top of page
Szukaj

ŻONY NAZISTÓW - James Wyllie

Nazizm to nie tylko faceci w mundurach ze wpiętymi wronami i swastykami. To nie tylko ci, którzy bez mrugnięcia okiem wysyłali na śmierć setki, tysiące, miliony niewinnych w imię czystej rasy. To też nie tylko idea kilku fanatyków, którzy postanowili zarazić nią resztę świata. To również cywile... w tym przypadku żony największych zbrodniarzy II Wojny Światowej. Kobiety nierzadko bardzo wpływowe, dumne, ale i zawistne, często zaślepione dobrobytem i rządzą władzy.


Niewiele mówi się o żonach nazistów, a jeśli już, to bardzo rzadko i zdawkowo. Pomija się często ich wpływ na historię i umniejsza rolę w budowaniu III Rzeszy. Czuły się wybrankami, były niemal celebrytkami tamtych czas, pierwszymi damami zła, jakie w zatrważającym tempie rozlewało się po całym świecie. Były realnie zaangażowane w nazizm i choć niewiele od nich zależało oficjalnie, to potrafiły wpływać na decyzje swoich mężów.

Cieszyły się dużym autorytetem wśród niemieckich kobiet (choć pewnie był on powodowany zazwyczaj przez zazdrość i strach), a rola, jaką pełniły w budowaniu potęgi III Rzeszy, była niepodważalna. I choć nie zawsze świeciło im słońce, często miały pod górę, a i mężowie potrafili doprowadzać je do szewskiej pasji swoimi zdradami, nonszalancją i stylem bycia, wciąż stały wysoko na piedestale szczęścia, gorliwości i satysfakcji. Czuły się ważne.


Himmler i Margarete zajęli miejsca, osłonięci z obu stron przez jego przybocznych, i na sto jeden minut oddali się niewinnej rozrywce. Ta surrealistyczna, niemal komiczna scena raczej nie pasuje do utrwalonego wizerunku Himmlera jako pozbawionego poczucia humoru pedanta i bezwzględnego fanatyka z obsesją na punkcie bzdurnych fantazji o germańskiej rasie panów.

Wyjątkowa literatura faktu, napisana w sposób wyborny i przetłumaczona w sposób wspaniały. Tak powinno pisać się książki, tak powinno się je tłumaczyć i tak powinno się je wydawać. W tej książce zagrało dosłownie wszystko. Już na pierwszy rzut oka widać ogrom pracy włożony przez wszystkich, którzy mieli jakikolwiek wpływ na wydanie tej książki. Od autora przez tłumacza, korektora, grafików i redaktorów po wydawcę - a to nie często zdarza się na polskim rynku wydawniczym.

To jedna z tych książek, które pozostaną w orbicie czytelnika na długie lata. Dokument niebywale ważny dla historii, poszerzający horyzonty, uzupełniający wiedzę i podany w sposób nad wyraz profesjonalny.

Autor przytacza wiele nieznanych szerzej spraw, inne jedynie przypomina. Buduje napięcie, kreśli obraz kobiecej wersji nazizmu oraz ich roli w życiu twórców niemieckiej potęgi, a wszystko to na tle działań nazistowskiego reżimu oraz dnia codziennego.

Wspaniała lektura!


Sprawy stanęły na ostrzu noża na początku sierpnia. Goebbels, który nie radził już sobie z podwójnym życiem, przyznał się do wszystkiego żonie i błagał ją, by wie zastanowiła, czy ich trójka nie może znaleźć jakiegoś sposobu na pokojową koegzystencję.

Margarete Himmler, Magda Goebbels, Carin i Emmy Göring,

Ilse Hess, Lina Heydrich i Gerda Borman.

Dlaczego wybrały życie u boku zbrodniarzy?


Gdy świat się rozpadał, one żyły w luksusie, wśród zrabowanych dzieł sztuki, niewolniczej służby, jedząc warzywa i owoce z ogrodów uprawianych przy obozach koncentracyjnych. Tkwiły jednak w nieudanych małżeństwach, znosząc oszustwa i zdrady, samobójstwa, zabójstwa, odrzucenie, a w końcu ubóstwo i uwięzienie. Ich życie było całkowicie podporządkowane sprawom hitlerowskiego państwa, a nieostrożne zachowanie mogło zniszczyć karierę męża. Mimo nieszczęść stały u boku wpływowych małżonków, równie gorliwie jak oni wyznając nazistowską ideologię. Kochały, rodziły dzieci, kłóciły się, rywalizowały o pozycję w oczach wielbionego Hitlera.

Kobiety najważniejszych hitlerowców nie były postaciami drugorzędnymi, nieświadomymi czynów swoich mężczyzn. Wspierały ich, zachęcały do działania, czasem nawet wskazywały kierunek. Z zaangażowaniem pełniły reprezentacyjne funkcje wzorowych nazistowskich córek, żon, matek, pierwszych dam. Ta książka przywraca im miejsce na pierwszym planie niechlubnej historii.


"Wspaniała książka. Autorowi udało się napisać o nich wszystkich tak, jak gdyby to byli zwyczajni ludzie. Wielka sztuka przemycić dwie dekady historii i opisać je jak porywającą fikcję."

- Magdalena Parys | autorka "NieObcy" -


"Wspaniale napisana książka, arcyciekawa, arcyważna, nieprzyzwoicie dobra."

- Ivo Vuco | autor "Złodzireja" -


Wiedziała, że to, czego dokonano w imieniu Hitlera, nigdy nie zostanie zapomniane ani wybaczone, a Sowieci z pewnością nie okażą litości jej rodzinie.

JAMES WYLLIE

Pisarz, wielokrotnie nagradzany scenarzysta i producent telewizyjny. Jest autorem głośnej książki Goering and Goering: Hitler's Henchman and His Anti-Nazi Brother oraz The Codebreakers: Prawdziwa historia zespołu tajnego wywiadu, który zmienił przebieg pierwszej wojny światowej. Pracował przy wielu filmach dla BBC, Film4 i Talkback, a także napisał wiele scenariuszy do seriali telewizyjnych, w tym do The Bill, The Tribe oraz Atlantis High.


Tytuł: Żony nazistów

Autor: James Wyllie

Wydawnictwo: Agora

Data wydania: 20 maja 2020

Tytuł oryginalny: Nazi Wives. The Women At The Top Of Hitler's Germany

Tłumaczenie: Janusz Ochab

Premiera: 1 listopada 2019

Projekt okładki: Maciej Trzebiecki (na podstawie oryginału)

Liczba stron: 360

Oprawa: twarda

Format: 155 x 235 mm

ISBN: 978-83-268-3251-2


OCENA: 10/10


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK (mobi, epub)


AUDIOBOOK (czyta: Marcin Popczyński)POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

„Ponoć bez niej nie ma człowieka” – pisze o nadziei Mariusz Szczygieł. „Pomoc najsłabszym i bezbronnym - dzieciom i osobom w podeszłym wieku - jest jednym z najtrwalszych, obejmujących nas wszystkich nakazów etyki, bo wynika z samej istoty bycia człowiekiem” – dodaje Jacek Dehnel.

To z połączenia tego najbardziej ludzkiego z ludzkich uczuć – NADZIEI - i najbardziej ludzkiej z ludzkich potrzeb – POTRZEBY POMAGANIA – zrodziła się ta książka. Polscy pisarze, reporterzy i poeci podarowali swoje utwory by mogły złożyć się w tom, z którego cały dochód zostanie przekazany ośrodkom pomocy społecznej dla osób starszych.

WIECEJ O KSIĄŻCE#zonynazistow #jameswyllie #wydawnictwoagora #kulturalnysklep #hultajliteracki #recenzja #agora #haloradio #HaloTuSieCzyta #literaturafaktu #reportaz #biografia #historia


WYDAWNICTWO AGORA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO AGORA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.wydawnictwoagora.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

39 wyświetleń0 komentarzy