top of page
Szukaj

ŚCIGAJĄC KSIĘŻYC - Robert Stone & Alan Anders

Lądowanie na Księżycu podzieliło ludzi na całym świecie. Jedni są zagorzałymi zwolennikami podboju kosmosu, inni twierdzą, że nie powinniśmy ingerować w życie pozaziemskie. Jedni mówią o wielkim kłamstwie i mistyfikacji, drudzy udowadniają, że Neil Armstrong, Edwin Aldrin i Michael Collins wylądowali na Księżycu, czyniąc milowy krok dla ludzkości. Nigdy jednak - lub prawie nigdy - nie mówi się o działaniach poza kurtynowych, o ludziach, bez których dzisiejszy podbój kosmosu byłby po prostu niemożliwy.


Właśnie o tym jest ta książka, o ludziach i działaniach, które przyczyniły się do lotów kosmicznych, badań sfery pozaziemskiej i wiedzy, jaką dzisiaj posiadamy o bezkresnym kosmosie. I choć wielu naukowców twierdzi, że to, co dzisiaj wiemy o kosmosie, to tylko ułamek procentu tego, co jeszcze przed nami, to wszyscy są zgodni w tym, że działania podjęte jeszcze przed drugą wojną światową w tym kierunku miały ogromny wpływ na to, gdzie jesteśmy dzisiaj. Książka ta ukazuje nie tylko dobre strony pracy nad misją lądowania na Księżycu, bo jest w niej ogrom faktów, które jeżą włos na głowie - polityczne przepychanki, bezmyślne działania w imię pierwszeństwa nad Rosją, wiara w cudowną, najlepszą i najnowocześniejszą technologię, która dzisiaj jawi się, jako technologia archaiczna, oraz wykorzystywanie zbrodniarzy wojennych do swoich celów przez USA, płacąc im wolnością i darowaniem win. Są również w tej książce zawarte fakty bardzo miłe i zaskakujące, dziwne i ciekawe. Jak choćby dereizmy Ciołkowskiego, które stały się podstawą astronautyki, pierwsze filmy sci-fi, historia rakiety V2, która stała się podstawą rakiet wynoszących w misjach Apollo, pierwsza kobieta na stałe zatrudniona w NASA, pierwszy człowiek w kosmosie - Jurij Gagarin, wpływ Disneya na amerykański przemysł kosmiczny i wiele, wiele innych.


Ścigając Księżyc.

Naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną


Gdy odliczanie dotarło do zera, czas jakby stanął - i na Przylądku Kennedy'ego, i na całym świecie. Miliony widzów wstrzymały oddech i skupiły wzrok na przekazie z platformy 39A. Saturn V, przytrzymywany przez jej cztery wielkie ramiona, zadrżał od mocy odpalonych silników; ich łączna siła wynosiła 34 meganiutony; po osiagnięciu tej wartości uchwyty równocześnie zwolniły uścisk. Zgromadzeni pięć kilometrów dalej usłyszeli z opóźnieniem narastający grzmot, a stopami poczuli coraz silniejsze wibracje.

"Ścigając Księżyc to najlepsza książka o maniakalnej próbie podbicia kosmosu, to najlepsza opowieść o pracy nad misją lądowania na Księżycu, przy której pracowało dziesiątki tysięcy ludzi. To najlepszy obraz tego, co działo się w kuluarach i o tym, jak wielką obsesją dla rządu Stanów Zjednoczonych stał się podbój kosmosu, a Księżyca szczególnie. Robert Stone i Alan Anders napisali tę książkę bezbłędnie, cholernie ciekawie i nad wyraz uczciwie, nie bawiąc się w zbędne dywagacje i dziennikarskie konfabulacje. Przedstawiają fakty poparte wiarygodnymi źródłami, ale robią to w sposób iście filmowy. Ścigając Księżyc to książka trzymająca w napięciu, napisana przez ludzi, których warsztat pisarski jest niepodważalny, a dziennikarstwo śledcze stoi na najwyższym poziomie. W czasach, kiedy pisarze i wydawnictwa ścigają się w publikacjach książkowych o kosmicznych śmiałkach, bohaterach i zdobywcach kosmosu, Stone i Anders postanowili spojrzeć na to z innej strony, przedstawić czytelnikowi prawdziwych ojców podboju kosmosu oraz wydarzenia, które za zamkniętymi drzwiami doprowadziły do tego, że loty w kosmos stały się normą. Jest to też książka o kłamstwach, działaniach irracjonalnych, odwadze, konsekwencji w działaniu, nieustępliwości i wielkich pieniądzach. Absolutny fenomen wydawniczy. Ścigając Księżyc to najlepsza książka o... wyścigu na Księżyc"

- Ivo Vuco | polski pisarz, krytyk literacki, redaktor naczelny Hultaja Literackiego -


"Ścigając Księżyc to dzieło bogate, barwne i głęboko ludzkie, samodzielny thriller, uzupełniający serię American Experience PBS, mówiącą o programie księżycowym."

- Richard Rhodes | zdobywca nagrody Pulitzera i National Book Award, autor Energy: A Human History -


"Ścigając Księżyc powstało jako książka towarzysząca filmowi dokumentalnemu, zawiera jednak tyle ciekawie podanych informacji, że może łatwo stanowić samodzielną historię kosmicznego wyścigu. Stone i Andres uchwycili nie tylko zimnowojenną rywalizację i zamęt tego okresu, lecz także jego zaraźliwy optymizm."

- Joseph Kanon | autor The Good German, bestsellera z listy New York Times -


Książka towarzyszy filmowi stacji PBS pt. American Experience.


Pisarz i producent Robert Stone (wg „Entertainment Weekly” „jeden z naszych najważniejszych dokumentalistów”) przedstawia te istotne postaci w wymiarze głębszym niż produkcja PBS i błyskotliwie kreśli ich życiorysy.

W 1961 roku prezydent John F. Kennedy przedstawił wart 20 mld dolarów plan lądowania człowieka na Księżycu jeszcze przed końcem dekady. Ścigając Księżyc, opierając się na relacjach świadków oraz niedawno odkrytych materiałach archiwalnych, po raz pierwszy ujawnia nieznane opowieści o fascynujących osobach, których twórcza, wieloletnia praca doprowadziła do pamiętnego osiągnięcia USA. Lądowanie na Księżycu, którego 50. rocznicę będziemy niedługo obchodzić, to nie tylko opowieść o inżynierach i astronautach; wyrosło z marzeń autorów science fiction, filmowców, geniuszy militarnych i wykraczających poza system naukowców. Należeli do nich:


• Arthur C. Clarke, pisarz science fiction który zainspirował wielu spośród najważniejszych uczestników wyścigu na Księżyc. Mając 20 lat, napisał studium, dzięki któremu USA pokonały ZSRR w jednej z dziedzin kosmonautyki: komunikacji satelitarnej. • Wernher von Braun, w czasie II wojny światowej nazistowski geniusz militarny i kierownik hitlerowskiego programu broni rakietowych. Pracował dla armii USA nad pociskami balistycznymi, a później dla NASA, gdzie nadzorował powstanie rakiety nośnej Saturn V. • Frank Borman, astronauta i dowódca pierwszej wyprawy, która okrążyła Księżyc; jego zdecydowane oświadczenie przed Kongresem w 1967 roku ostatecznie uratowało program księżycowy przed kasacją. • Poppy Northcutt, młoda matematyczka, pierwsza kobieta pracująca w centrum kontroli lotów. Pozycja medialna, wyjątkowa w zdominowanym przez mężczyzn świecie, pozwoliła jej walczyć o równouprawnienie kobiet oraz mniejszości społecznych. • Edward Dwight, czarnoskóry astronauta, przyjęty dzięki naleganiu Białego Domu, popierającego prawa obywatelskie, co nie wszystkim przypadło do gustu.


Ścigając Księżyc przedstawia losy tych głównych postaci na tle politycznym, społecznym i kulturowym, wykorzystując nietuzinkowe fotografie. Książka skupia się na nauce oraz historii, a co najważniejsze, na nadzwyczajnych osobach, które doprowadziły do niewątpliwie najważniejszego osiągnięcia ludzkości w XX wieku.


W stacjach telewizyjnych pojawiły się nieliczne wiadomości o radzieckiej sondzie Łuna 15, a milczenie ZSRR na temat jej misji wzmagało napięcie w mediach. Czołowy brytyjski astronom, śledzący lot sondy, poinformował, że tor lotu wskazuje na zamiar pobrania próbki księżycowego gruntu. Choć narzekał na brak współpracy supermocarstw w tym zakresie, przewidywał odważnie, że w ciagu następnej dekady - po zbudowaniu baz na Srebrnym Globie - USA i ZSRR nawiążą współpracę w kosmosie w imię własnych interesów finansowych i dyplomatycznych.

"Ścigając Księżyc to nie tylko opowieść o lądowaniu Amerykanów, lecz błyskotliwe, bezwzględne przedstawienie kryjącej się za tym polityki, techniki oraz ambicji"

- Edward Jay Epstein | autor America Lost Its Secret -


"Było to jedno z najbardziej zdumiewających osiągnięć w historii ludzkości, a teraz otrzymujemy wartą go książkę. Ścigając Księżyc przedstawia nam okres od pierwszych marzeń o rakietach do słynnego programu Apollo; to wielka epika odkrycia, pełna dramatyzmu, szczegółów oraz postaci o wielkich aspiracjach, które dotarły do granic swej wytrzymałości. Książka ta ukazuje nasze najlepsze strony w XX wieku, gdy zapał i profesjonalizm (publiczny i nieoficjalny) pozwoliły nam osiągnąć niemożliwe.

- William Martin | autor bestsellerów z listy New York Times: Cape Cod i Bound for Gold -


"Jeśli myślisz, że wiesz wszystko, co istotne, na temat lądowania na Księżycu, mylisz się. Robert Stone i Alan Andres przedstawiają błyskotliwe historie większego i mniejszego kalibru. To bardzo pożądany wkład w dokumentację prób osiągnięcia Księżyca od początków XX wieku, gdy zaczęto myśleć o kosmosie, do refleksji nad znaczeniem programu Apollo."

- Roger D. Launius | były główny historyk NASA, autor The Smithsonian History of Space Exploration -


ROBERT STONE

Jest filmowcem dokumentalistą, nominowanym do Oscara i Emmy. Jego postać i dzieła przedstawiano między innymi w The New York Times, The New Yorker i Entertainment Weekly.






ALAN ANDRES

Ma 30-letnie doświadczenie w wydawaniu książek dla masowego czytelnika, kierował też niewielkim wydawnictwem magazynów. Konsultant produkcji i prowadzący dokumentację dla Chasing the Moon sieci PBS.













TYTUŁ: Ścigając Księżyc

AUTORZY: Robert Stone & Alan Andres

WYDAWNICTWO: Bez Fikcji / NieZwykłe

PREMIERA: 2019-07-20

TYTUŁ ORYGINALNY: Chasing the Moon

TŁUMACZENIE: Miłosz Młynarz

LICZBA STRON: 360

FORMAT: 206 x 143 mm

OPRAWA: miękka

ISBN: 978-83-8178-035-3


OCENA: 10+/10

Uzasadnienie: Najlepsza, bez dwóch zdań, książka o ludziach skazanych na podbój kosmosu. Świetna konstrukcja, bardzo jasny i klarowny język. Bark nudy i niezrozumiałych zwrotów. Wielki plus za zdjęcia wewnątrz książki.


KUP TERAZ


















Patroni medialni książki: ASTROLIFE, PULS KOSMOSU, ATRONOMIA24, AMATROZY NOCNEGO NIEBA, ASTRONOMIA, BLISKO WSZECHŚWIATA, BARDZIEJ LUBIĘ KSIĄŻKI, ISS TRACKER, KOSMICZNE FAKTY, KULTURANTKI.PL, PO DRUGIEJ STRONIE OKŁADKI



POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Vermont, 1950 rok. Jest takie miejsce dla dziewcząt, których nikt nie chce… Dla awanturnic, dla córek z nieprawego łoża, dla dziewczynek zbyt mądrych jak na swoje czasy. Nazywa się Idlewild Hall. W pobliskim miasteczku krążą plotki, że szkoła jest nawiedzona. Cztery współlokatorki z internatu łączy wyrażany szeptem strach. Ich przyjaźń rozkwita… do czasu, aż jedna znika w tajemniczych okolicznościach…







#ścigającksiężyc #robertstone #alanandres #wydawnictwobezfikcji #wydawnictwoniezwykłe #hultajliteracki #recenzja

48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page