia i potrzeby, które przenikają się wzajemnie, dając obraz sytuacji mocno skomplikowanej, lecz pozornie kontrolowanej przez bohaterkę książki. Dwie kobiety, dwie mocne osobowości, jedna stara się przechytrzyć drugą. Z tą jednak różnicą, że jedna zna techniki manipulacji ludzkim umysłem, drugiej się wydaje, że tą pierwszą rozgryzła. Czy zachcianki i potrzeby przyćmią zdrowy rozsadek?


Czy mogłabyś skłamać i niemieć wyrzutów sumienia?

CZy zraniłaś kiedyś osobę, na której ci zależy?

Czy kara zawsze powinna być współmierna do przestępstwa?


Gdy Jessica Farris zgłasza się do udziału w badaniu psychologicznym prowadzonym przez tajemniczą doktor Shields jest przekonana, że będzie musiała jedynie odpowiedzieć na kilka pytań, po czym odbierze wynagrodzenie i na tym skończy się jej rola.

Jednak gdy pytania stają się coraz bardziej natarczywe i dogłębne, a sesje badawcze przeradzają się w zadania do wykonania, podczas których Jessica dostaje wytyczne, jak ma się ubrać i zachowywać, dziewczyna zaczyna mieć odczucie, że doktor Shields zna jej myśli… i wie, co Jess ma do ukrycia.

W im większą Jess popada paranoję, tym bardziej jasne staje się dla niej, że nie wie już, co w jej życiu jest realne, a co stanowi jeden z eksperymentów manipulacyjnych doktor Shields. Uwikłana w sieci podstępnych oszustw i zazdrości, dziewczyna szybko się przekonuje, że niektóre obsesje bywają zabójcze…


„Kolejna gęsta, trzymająca w napięciu powieść… Bawcie się dobrze, obserwując, jak rozgrywa się ta zabawa w kotka i myszkę”.

- Kirkus Reviews -


„Hendricks i Pekkanen w szczytowej formie. Nie przewidzicie finałowego zwrotu akcji!”.

- People Magazine -


"Anonimowa dziewczyna jest przykładem perfekcyjnie skrojonej książki. Ci, którzy czytają nasze recenzje, wiedzą, jak bardzo przykładamy wagę do tłumaczeń i pracy redaktorskiej. Nie dość, że autorki napisały wspaniałą powieść, wciągającą jak diabli, zaskakującą i szokującą, to należy pochwalić zarówno tłumacza (zestawiliśmy fragmenty polskiej wersji z oryginałem), jak i redaktorów, którzy w końcu pokazali, jak powinna wyglądać ta cholerna redakcja przetłumaczonego tekstu. Słowo za słowem, zdanie za zdaniem, akapit za akapitem, wszystko zostało spięte w tej książce idealnie. Właśnie dlatego czyta się ją płynnie i szybko, bez gubienia wątków, bez zastanawiania się nad słusznością zdania czy jego budową. Czytelnik ma się skupić wyłącznie na fabule, a ta jest tutaj wyjątkowo zgrabna, solidna i finezyjnie skonstruowana. Postaci namacalne, łatwe do zwizualizowania oczami wyobraźni, subtelnie dozowane, nieinwazyjne i niedrażniące. Autorki postawiły bohaterów w odpowiedniej odległości tak, aby można było się im swobodnie przyglądać, nie czując zażenowania, wściekłości czy nudy. Jednocześnie pozwalają na wgląd w ich osobowość i mentalność bez żadnych ograniczeń. Wymagało to niebywale przemyślanej konstrukcji książki i ogromu pracy. Jednak z ręką na sercu mogę przyznać, że wirtuozeria ich poczynań nie zna granic. Absolutny fenomen literacki, powieść, na jakie poluje się w księgarniach zalanych morzem banalności, miernoty i kiczu. Thriller psychologiczny na tak wysokim poziomie, że wręcz nieosiągalnym dla pozostałych autorów tego gatunku. W 'Anonimowej dziewczynie' zawarta jest siła, spryt i talmudyczna mądrość. Alegoria do otaczającego nas świata, w którym kult pieniądza i uzależnienie od uzewnętrzniania się doprowadzają ludzkość do moralnej i umysłowej zagłady."

- Ivo Vuco | polski pisarz, krytyk literacki, redaktor naczelny Hultaja Literackiego -


"Jeśli jesteś w stanie przeczytać 450 stron książki o formacie 145 x 215 mm (standardowa wielkość amerykańskich książek) w dwa dni, to znaczy, że książka naprawdę jest wciągająca; to znaczy, że powieść jest piekielnie dobra i nieodkładalna."

- Patrycja Węcławik | HL -


GREER HENDRICKS

Jest współautorką (napisanej wspólnie z Sarah Pekkanen) bestsellerowej powieści Żona między nami. Zanim poświęciła się pisarstwu, przez dwadzieścia lat pracowała jako redaktorka w wydawnictwie Simon & Schuster. Ukończyła studia na wydziale dziennikarstwa na Uniwersytecie Columbia; jej artykuły ukazywały się w "The New York Times", "Allure" i "Publishers Weekly".


SARAH PEKKANEN

Jest autorką ośmiu bestsellerowych powieści obyczajowych, przetłumaczonych na wiele języków. Wcześniej zajmowała się dziennikarstwem śledczym; jest nagradzaną felietonistką, publikująca między innymi w "The New York Times", "The Washington Post", "USA Today".TYTUŁ: Anonimowa dziewczyna

AUTOR: Greer Hendricks & Sarah Pekkanen

WYDAWNICTWO: Zysk i S-ka

DATA WYDANIA: 22 października 2019

TYTUŁ ORYGINALNY: An Anonymous Girl

TŁUMACZENIE: Marta Faber

PREMIERA: 9 stycznia 2018

REDAKCJA: Robert Cichowlas

PROJEKT OKŁADKI: Barbara i Przemysław Kida

LICZBA STRON: 448

OPRAWA: miękka ze skrzydełkami

FORMAT: 145 x 215 mm

ISBN: 978-83-8116-706-2


OCENA: 10+/10

Uzasadnienie: Najlepsza powieść w swoim gatunku. Perfekcyjnie dopracowana pod każdym względem. Intrygująca, sprytna, zaskakująca, nieodkładalna, Duży plus tłumaczenie i świetną redakcję książki.


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA GREER HENDRICKS


OFICJALNA STRONA SARAH PEKKANENPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Edynburg, 1847. Miasto medycyny, mamony i morderstw.

Na Starym Mieście giną młode kobiety, które spotyka makabryczna śmierć. Na drugim krańcu miasta student medycyny Will Raven rozpoczyna asystenturę u znanego i błyskotliwego doktora Simpsona. Pacjenci Simpsona wywodzą się z najbogatszych i najuboższych kręgów podzielonego miasta. Dom lekarza jest nietypowy, odwiedzają go luminarze i prowadzi się tam śmiałe eksperymenty z nowej dziedziny medycznej, jaką jest anestezja... WIĘCEJ O KSIĄŻCE#wydawnictwozysk #anonimowadziewczyna #greerhendricks #sarahpekkanen #recenzja #zysk #ananonymousgirl #stmartinspresswww.zysk.com.plHULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie