top of page
3217.jpg

SŁODKO-GORZKA OPOWIEŚĆ O ŻYCIU I NALEŚNIKACH

 

Sentaro, chłopak z trudną przeszłością i niespełnionymi marzeniami o karierze pisarza, pracuje w sklepiku z dorayaki - tradycyjnymi naleśnikami nadziewanymi słodką pastą z czerwonej fasoli. Niestety interes nie idzie tak dobrze, jak powinien, a klienci rzadko po słodkości. Pewnego dnia próg jego sklepu przekracza staruszka Tokue, która zaczyna uczyć Sentaro przygotowywania doskonałego nadzienia. Jej talent kulinarny i mądrość na zawsze odmieniają życie chłopaka. Gdy przeciwności losu i społeczne uprzedzenia wystawiają ich relację na próbę, bohaterowie będą musieli odpowiedzieć na pytanie, co jest w ich życiu najważniejsze.

Kwiat wiśni i czerwona fasola to wzruszająca, pełna ciepła opowieść o zrozumieniu, radzeniu sobie z trudną przeszłością i przynoszącej odkupienie sile przyjaźni.

"Gdybym przez te wszystkie lata nie przyrządzała słodkich przekąsek, moje życie tutaj wypełniałoby wyłącznie cierpienie. To było moje wyzwanie i moja walka."

"Piękno japońskiej literatury pochodzi z głębi serca tamtejszych autorów, którzy nie boją się pisać o uczuciach i sprawach przyziemnych. Powieść Sukegawy jest zjawiskowa i warta poświęcenia uwagi."

- Ivo Vuco | pisarz, recenzent -

"Ta urzekająca miniatura literacka to symboliczna opowieść o szacunku do drugiego człowieka i umiejętności wydobywania z życia tego, co w nim najlepsze. Sukegawa zachwyca każdym zdaniem."

- Jarosław Czechowicz | Krytycznym okiem -

"Mądra powieść Sukegawy czaruje i uwodzi czytelnika od intrygującego początku do wzruszającego końca."

- The Herald -

"Pełna uroku powieść, której fabuła nieustannie zaskakuje. To opowieść o cierpieniu, która koniec końców podnosi na duchu."

- The Independent -

"Po prostu pyszna powieść"

- The Guardian -

"Kwiat wiśni i czerwona fasola to subtelna, poruszająca opowieść o tym, jak odkupić winy w społeczeństwie, które nigdy nie wybacza..."

- The Japan Times -

155515533-8c739001-4672-464b-8ec1-d6b508
DURIAN SUKEGAWA

Studiował filozofię orientalną na Uniwersytecie Waseda. Na początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku pracował jako reporter w Berlinie i Kambodży. Autor książek, esejów, scenariuszy telewizyjnych i filmowych. Mieszka w Tokyo.

RECENZJA

Japońska literatura, wciąż niedoceniana w Europie, świetnie sobie radzi na własnym podwórku. Mimo kilku uznanych nazwisk, ciężko jednak jest jej się przebić poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni. Wszystko to za sprawą odmiennej świadomości literackiej czytelnika. W czasach, kiedy Europę zdominowały kryminały, w Japonii niezmiennie od dziesięcioleci prym wiodą książki obyczajowe, mające na celu przekazać pewną mądrość życiową, wskazać drogę, zmusić czytelnika do głębokich przemyśleń.

Taką książką bez wątpienia jest Kwiat wiśni i czerwona fasola, piękna, inteligentna, zastanawiająca. Durian Sukegawa w cudowny sposób przenosi nas w realia japońskiego stylu życia, gdzie tłem są zapachy tradycyjnych dań tego kraju. Cudowny język autora porusza ważne sprawy egzystencjalne człowieka, dla którego radość z dnia powszedniego, powinna być na pierwszym miejscu. Jednak większe i mniejsze problemy, z którymi bohater książki musi się zmagać oraz błędy przeszłości, których nie potrafi wymazać z pamięci, powodują, że traci on sens życia i popada w ponury nastrój, który nie pozwala mu iść naprzód. Smutki i stagnację topi w alkoholu, a każdy następny dzień zaczyna być podobny do poprzedniego. Do czasu, aż pojawia się pewna staruszka, która wszystko zmienia. Absolutny majstersztyk literacki.

Durian Sukegawa zasługuje na słowa uznania za piękną opowieść pełną ciepła, ale też za mądrość jaka bije ze stron tej cudownie nakreślonej historii. Za wskazówki i ciche podpowiedzi, jak nie podchodzić do życia w chwilach rezygnacji i bezradności, bo nic nie dzieje się bez przyczyny, a na horyzoncie zawsze pojawiają się nowe rozwiązania, dające nadzieję na lepsze jutro. Musimy tylko nauczyć się je dostrzegać. Kwiat wiśni i czerwona fasola to powieść bardzo refleksyjna i pełna emocji. To książka, którą trzeba przeczytać. Bezapelacyjnie. To jedna z najmądrzejszych, najpiękniejszych i najbardziej zachwycających powieści, jaką czytaliśmy.

SERIA Z ŻURAWIEM

Powieść Kwiat wiśni i czerwona fasola jest częścią Serii z Żurawiem publikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego. Jest to seria dla wielbicieli współczesnej prozy z różnych, odległych od siebie zakątków świata. Znajdą się w niej tytuły, które odniosły ogromny sukces w kraju pochodzenia bądź zostały wyróżnione najważniejszymi nagrodami literackimi. Każda książka będzie więc zaproszeniem do kolejnej podróży w najciekawsze rejony literatury współczesnej. A wszystko oprawione w cudownie piękne okładki projektu Małgorzaty Flis.

anigif.gif

TYTUŁ: Kwiat wiśni i czerwona fasola

TYTUŁ ORYGINALNY: An

AUTOR: Durian Sukegawa

WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

SERIA WYDAWNICZA: Seria z Żurawiem

TŁUMACZENIE: Dariusz Latoś

PROJEKT OKŁADKI: Małgorzata Flis

PREMIERA ORYGINAŁU: 20

PREMIERA POLSKA: 13.10.2016

LICZBA STRON: 272

OKŁADKA: miękka

FORMAT: 148 x 210 mm

ISBN: 978-83-233-4049-2

Na podstawie książki powstał film Kwiat wiśni i czerwona fasola w reżyserii Naomi Kawase

wydawnictwo_uniwersytetu_jagielloskiego_
bottom of page