top of page
Szukaj

AFERY I SKANDALE DRUGIEJ RZECZYPOSPOLITEJ - Sławomir Koper

Każdy kraj, każda epoka i każdy ustrój miał swoje skandale i afery. Niewolna była od nich również Druga Rzeczypospolita. W książce zostały ukazane różne odcienie skandalizującej historii okresu międzywojennego. A zatem zamach na prezydenta Narutowicza, samobójstwo Walerego Sławka i zaginięcie generała Zagórskiego. I chociaż obecnie panuje moda na gloryfikowanie rządów marszałka Piłsudskiego, to nie należy zapominać o ciemnych stronach jego epoki. Druga Rzeczypospolita to jednak nie tylko polityka. Sensacją było drugie małżeństwo prezydenta Mościckiego, kampanie literackie i społeczne Boya-Żeleńskiego. Uwagę opinii publicznej przykuwała słynna sprawa Gorgonowej, afery korupcyjne i kryminalne.

Fascynacja II Rzeczpospolitą, dwudziestoleciem międzywojennym, artystami złotej ery kultury polskiej oraz polityką czasu Piłsudskiego udziela się Polakom od pokoleń i wcale nie słabnie. Opowieści o czasach sprzed II wojny światowej budzą wiele kontrowersji, ale też aplauz i aprobatę powodując niepohamowaną tęsknotę za latami prosperity kulturalno-obyczajowej.

Książki Sławomira Kopra to wspaniały pomysł, bo choć Internet spowodował szybki dostęp do niemal wszystkich potrzebnych informacji, to jednak zbiór najważniejszych wydarzeń z danego okresu lub konkretnych tematów w formie książkowej wciąż wydaje się uzasadniony. Cóż, w tym przypadku na pomyśle się skończyło, bo z wykonaniem jest już dużo gorzej.


Sławomir Koper, jako historyk niewiele ma do powiedzenia od siebie, swoimi słowami, raczej korzysta z innych publikacji, kopiując je na potęgę. Mało tego, zdaje się, że Autor uprawia plagiat na samym sobie, kopiuje całe akapity z poprzednich "swoich" książek, co jest mocno irytujące. Jako dziennikarz zaś nie potrafi ustrzec się przed pleonazmami i tautologiami, a i słownictwo ma ubogie. Szkoda, że nie korzysta ze słownika wyrazów bliskoznacznych, bo wtedy książka byłaby może zjadliwa. I gdzie do cholery byli redaktorzy, gdzie podziali się korektorzy? Bellona to wydawnictwo, które słynie w kręgu recenzentów z bardzo złej pracy redakcyjnej i korektorskiej i chyba sami już nad tym nie panują... A może mają w nosie jakość, bo w końcu głupi czytelnik i tak książkę kupi.

Tylko nie myślcie, że lepiej jest z audiobookami. Tam dopiero jest dramat. Powtarzające się akapity, rzeczone już wcześniej pleonazmy i tautologie, sposób przedstawiania dramatycznych wydarzeń, jakby lektor czytał książkę przygodową, etc, etc... Ręce opadają.


Szkoda, że tak to wyszło, bo to naprawdę ciekawy pomysł na książki historyczne, jednak odnieśliśmy wrażenie, że autor pisze je od niechcenia, jakby na siłę.

Zła konstrukcja, zrywane wątki [jedna z naszych recenzentek napisała: "część wątków jest po prostu z dupy i tak szybko, jak z niej wychodzą, tak szybko w nią z powrotem wpadają. Nie wiem chwilami, o co autorowi chodzi i dokąd zmierza. Panuje w tej książce jakiś trudny do opisania chaos" - pisownia oryginalna]. A my dodamy od siebie jeszcze, że przydałaby się w tego rodzaju książkach chronologia zdarzeń.

Kolejnym argumentem przeciw tej książce jest stronniczość autora wobec pewnych osób i wydarzeń, co z rzetelnym dziennikarstwem ma niewiele wspólnego.

Początki miał obiecujące, ale im dalej w las, tym gorzej. Publikacje Kopra są coraz gorsze, bez polotu i na zasadzie "kopiuj-wklej". To nie jest popularyzacja historii, to grafomania w czystej postaci.


Podsumowując: Pomysł kapitalny, wykonanie dziadowskie.


Foto: Historia.org.pl

SŁAWOMIR KOPER

polski pisarz, autor książek historycznych, publicysta, scenarzysta, radiowy i telewizyjny ekspert historyczny. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (1991). Współpracował z miesięcznikiem Uważam Rze - Historia, felietonista tygodnika Do Rzeczy, publikuje w miesięcznikach Historia Do Rzeczy, Mówią Wieki, Życie na Gorąco – Retro, Poznaj Świat, oraz Wojsko i Technika. Historia, dwumiesięczniku Największe Afery wydawanym przez tygodnik Do Rzeczy i Historię Do Rzeczy, a także na portalach wp.pl. Historia i kobieta.interia.pl. i superHISTORIA.pl

W listopadzie 2013 został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie, a w listopadzie 2015 odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Tytuł: Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej

Autor: Sławomir Koper

Wydawnictwo: Bellona

Data wydania: 16 stycznia 2014 r.

Liczba stron: 360

Format: E-book 6,9 MB


KUP NA WŁĄSNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ


INNE KSIĄŻKI TEGO AUTORA W WYDAWNICTWIE BELLONA (jedne lepsze, drugie gorsze)
NIE POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Tragedia 🤦‍♂️ Czytanie tej pozycji może zniechęcić do kolejnych książek. Strata czasu i pieniędzy.


O KSIĄŻCE


WYDAWNICTWO BELLONA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO BELLONA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.bellona.pl

www.hultajliteracki.pl
#slawomirkoper #wydawnictwobellona #aferyiskandale #IIrzeczpospolita #bellona #historia #recenzja #hultajliteracki #reportaz


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie