top of page

Ivo Vuco

Pisarz beletrystyczny, reporter, dziennikarz, scenarzysta i copywriter. 

Urodzony 04 lutego 1977 roku w Zamościu.

Mieszkał, uczył się i pracował w Polsce, USA oraz Irlandii. Od 2010 roku mieszka i tworzy w Warszawie.

W 2012 roku ukazała się jego debiutancka powieść SYNONIM ZŁA. Pięć lat później napisał biografię Grzegorza Stelmaszewskiego, która z miejsca stała się bestsellerem. W marcu 2018 roku wypuścił w eksperymentalnej formie powieść satyryczną REBELIANT. W roku 2019 ukazał się reportaż OFIARY SYSTEMU. SPRAWA TOMASZA KOMENDY, wydany za pośrednictwem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Założyciel amatorskiej drużyny biegowej Marathon Brothers reprezentującą miasto rodzinne Zamość. Zakochany w ultra maratonach, przemierza świat biorąc udział w długodystansowych biegach. W ramach zbiórki pieniędzy na Fundację WOŚP, autor planuje przebiec samotnie 4 tysiące kilometrów w szerz USA, po drodze Route 66.

Fundator portalu recenzenckiego HULTAJ LITERACKI oraz literackiej nagrody dla najlepszej książki: LITERACKI HULTAJ ROKU

Tytuł: SYNONIM ZŁA

Autor: Ivo Vuco

Ilość stron: 392

Okładka: MIĘKKA

Wymiary: 140 x 205

ISBN: 978-83-111-2480-6

Data wydania: 25/10/2012

Synonim Zła - to pasjonująca historia emigranta z Polski, który próbuje dorobić się w USA (Nowy Jork). Poznaje tam wielu ludzi ale zaprzyjaźnia się z dwoma braćmi polskiego pochodzenia Pawłem i Piotrem, Afroamerykaninem Mike'iem Winfreyem, Amerykaninem włoskiego pochodzenia Matthew oraz Żydem Chasydem Yocim. W między czasie zakochuje się ze wzajemnością w Portorykance Susanie Morales, córce wpływowego polityka. Yoci wciąga wszystkich w proceder kradzieży samochodów na zlecenie właścicieli, którzy chcący oszukać urząd skarbowy i ubezpieczalnie.
Główny bohater, Bartłomiej Shmidt, opowiada swą historię z celi śmierci, tłumacząc, jak to się stało, że trafił do więzienia z takim wyrokiem. Akcja książki rozgrywa się w Nowym Jorku, Ohio, Texasie, New Yersey i Pensylvanii. Bohater uczestniczy w akcji ratunkowej po ataku 11 września 2001 roku na WTC. Razem z NYPD ścigają złodziei złota federalnego. W jednej z ekskluzywnych nowojorskich knajp, "Blue Note" poznaje Marlona Brando. Siedząc w celi śmierci zaprzyjaźnia się z klawiszem pochodzenia rosyjskiego Stiopą Sirbu.
Pierwsza część książki opowiada o emigracji, ciężkiej pracy, rozpoczęciu działalności przestępczej przez bohaterów oraz przedstawia różne, zabawne historie z tym związane. W dalszej części jest mowa także o atakach na WTC 11.09.01, miłości, przyjaźni i policyjnej inwigilacji bohaterów. Druga część opowiada o tragicznej śmierci większości bohaterów za sprawą gangstera z Polski, Adama Nowickiego i jego świty, zemście, upokorzeniu, procesie sądowym, nowych przyjaźniach i pogodzeniu się z losem. Książkę kończy pisać klawisz więzienia, Stiopa Sirbu.

Tytuł: ZŁODZIREJ

Autor: Ivo Vuco & Grzegorz Stelmaszewski

Ilość stron: 504

Okładka: MIĘKKA

Wymiary: 135 x 210

ISBN: 978-83-268-2513-2

Data wydania: 31/05/2017

Bulwersująca spowiedź chłopaka z łódzkich Bałut, człowieka z marginesu, po lekturze której nic Was już nie zdziwi. 

"Gdybym mógł się cofnąć i coś zmienić, to zrobiłbym tak: złapałbym za fraki samego siebie i zdzielił po pysku tak mocno, żebym w końcu zaczął myśleć jak człowiek."
Grzegorza Stelmaszewskiego widzieliście nie raz w kinie i telewizji, w wielu barwnych epizodach. Był przecież aktorem. Ale nie wiecie, że jego życie to dopiero materiał na gotowy film!
A właściwie na kilka: na thriller więzienny (siedział siedmiokrotnie), melodramat (kochał Cygankę, która przedwcześnie umarła), sensację przygodową (opisywane napady mógłby nakręcić Scorsese), barejowską komedię (właścicielka mieszkania, z którego go wyrzuciła, okazała się lekarzem w ośrodku dla bezdomnych) oraz… (sami poczytacie). 
Lecz i to nie wszystko: „Złodzirej” to zarazem barwna kronika społeczno-obyczajowa z czasów Polski dwóch epok i wreszcie – współczesny moralitet.


"Chciałem napisać książkę o prawdziwym człowieku. Nie nudną biografię celebryty, sportowca, czy polityka, a człowieka z charakterem, który przeżył swoje życie tak, że inni baliby się wejść w jego buty. Ale też takiego, który przez całe życie był blisko szarego człowieka, który rozumiał ich ból dnia codziennego w latach, kiedy wolność była słowem niemal zakazanym, lub co najmniej słowem zniekształconym."
- Ivo Vuco -

Tytuł: REBELIANT

Autor: Ivo Vuco

Ilość stron: 345

Okładka: MIĘKKA

Wymiary: 145 x 205

ISBN: 978-83-8126-783-0

Data wydania: 01/03/2018

Najnowsza powieść Ivo Vuco, autora „Synonimu Zła” oraz „Złodzireja”. Tym razem autor przenosi nas w świat satyry i pastiszu twórczości Paolo Coelho, Dana Browna oraz Salmana Rushdi. Główny bohater, poprzez dziwny zbieg okoliczności trafia do Nieba, gdzie okazuje się być wykonawcą prastarej przepowiedni. Czym jest ta przepowiednia i czy świat czeka zagłada? Jaką rolę odegra w niej Gabriel i kim jest Macabre oraz Wokru?

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści ostatniej dekady, utrzymana w konwencji twórczej Christophera Moora i Eduardo Mendozy.

93-ofiary-systemu-sprawa-tom.jpg

Tytuł: REBELIANT

Autor: Ivo Vuco

Ilość stron: 345

Okładka: MIĘKKA

Wymiary: 145 x 205

ISBN: 978-83-8126-783-0

Data wydania: 01/03/2018

Kto stał się ofiarą systemu, a komu ten system udało się przechytrzyć? Sprawa Tomasza Komendy wstrząsnęła opinią publiczną i doprowadziła do wszczęcia kolejnych śledztw. Ivo Vuco przeczytał setki stron akt sądowych, spotkał się z wieloma ludźmi, rozmawiał z prokuratorami, adwokatami, policjantami, gangsterami i więźniami. Ustalił, że w sprawie morderstwa sprzed lat nic nie jest takie, jakie się wydaje, a winni śmierci Małgorzaty K. najprawdopodobniej wciąż są na wolności. 
Wstrząsająca historia jednego morderstwa i dwóch dekad śledztwa. Autor analizuje błędy, ujawnia kłamstwa i matactwa. Dochodzi do wniosku, że mnóstwo z pozoru nieistotnych szczegółów, na które nikt nie zwrócił uwagi, mogą zmienić bieg historii sprawy miłoszyckiej. Ta książka to obraz śledztwa i dziwnych, niewyjaśnionych kwestii. To obraz upadku moralności, sprawiedliwości i honoru. I w końcu – obraz bezsilności i walki z wiatrakami.

"Wiwisekcja śledztwa dokonana przez Ivo Vuco, to precyzyjna i mistrzowska robota. Porównuje zeznania z akt sprawy z relacjami, które uzyskał rozmawiając z ludźmi. Wyciąga wnioski i buduje napięcie. Stawia pytania policjantom i prokuratorom. Dociska i nie ustępuje, kiedy próbują go zbywać. Ta książka rozpędza się powoli. Najpierw przygniata ilością osób i ich tajemnic, potem nabiera tempa, wciąga i zasysa czytelnika. Nie pozwala być obojętnym. Tropimy wraz z autorem zabójcę (zabójców?). Emocjonujemy się i zauważamy, że to nie jest zwykła lektura pozostawiająca czytelnika z boku, jako obserwatora, ale sprawa niemalże osobista każdego z nas."
- Piotra Pytlakowskiego -

bottom of page