top of page
Szukaj

AGLA. ALEF - Radek Rak

Sofja Kluk jest osobą upartą, wygadaną i konsekwentnie dążącą do celu. Mieszka na uniwersytecie w mieście, w którym panują dziewiętnastowieczne porządki społeczne, sklepy bławatne z ulicy Krokodyli spotykają się z mrocznym Urzędem Bezpieczeństwa i tajemniczym Carem, a zawodowi zabójcy cieszą się szacunkiem i zaufaniem. Podróż w poszukiwaniu zaginionego ojca okaże się dla Sofji pytaniem, czym tak naprawdę jest wolność. Świat bohaterów podbija rozbuchana wizja przyrody, a koncepcja owadziego przeobrażenia, którą niesie Agla, ma w powieści niebagatelne znaczenie.

Agla to brawurowa historia przygodowa, ale też wnikliwa i wzruszająca powieść psychologiczna o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swej cielesności, o zawiedzionych przyjaźniach, wykluczeniu i samotności, o odnajdywaniu siebie i stawaniu się człowiekiem w całym tego słowa znaczeniu.

Radek Rak pisze sugestywnymi obrazami, działającymi na wyobraźnię. Tajemnicami i mrokiem, intertekstualnością i zmysłowością swojej literatury, wdziękiem Sofji i jej bezkompromisową cielesnością, dowcipem języka i okrucieństwem świata Agli autor uwodzi czytelnika w zupełnie nowej literackiej zabawie. Rak kreuje oryginalną i hipnotyzującą rzeczywistość, w której ostry niczym fotografia realizm sąsiaduje z okrutną baśnią. To powieść, od której nie sposób się oderwać – odważna, smakowita, fantastyczna i niepodobna do żadnej innej książki.


Długo wyczekiwana książka Radka Raka,

laureata Nagrody Literackiej „Nike”.


Co łączy tę powieść z serialem Stranger Things? To, że zarówno Radek Rak, jaki i bracia Dufferowie potrafią w subtelny sposób łączyć gatunki, ale też wychwycić klimat realnego świata i zespolić go fantazją. Oczywiście pierwszy tom Agli nie ma nic wspólnego z serialem Netflix, jeśli chodzi o fabułę, ale ci, którzy cenią serial za spójność fabuły, wyraziste postaci i zaskakujące pomysły, docenią książkę Radka Raka, bo ten pisarz ma talent, o którym wielu innych autorów może jedynie pomarzyć.

Po Jakóbie Szeli przyszła pora na Sofję Kluk i choć Baśń o wężowym sercu została napisana w tonie realizmu fantastycznego, to już Aglę trudno zaklasyfikować do którejkolwiek kategorii literackiej, choć większość mediów czyni z niej fantastykę, a nawet science-fiction, co już całkowicie jest błędnym oznaczeniem. Fantastyka może i by uszła, gdyby kategorie mocno zawęzić, nam się jednak wydaje, że jest to baśń, choć i tu do końca nie jesteśmy zgodni. Sami widzicie, że można napisać książkę, którą trudno skategoryzować, a jeszcze trudniej określić kategorię wiekową czytelnika, bo Gala to powieść dosłownie dla każdego.

Samo pisanie powieści nie jest trudnym zajęciem, ale schody zaczynają się tam, gdzie autor zaczyna myśleć, dla kogo ta książka będzie przeznaczona. Czy mają to być dzieci, młodzież, czy dorośli; dla kobiet, czy dla mężczyzn... i tak dalej.

Nie rozmawialiśmy z autorem (jeszcze), ale wydaje nam się, że On o tym w ogóle nie myśli. Ma po prostu jakąś historię do opowiedzenia, a że nie lubi prostych historii, to otacza je niekonwencjonalnym i nacechowanym artyzmem tłem, które w wielu momentach wybija się na pierwszy plan i sprawia wrażenie przesiąkniętego grimmizmem, andersenizmem, czy nawet brzechwizmem (choć w dużo mniejszym stopniu). Jest tu też orwellizm i deckensizm [wymyśliliśmy te słowa, bo najbardziej nam pasowały :)], więc jest to naprawdę bomba literacka, od której trudno uciec, kiedy się ją zacznie już rozbrajać.

Książka zachwyca wysublimowanym humorem, spójną wielowątkowością, fantastycznym światem wymieszanym tak dobrze, że nawet Termomix mógłby Rakowi pozazdrościć oraz kapitalnym podejściem do postaci, których już same nazwiska dają nieźle do wiwatu. Co jednak najważniejsze, to przyznać trzeba, że książka jest bardzo mądra, zatem powinni się nią zachwycać zarówno młodzi, jak i starsi czytelnicy. Zapewniamy was, że nie jest to kolejna "sztuka dla sztuki", to cholernie dobra powieść, która zachwycać będzie kolejne pokolenia.

Chapeau bas, Panie Rak!


Na Brackiej padał deszcz i ku rozczarowaniu Sofji Kluk nie zanosiło się na to, że tego dnia ktokolwiek zginie. Niebo nad miastem stało niskie, czarne, ledwie widoczne w wąskim prześwicie nad głową dziewczyny, bo Bracka była ulicą raczej wąską i w połowie długości wyginała się pałąkowato. Takie położenie pozwalało jednak na bezpieczne obserwowanie konwentu minorytów na jej południowym krańcu, bo w razie czego zawsze można było uciec za zakręt.

"A w Krakowie na Brackiej pada deszcz..." zaczyna refren swojej piosenki Grzegorz Turnau, Radek Rak zaczyna w podobnym tonie swoją książkę, a rzecz dzieje się również w Krakowie i tak jak u Turnaua chodzi chyba o konieczność istnienia.

Agla to idealny przykład powieści, której nie da się napisać, a mimo wszystko raz na jakiś czas ktoś taką pisze. Dlaczego? Dlatego, że ludzkość potrzebuje pięknych książek, tym bardziej w czasach, gdzie ich brak jest szczególnie odczuwalny, gdzie pojawia się zatrważająca ilość chłamu, za którą wydawcy i pisarze powinni być karani chłostą. Tak, ja wiem, że każda książka znajdzie swojego odbiorcę, ale mówi się też tak o muzyce, a wiemy, jak wspaniałe jest disco polo. Nauczmy ludzi czytać dobrą literaturę, bo wbrew pozorom, wcale nie jest to takie trudne. To jak z jedzeniem, zaczniesz karmić dziecko paskudztwem, to będzie po nie sięgać, jak dorośnie. Na szczęście mamy kilku pisarzy na świecie, którzy nie są ani jak disco polo, ani jak fast food, to wyśmienici artyści, umiejący przyrządzić wykwintne danie i Radek Rak do nich należy bez dwóch zdań.

Autor Agli jest pisarzem z innego świata, z czasów, kiedy pisanie książek było zajęciem wyjątkowo szlachetnym, a parał się tym zawodem tylko ten, kto miał talent, pomysł i warsztat. Rakowi niczego nie brakuje, talent ma wyborny, pomysły szalenie ciekawe, a warsztat... nie wiemy, gdzie uczył się form literackich, ale każda jego książka jest na szóstkę i pewnie to czyni autora tak wyjątkowym na polskim rynku, a przecież gdyby przetłumaczyć tę powieść na język angielski, to jesteśmy przekonani, że anglojęzyczni czytelnicy byliby tą książką zachwyceni.


- Geld jeszcze ci się przyda. Pomyśl raczej, jak zdjąć klątwę z Fatmy. Ty zdejmiesz z niej, ona z ciebie. Niezły geszeft, tym bardziej że za darmo. Bo od ciebie wyjątkowo nic nie wezmę za pośrednictwo w transakcji. Zazwyczaj wymiana niczego na nic to kosztowny interes. Gdyby było inaczej, cały handel by padł.

Jeśli spojrzeć na tę książkę jak na indywidualną powieść, to można być nieco zawiedzionym, bo wiele wątków zostało w niej brutalnie zaniechanych, niedokończonych, a postaci nie dały od siebie w pełni tego, czego czytelnik mógł od nich oczekiwać. Jednak należy pamiętać, że jest to pierwsza część zapowiadanej przez Wydawcę i Autora trylogii, więc musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na kolejne tomy, nad którymi Radek Rak z pewnością mozolnie pracuje. Jeśli kolejne tomy będą równie dobre, jak Alef, to ta trylogia ma szansę stać się kultową.

Należy również wspomnieć (znów) o jakości publikacji, Wydawnictwo Powergraph po raz kolejny udowadnia, że jakość wydania musi iść w parze z fabułą, bo nawet najlepsze książki licho wydane nie znajdą swoich odbiorców. Dzisiejszy czytelnik jest wybredny pod każdym względem, a każdą złotówkę ogląda dwa razy, zanim ją wyda. Kilku wydawców (niewielu, ale jednak) w porę zrozumiało, że to, jak wygląda książka, jest równie ważne, jak to, co się w niej znajduje. Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że stwierdzenie "nie oceniaj książki po okładce" już dawno poszło do lamusa i nijak się to dzisiaj ma z rzeczywistymi oczekiwaniami czytelnika. Za projekt graficzny tej książki odpowiada Rafał Kosik, a więc świetny wydawca, genialny pisarz i jak się okazuje równie dobry grafik w jednej osobie.

Podsumowując, książka jest równie piękna wizualnie, jak i treściowo.

Czekamy na kolejne tomy Agli i coś nam się wydaje, że na samych książkach się nie skończy. Czy to będą jakieś gadżety, podcasty, czy może powstanie jakiś film, animacja...? No cóż, nie wiemy, co to będzie, ale mamy przeczucie, że Agla zagości w świadomości polskiego czytelnika na bardzo, bardzo długo.


- Każdą głębię zasypujecie gruzem i gnojem, a potem udajecie, że żadnej głębi wcale nie było.

„Nowa książka laureata Nagrody Literackiej Nike to pełna rozmachu opowieść rozgrywająca się w starannie wypaczonym, alternatywnym świecie. Autor bardzo inteligentnie wybiera na bohaterkę dziewczynę wkraczającą w dorosłość: krnąbrną, samodzielną, wygadaną i wrażliwą społecznie – oraz ponoszącą konsekwencje niezależności i niepohamowanego zainteresowania każdym aspektem życia.”

- Olga Wróbel | Empik -


„Bardzo mi się podoba to, że autor dba o każdy detal powieści i każdą epizodyczną scenę traktuje z taką samą uwagą i dbałością o szczegóły jak główne wątki powieści. Kiedy czyta się „Aglę”, ma się poczucie, że portretując las czy scenę miłosnego zbliżenia, Radek Rak za każdym razem jest bardzo sugestywny. To wszystko przenika nas na wskroś, bo opowieść jest doskonała w każdym w zasadzie akapicie.”

- Jarosław Czechowicz | Krytycznym Okiem -


fot. facebook/radek rak

RADEK RAK

(1987), laureat Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody „Nowej Fantastyki” za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Tytuł ten też był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla oraz Śląkfy z rok 2019. Lekarz weterynarii, mieszka w Krakowie. Zadebiutował powieścią Kocham cię, Lilith (2014). Znany jest z projektu Legendy polskie. Allegro realizowanego przez Powergraph i Allegro. Za drugą powieść, Puste niebo (2016), otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Afirmuje życie, ukochaną żonę, dobrą herbatę i góry.


Tytuł: Agla. Tom 1 - Alef

Autor: Radek Rak

Wydawnictwo: Powergraph

Seria autorska: Agla

Premiera: 18 maja 2022

Projekt graficzny: Rafał Kosik

Oprawa: twarda

Liczba stron: 640

Format: 135 x 205 mm

ISBN: 978836617870-0


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


RADEK RAK W WYDAWNICTWIE POWERGRAPH


RADEK RAK NA INSTAGRAMIE


PATRONAT MEDIALNY KSIĄŻKI:

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Dokładnie trzysta lat po rozpoczęciu terraformowania Marsa na pustyni dokonano przerażającego odkrycia, które stawia w nowym, zaskakującym świetle historię Czerwonej Planety. Mars Rafała Kosika to thriller polityczny poruszający wciąż aktualne tematy i trzymająca w napięciu powieść science fiction o niezmienności natury człowieka. To także romans i nastrojowa opowieść o losach ludzi, którzy opuścili Ziemię, ale zamiast nowego, lepszego życia znaleźli gorące i duszne czerwone piekło. Mars to kawał znakomitej rozrywki – trudno się oderwać od tajemnic, spisków i sieci intryg oplatających bohaterów niczym rdzawy marsjański pył... WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO POWERGRAPH NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO POWERGRAPH NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU

HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.hultajliteracki.pl www.powergraph.pl #radekrak #agla #alef #wydawnictwopowergraph #hultajliteracki #powiesc #trylogia #literaturapolska #fantastyka #powergraph #ksiazka #literaturafantastyczna #powiescprzygodowa #sofjakluk

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z NAMI AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY•

•REDAKCJA TEKSTÓW• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

189 wyświetleń0 komentarzy