top of page
Szukaj

17 PODNIEBNYCH KOSZMARÓW - Stephen King & Bev Vincent

Jedni kochają latać, inni postrzegają samoloty, jako latające trumny. I choć od czasów braci Wright awionika zmieniła się nie do poznania, a statystycznie rzecz biorąc - łatwiej zginąć jadąc samochodem niż lecąc samolotem, to lot metalową skrzynią wciąż wywołuje u wielu ludzi strach. Co może się wydarzyć podczas lotu? Autorzy tej antologii starają się przekonać czytelnika, że niemal wszystko.

Okładka może nieco wprowadzać czytelnika w błąd na pierwszy rzut oka, więc od razu wyjaśniamy, że King i Vincent występują tu przede wszystkim w roli pomysłodawców i edytorów, choć swoje trzy grosze również od siebie dodali. Wydawcą oryginału jest Cemetery Dance Publications, w której obaj panowie mają swoje stałe rubryki, a fundatorem tegoż wydawnictwa jest Richard Chizmar, który wraz ze Stephenem Kingiem wydali jakiś czas temu nowelę Pudełko z guzikami Gwendy, wydaną w Polsce przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Kim są zatem autorzy 17 podniebnych koszmarów? Część z nich mogło obić się Wam o uszy, a kilku z pewnością znacie bardzo dobrze. Jeśli Ambrose Bierce, Tom Bissell, James L. Dickey, Cody Goodfellow, E. Michael Lewis, Dan Simmons, Peter Tremayne, John Varley czy Bev Vincent nic Wam nie mówią, to już takie nazwiska, jak Stephen King (Carrie, TO, Misery) , E.C. Tubb (Urodzony w kosmosie), David J. Schow (Kruk, Teksańska masakra piłą mechaniczną), Richard Matheson (Jestem Legendą, Między piekłem a niebem), Joe Hill (Strażak, Dziwna pogoda), Sir Atrhur Conan Doyle (Pies Baskerville’ów, Studium w szkarłacie), Roald Dahl (Charlie i Fabryka Czekolady, Matylda) i Ray Bradbury (451 stopni Fahrenheita, Kroniki Marsjańskie), to nazwiska, których nie wypada nie znać.


STEPHEN KING NIE ZNOSI LATAĆ,

TERAZ WRAZ Z PISARZEM BEVEM VINCENTEM

PRAGNĄ PODZIELIĆ SIE TYM STRACHEM Z WAMI


Stephen King bawi się ostatnio w krótkie formy i współpracę z innymi pisarzami, co bardzo nas cieszy. Lubimy takie kolaboracje, bo co dwie głowy, to nie jedna. A tutaj mamy tych głów aż siedemnaście!

17 podniebnych koszmarów jest na tyle ciekawą książką, że dostajemy w jednym tomie wspaniałe opowiadania grozy, lecz oczami autorów, którzy żyli i tworzyli (czy też wciąż tworzą) w różnych czasach. Bierce i Doyle to przecież pisarze, którzy odeszli początkiem XX wieku, więc porównując ich opowiadania, do opowiadań Hilla lub Lewisa, którzy sto lat później są panami w średnim wieku i świadkami zupełnie innej awioniki, może być ciekawym doświadczeniem. To bardzo fajne uczucie móc przeczytać tę antologię i spróbować zrozumieć, co siedzi/siedziało w głowach tych wszystkich wybitnych twórców literatury i filmu. Nie ma w tej książce lepszych i gorszych opowiadań, jak to zdarzało się już w podobnych zbiorach wielokrotnie. Dostajemy ogromną dawkę najlepszych opowieści grozy, i choć tematem każdego z nich jest lot samolotem, to już fabuły różnią się od siebie bardzo mocno. Nawet styl poszczególnego autora jest tu diametralnie inny od pozostałych. Czyta się to wybornie i z wypiekami.


Jego oczom ukazał się nagle sufit samolotu, nieco podobne do narzędzi chirurgicznych dmuchawy ziejące powietrzem. Znów rozbłysły światła. Obrócił się na swoim nowym miejscu w klasie ekonomicznej, nie do końca przygotowany na widok sponiewieranego ciała Janiki, wciąż leżącego wśród bagaży.

Witajcie w 17 podniebnych koszmarach, ich wspólnej antologii opowiadającej o nieszczęściach, które mogą was spotkać, kiedy jesteście jedenaście kilometrów nad ziemią i pędzicie z prędkością ponad ośmiuset kilometrów na godzinę, zamknięci w metalowej rurze (jak - brrr! - w trumnie) z około setką obcych ludzi. To książka o zdarzeniach mogących zmienić waszą podróż po przyjaznym niebie w horror, w tym także takich, których dotąd nawet sobie nie wyobrażaliście... ale, o których już nie będziecie mogli przestać myśleć, gdy następnym razem wsiądziecie do samolotu i oddacie swój los w ręce obcego człowieka.

Sa tu nowe utwory Joe Hilla i Stephena Kinga, a także czternaście klasycznych opowiadań oraz jeden wiersz. Stephen King napisał również przedmowę i wprowadzenia do wszystkich tekstów.

Dzieła takich autorów, jak Richard Matheson, Ray Bradbury, Roald Dahl, Dan Simons, sprawiają że zbiór 17 podniebnych koszmarów jest, jak ujmuje King, idealną lekturą do samolotu, zwłaszcza podczas podchodzenia do lądowania podczas burzy... Nawet jeśli siedzicie bezpiecznie na ziemi, lepiej mocno zapnijcie pasy.


AUTORZY
Autorzy

Przerażająca książka, która sprawi, że dobrze się zastanowicie , zanim zdecydujecie, w jaki sposób chcecie podróżować.


"Opowiadania obejmujące całe sto lat lotów człowieka. Mocna antologia, która nie zawiedzie czytelnika."

- Publishers Weekly -


"Antologia ta wszechstronnie straszy czytelnika, odwołując się do ukrytych lęków związanych z podróżami lotniczymi: klaustrofobii, niepokoju wywołanego dźwiękami mechanizmów samolotu, czystej bezsilności, która ogarnia pasażerów, kiedy w czasie lotu rzeczywiście dzieje się coś złego. Mamy tu opowieść o błędzie (Koszmar na wysokości sześciu tysięcy metrów Richarda Mathesona), pozaziemskich monstrach (Groza przestworzy sir Arthura Conan Doyle'a), podróżach w czasie (Lucyferze! E.C. Tubba), a nawet zagadkę zamkniętego pokoju rozgrywającego się w samolotowej toalecie (Morderstwo w powietrzu Petera Tremayne'a)."

- New York Journal of Books -


STEPHEN KING

Jest autorem ponad pięćdziesięciu światowych bestsellerów, które sprzedały się na świecie w ponad 350 milionach egzemplarzy. Są wśród nich takie klasyki jak Lśnienie, Carrie, Miasteczko Salem, Outsider i Smętarz dla zwierzaków. W 2014 roku King otrzymał National Medal of Arts, a w 2003 roku National Book Foundation Medal za zasługi dla literatury amerykańskiej. Mieszka w Bangor w stanie Maine ze swoją żoną, pisarką Tabithą King.


BEV VINCENT

Jest autorem kilku książek, z których najnowsza to The Dark Tower Companion, oraz ponad osiemdziesięciu opowiadań, zamieszczonych między innymi w "Alfred Hitchcock's Mystery Magazine", "Ellery Queen's Mystery Magazine", "The Blue Religion i Ice Cold". Jego utwory były nominowane do Bram Stoker Award, Edgar Award i ITW Thriller Award. Od 2001 roku prowadzi rubrykę News from the Dead Zone w każdym numerze pisma "Cemetery Dance". Nie ma nic przeciwko lataniu, ale nie obraziłby się, gdyby ktoś wynalazł urządzenie do teleportacji. Mieszka z żoną w Teksasie.TYTUŁ: 17 podniebnych koszmarów

TYTUŁ ORYGINALNY: Flight or Fright. 17 Turbulent Tales

AUTORZY: Stephen King, Bev Vincent, E. Michael Lewis, sir Arthur Conan Doyle, Richard Matheson, Ambrose Bierce, E.C. Tubb, Tom Bissell, Dan Simmons, Cody Goodfellow, John Varley, Joe Hill, David J. Schow, Ray Bradbury, Roald Dahl, Peter Tremayne, James L. Dickey

TŁUMACZENIE: Tomasz Wilusz

WYDAWCA ORYGINAŁU: Cemetery Dance Publications

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka

PREMIERA: 12.02.2019

PROJEKT OKŁADKI: Amund Bjørnstad

OPRAWA: broszurowa ze skrzydełkami

LICZBA STRON: 384

FORMAT: 142 x 202 mm

ISBN: 978-83-8169-020-1


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


STEPHEN KING


BEV VINCENT


CEMETERY DANCE

#stephenking #bevvincent #prószyński #17podniebnychkoszmarów #antologia #opowiadania #czwórkapolskieradio #lubimyczytać #kingowiec #bestiariusz #booklips #premiera #recenzja #hultajliteracki

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie