top of page
Szukaj

100 GŁUPICH PORÓWNAŃ DLA BYSTRZAKÓW - Stéphane Frattini & Vincent Rif

Mówi się, że nie ma głupich pytań, a większość porównań składa się właśnie z pytań. Jednak czego się nie robi dla uzyskania wiedzy, prawda? Naukowe książki bywają zbyt trudne dla przeciętnego mieszkańca naszej planety, ale książka taka jak ta, to wielka encyklopedia pozornie bezużytecznej wiedzy, która może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie.


Ilu koni trzeba by do osiągnięcia mocy silnika Formuły 1 - dla jednych głupie pytanie, dla innych ciekawostka. Czy aby w ogóle można porównać w jakiś sensowny sposób siłę konia żywego z koniem napędowym bolidu? Okazuje się, że można, a nawet trzeba, bo skąd wzięła się nazwa koń mechaniczny jak nie od konia żywego? James Watt był łebskim gościem, a Stéphane Frattini stara się takie pytania i takie porównania wytłumaczyć najprościej jak to tylko możliwe. Książka na jeden... no może dwa wieczory. Idealna do odmóżdżenia wieczornego po ciężkim dniu pracy. Jeśli wydaje Wam się, że 100 głupich porównań dla bystrzaków jest książką pełną absurdalnych zagadnień, to sprawdźcie sami, czym zajmował się Freud, Einstein, Tales z Miletu czy Ezop z Frygii. Mędrców, myślicieli i filozofów nigdy nie brakowało, i jak słusznie zauważył jeden z nich: nawet najgłupsze pytanie warte jest rozpatrzenia. Trudno się z tym nie zgodzić, skoro sam James Watt swoje konie mechaniczne wziął od konia podnoszącego krążkiem linowym ładunek 75 kilogramów o metr w ciągu sekundy. Założę się, że nie wiedzieliście o tym.


Można marzyć o świecie, w którym książki zastąpią karabiny... Zanim to jednak nastąpi, każde państwo powinno zapewnić swoim obywatelom (między innymi) edukację i bezpieczeństwo. Ile wydaje się na to dziennie?

Książka Frattiniego wspomagana fantastycznymi ilustracjami Rifa to wbrew pozorom turbo inteligentna książka, od której powinna zacząć się edukacja dzieci. Może nie tych najmniejszych, ale z pewnością tych od szóstego roku życie, kiedy zaczyna interesować je dosłownie wszystko, i kiedy zadają pytania, na które nawet doświadczeni życiem dorośli nie potrafią udzielić odpowiedzi. Ów mądrość opakowana w piękną twardą okładkę, fantastyczne ilustracje i zgrabny język opowieści, daje powody do tego, aby podebrać dzieciom wieczorem tę książkę i spędzić z nią samemu kilka godzin. Ubaw i zaskoczenie murowane.


Czego mamy więcej, brwi czy rzęs?

Gdyby na Ziemi mieszkało 1000 osób, ile z nich byłoby Europejczykami?

Który język ma więcej słów, angielski czy francuski?

Czy istnieje oko większe od piłki do koszykówki?

Czy na świecie rodzi się tyle samo dziewczynek, ile chłopców?

Czy starczyłoby życia na policzenie głośno do miliarda?

Kiedy spalamy więcej kalorii: podczas snu czy oglądania telewizji?

Czy w Australii jest więcej kangurów, czy ludzi? Oto 100 pytań, których sam nigdy byś nie zadał, a na które odpowiedzi z pewnością nie znasz. Poznasz je, zanurzając się w książkę Frattiego i Rifa, ale bądź pewny, że odpowiedzi Cię zaskoczą, a nawet zaszokują.


Czy państwo może być mniejsze od miejskiego parku? Odpowiedź brzmi: tak, gdyż niektóre kraje są na globusie maleńkie jak konfetti... Ruszajmy więc odwiedzić 5 najmniejszych na świecie, w porządku malejącym.

STÉPHANE FRATTINI

Urodził się w Cannes, dorastał w północnej Afryce.

Parał się różnymi zajęciami – pisał scenariusze

teleturniejów, był dekoratorem w reklamach,

tworzył scenariusze sztuk radiowych. Obecnie

pracuje w wydawnictwie dla dzieci – i tę pracę

kocha ponad wszystko. Jest autorem ponad

pięćdziesięciu książek. 
VINCENT RIF – po studiach dziennikarskich w zakresie sztuk pięknych RIF (Vincent Rifflart) zajął się grafiką. Rysuje dla dziennika „L'Echo” i innych belgijskich czasopism, tworzy ilustracje dla wydawnictw młodzieżowych i organizacji pozarządowych, robiąc od czasu do czasu wypady w kierunku powieści graficznych. Mieszka w Brukseli.


TYTUŁ: 100 głupich porównań dla bystrzaków

AUTOR: Stéphane Frattini

ILUSTRACJE: Vincent Rif

WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia

DATA WYDANIA: 24 kwietnia 2019

TYTUŁ ORYGINALNY: 100 comparaisons stupides mais pas si bêtes

TŁUMACZENIE: Joanna Kuhn

PREMIERA: 5 kwietnia 2018

LICZBA STRON: 208

OPRAWA: twarda

FORMAT: 172 x 262 mm

ISBN: 978-83-10-13451-6


OCENA: 8/10

Uzasadnienie: Bardzo fajnie spędzony wieczór, czytaliśmy na głos, dyskutując żywo nad każdym porównaniem. Ta książka to świetna zabawa.


KUP TERAZPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

NAJFAJNIEJSZA ENCYKLOPEDIA CIEKAWOSTEK NA ŚWIECIE!

Czy wiesz, że:

żyrafa może sobie wylizać uszy?zęby czyścimy już od tysięcy lat? możesz zważyć swoją głowę, wsadzając ją do wiadra z wodą?bambus czasem rośnie ponad metr dziennie?astronauci sikają do odkurzacza?

W tej niesamowitej książce znajdziesz 321 zaskakujących ciekawostek z biologii, historii, geografii i wielu innych dziedzin... WIĘCEJ O KSIĄŻCE
#naszaksięgarnia #stephanefrattini #vincentrif #100głupichporównań #hultajliteracki


www.nk.com.plHULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page